Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri Nelerdir?

Estetik ve güzellik alanında yüz bölgesi en önemli bölgelerden biridir. Yüzde bulunan organlarının birbirleri ile uyumlu olması, pürüzsüz bir cilt ve dinç bir yüz yapısı özellikle kadınlar için arzu edilen bir görünümdür. Ancak bu durum özellikle zaman geçtikçe ve yaş ilerledikçe deformasyona uğramakta ve yorgun ve yaşlı bir görünüm açığa çıkarmaktadır. 

Yüz bölgesinde oluşan sarkmaların birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- İleri yaş

- Sık kilo alıp verme

- Kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı

- Hava kirliliği

- Alkol ve sigara tüketimi

- Sağlıksız beslenme 

- Güneş ışınları

yüz bölgesi yaşam boyunca sürekli dış etkilere maruz kalmaktadır. Özellikle de güneş ışınlarına ve hava kirliliğine maruz kalan cilt yapısının her daim hijyenik tutulması gerekmektedir. Aksi halde gözenekler içerisine bakteriler yerleşecek ve çeşitli cilt problemlerine yol açacaktır. Yüzde bulunan deformasyonlar günümüzde gerek bilimsel çalışmaların gelişmesi gerekse de teknolojinin ilerlemesi ile birtakım yöntemler ile kalıcı olarak giderilebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına mutlaka alanında uzman bir doktorun karar vermesi gerekmektedir.

Dolgu ile Yüz Germe

Ciltte yaşanan sarkmalar ve cilt yapısının gevşemesi nedeni ile oluşan doku kayıpları insan vücudu ile tam uyumlu materyallerin kullanıldığı dolgu işlemleri ile giderilebilmektedir. Özellikle göz altı torbaları, yanakta oluşan çukurlar ve dudak kenarlarında oluşan deformasyonların giderilmesi için tercih edilen dolgu ile yüz germe yöntemi genellikle 40 ila 50 yaşlarındaki kadınlar tarafından tercih edilmektedir. 

Örümcek Ağı ile Yüz Germe (İp Askı)

İple yüz germe işlemi; ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemdir.  Cilt altına yerleştirilen ipler iki farklı şekildedir. Kalıcı olanlarının yanı sıra eriyip vücuttan atılanları da bulunmaktadır. Örümcek ağı ile yüz germe işlemi genellikle alt yüz bölgesinde gıdık ve çene bölgesinde etkilidir. 

Lazerlift Yöntemi İle Yüz Germe

Cilt altında deformasyona uğrayan dokuların lazer yöntemi ile tedavi edilmesi disiplinine dayanmaktadır. Lazer teknolojisi ile ısıtılan cilt altında bulunan kolajenler kısalarak cildi gererek daha genç bir görünüm amaçlanmaktadır. 

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları her ne kadar cerrahi uygulamalar olmasa da cilt altına farklı yöntemler ile müdahale edilmesi sebebi ile büyük bir dikkat ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde cilt yapısında kalıcı hasarlar ortaya çkabilmektedir.  Aynı zamanda alanında uzman doktorlar tarafından uygulanması da risk faktörlerini ortadan kaldırabilmektedir. 

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları daha çok 40 ila 45 yaş aralığındaki kişiler tarafından tercih edilmektedir. Cilt yağısı ileri derecede bozulmaya uğramamamış ve aynı zamanda cilt sarkmaları çok fazla ilerlemememiş hastalarda tatmin edici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.