Yapılan her işlemin etkinliği farklı sürelerde devam etmektedir. Botoksun etkinliği ortalama 4-6 aydır. Bazı kişilerde daha uzun bazılarında daha kısa sürebilmektedir. Dolgu uygulamaları yapılan bölgeye ve kişiye bağımlı olarak değişmekle birlikte etkinliği 1-3 yıl arasında değişmektedir. Enerji bazlı cihazların etkileri de kişiden kişiye ve yaşlanma derecesine göre değişmekle birlikte ideal sonuçların her yıl tekrarlanması sonrasında elde edildiğini görüyoruz.

Bunların hiçbiri zararlı değildir. Ancak her birinin kullanımı ile ilgili bazı şartları vardır. Aşırı uygulamalarda ve aşırı duyarlılık durumlarında her olayda olduğu gibi bu uygulamalarda da bazı olumsuzluklar oluşabilir. Ancak bunlar günlük hayatta aldığımız risklerden daha fazla riskli değillerdir ve olumsuz bir şey olması halinde yetkin ellerde çözümü de mevcuttur.

Planlama, hastanın yaşı, beklentisi ve ihtiyacına göre yapılmaktadır. Kırışıklıkların derinliği, yüzdeki çökme ve volüm kaybı, sarkma gibi parametreler tespit edilmektedir. Bunlara göre uygun olan tedaviler kombine bir şekilde istenilen sonucu elde etmek için uygulanmaktadır. Kasların hareketi botoksla durdurularak mimiklerden kaynaklanan kırışıklıklar azaltılmaktadır. Çok derin çizgi, oluk ve boşluklarda ise dolgu uygulaması yapılmaktadır.

Her işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Botox uygulaması sonrasında 3-4 gün çok sıcak banyo, sauna, hamam gibi ortamlarda bulunulmaması ve yüzün aşağıya doğru fazla sarkıtılmamasını öneriyoruz. Dolgu uygulamalarında bazı durumlarda yüz üstü yatılmaması ve masaj yapılması gibi bazı önerilerimiz olmaktadır. Altın iğne radyofrekans sonrasında aynı gün makyaj yapılmaması ve serin ortamda bulunulması uygun olacaktır. HIFU sonrasında da yine çok sıcak ve soğuk ortamlarda bulunulmamasını öneriyoruz.

Dolgu yüzün her alanına uygulanabilmektedir. Dolgu denince tek bir çeşitten bahsetmiyoruz. Her bölge için farklı dolgu kullanımı uygundur. Gözaltı için farklı ışık dolgusu, derin ve yüzeyel kırışıklıklar için ayrı dolgular, elmacık kemikleri dolgunluğunu artırmak için daha kalın ve çapraz bağları yoğun dolgular tercih edilmektedir. Burun, çene, dudaklar ve alın yine dolgu uygulamaları yaptığımız alanlardır. Botoks yani botulinum toksin uygulamasını temelde yüzdeki kırışıklıkları kasları durdurmaya yönelik etkisi sayesinde gerçekleştiriyoruz. Yüzün hemen her yerinde bu etkiyi elde etmek mümkün ancak standart uygulamada alın, göz çevresi, ağız çevresi ve burun üzerinde çalışma yapıyoruz.

Ameliyatsız yüz estetiği birçok işlemi kapsadığı için genelleme yapmaya çalışmak pek doğru olmaz. Bazı işlemlerin 4-6 ayda tekrarlanması iyi sonuçlar vermektedir. Botoks uygulaması bunlardan bir tanesidir. Dudaklara uygulanan bazı dolgular da miktarına göre 6-12 ay içinde tekrarlanmaktadır. Yüz dolguları genellikle1-1.5 yıl kalıcılığa sahiptir. Daha uzun ömürlü olanları da vardır.

Sosyal Medya