Burun estetiği ameliyatı burun eğriliklerinin düzeltilmesi, burun küçültme ya da burun büyütme, burun deliklerinin daraltılması, burun kanatlarının küçültülmesi, burun kemerinin onarılması, burun ucunun kaldırılması amacı ile uygulanmaktadır. Bu deformasyonlar veya şekil bozuklukları doğuştan itibaren gelişimsel süreçte veya sonradan travma ile meydana gelebilmektedir.

Doktorun burun estetiği konusunda uzmanlığı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bundan sonra bu konuda tecrübesi olup olmadığı öğrenilmelidir. Daha önce ameliyat olmuş kişilerden veya doktorun yaptığı ameliyatlardan örnekler göstermesi istenebilir. Doktorun hastayı iyi dinleyip güven verebilecek önerilerde bulunması beklenir.

Hastanın detaylı muayene sonrasında fotoğrafları çekilerek düzeltilmesi planlanan bölümler üzerinde planlama yapılmaktadır. Bazı ölçümler ve bu ölçümler sonrası çıkarılacak olan fazlalıklar ve düzeltilecek olan açılar belirlenir. Dokuların kalınlığı ve kalitesi ayrı ayrı kıkırdak, kemik, mukoza ve deri anlamında incelenmekte ve hastaya yapılan planlamanın izah edilmesi uygun olacaktır.

Burun kemiğine yapılacak olan müdahaleler genellikle kemik iskeletin küçültülmesi ve daraltılması gerektiği zaman yapılmaktadır. Kemikler uygun kesicilerle düzeltilmekte ve burun çatısı onarımı yapılmaktadır. Bazı kişilerde burun sırtı ve kökü dediğimiz alanlarda aşırı büyüme ve şekil bozukluğu görülmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka kemik müdahalesi gerekmektedir.

Burun estetiği sonrasında ilk 2 ay gözlük kullanımı önerilmemektedir. Çok zorunlu hallerde burun üzerine ağırlık yapmayan, direkt elmacık kemikleri üzerine baskı yapan gözlükler tercih edilmelidir. 2-6 arasında da çok hafif burun üzerinde iz bırakmayan gözlükler kullanılabilmektedir.

Tamponun her vakada kullanımı gerekmemektedir. Özellikle estetik amaçlı ameliyatlar sonrasında artık tampon kullanımı gerekmemektedir. Burun septumu ve konkalara yapılan müdahalelerden sonra bazı zamanlarda tampon kullanımı 1-3 gün olumlu sonuçlar verebilmektedir. Modern burun estetiği ameliyatlarında rutin burun tamponu uygulaması gerekmemektedir. Kullanılsa bile silikon ve sünger tamponlar kullanılmakta ve yağdan kayar gibi çıkarılabilmektedirler. Eski zamanlardaki tamponlar artık kullanılmadığı için bu anlamda da tampon uygulamasından çok korkulmasına gerek yoktur. 

Kapalı burun estetiği ile açık burun estetiği arasındaki temel farklardan birisi 3-4 mm lik bir kesinin burun altında yapılmaması ve ödem döneminin biraz daha kısa olmasıdır. Burun ucu şekillendirilmesinin komplike olmadığı her dönemde tamamen burun içinden yapılan kesilerle kapalı burun estetiği yapılabilmektedir. Dışarıdan hiçbir kesi görülmemektedir.

Bu sorunun yanıtı işin nasıl bir iş olduğu ile ilgisi vardır. İlk 3 gün istirahatle geçirdikten sonra masa başı bir işe dönülmesi mümkündür. Her hastanın ameliyat sonrası iyileşme hızı değişmektedir. Ağrısı, ödemi ve morluğu olmayan hastalar daha erken yaşama dönmektedir. Ancak aşırı fiziksel aktivite gerektiren işlerde 1-2 haftaya kadar dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ameliyatın normal seyri esnasında 1 hafta burun kalıbı (splint) kullanılmakta ve 2. hafta bandajlama yapılmaktadır. Bu durumda 2 haftalık bir pansumanlı durum görselliği mevcuttur.

Burun estetiğinde en uygun mevsim konsepti ortadan kalkmıştır. Artık her dönemde burun ameliyatları yapılmaktadır. Aşırı sıcaklarda dış ortamda bulunmadığınız sürece mevsimin bir önemi yoktur. Aşırı soğuklara maruz kalınması da istediğimiz bir şey değildir. Bu aşırı uçlarda kapalı ortamlarda bulunulması sağlık ve ameliyat soncu açısından uygun olacaktır.

Burun estetiğinde burunda mevcut olan deformasyonlar düzeltilmektedir. Burun kemikleri şekillendirilmekte, fazlalıklar alınmakta veya eksiklik varsa başka bölgelerden kemik veya kıkırdak alınarak tamamlanmaktadır. Kıkırdak eğrilikleri düzeltilmekte, solunum yolları açılmakta ve düzgün bir iskelet oluşturulmaktadır. Burun ucu düşükse kaldırılmakta ve ideal bir konuma getirilmektedir.

Sosyal Medya