Güzellik özellikle kadınlar için uygarlık tarihi boyunca ilgi odağı olmuş bir konudur. Vücutla orantılı göğüs ölçüsüne sahip olmak isteyen kadınlar birçok farklı teknik ve yöntem denemiştir.

Teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalar sonucunda günümüzde modern tıp imkanlarının da ışığında estetik uygulamalar ile göğüs ölçüleri ideal boyuta ulaştırılabilmekte ve daha genç ve sağlıklı bir görünüm elde edilmektedir.

Göğüs estetiği dört farklı şekilde uygulanabilmektedir;

- Göğüs büyütme (meme büyütme)

- Göğüs küçültme (meme küçültme)

- Göğüs dikleştirme (meme dikleştirme)

- jinekomasti

Göğüs Büyütme

Meme büyütme olarak da tanımlanan göğüs büyütme ameliyatı, meme ölçüsü vücuduna oranla küçük olan kadınların tercih ettiği bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte kanser ya da travmatik olaylar sebebi ile memesinin biri ya da her ikisinin alındığı kadınlar da sıklıkla meme büyütme ameliyatına başvurmaktadır. 

Göğüs büyütme ameliyatında teknolojik imkanlar sonucunda farklı materyallerden elde edilmiş olan protezler kullanmaktadır.  Uygulamanın başarısını etkileyecek olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Ameliyat planlaması

- Hasta ve doktor arasındaki iletişim

- Ameliyat süreci

- Ameliyat sonraki süreç

Bu maddelerin dışında hastanın ameliyattan beklentilerinin gerçekçi olması gerekmektedir. Aşırı derecede büyük olan göğüsler hem estetik olarak güzel görünmeyecek hem de hastada zamanla boyun ve sırt ağrılarına neden olacatktır. Bu nedenle ameliyat planlamasında amaçlanan meme ölçüsü ve kullanacak protezin tür ve şekline nitelikli değerlendirmeler sonucunda karar verilmektedir. 

Göğüs büyütme ameliyatını genellikle; gebelik ve menopoz gibi hormonal değişiklikler sonrasında meme hacminin azalması, genetik faktörler sonucunda memenin küçük olması, kişisel arzu ve istekler, kanser sonucunda meme dokusunun alınması nedenleri ile tercih edilmektedir. 

Göğüs ameliyatı yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir. Ameliyat öncesinde hastanın nitelikli bir sağlık taramasından geçmesi, ameliyat sırasında ve sonrasında yaşanabilecek risk faktörlerini ortadan kaldırmaktadır. 

Göğüs Küçültme

Bazı kadınlarda göğüs ölçüsü vücut şekline oranla büyük olmaktadır. Bu durum hem estetikten uzak bir görünüm sağlamakta hem de kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek birtakım problemlere yol açmaktadır. Bu problemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Boyun ve sırt ağrıları

- Aşırı terleme ve pişik

- Terleme sonucunda açığa çıkan kötü koku

- Spor yapamama

- Kıyafet seçiminde güçlük

- Sarkmalar

Göğüs küçültme ameliyatı sırasında memedeki fazla dokular alınmakta ve bölgeye estetik bir görünüm kazandırılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın ayrıntılı bir muayene süreci yaşamaktadır. Var olan hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve hormonal durumlar değerlendirilmekte ve ameliyat sürecinde herhangi bir problem yaşamamak için gerekli önlemler alınmaktadır. 

Göğüs Dikleştirme 

Göğüsler hem yaşam tarzı hem de birtakım faktörler nedeni ile sarkmalar yaşayabilmektedir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Genetik faktörler

- Aşırı kilo alıp verme

- Sık doğum

- Uzun emzirme süreci

- Ağır sporlar yapma

- İleri yaş

Bu nedenlerle deformasyona uğrayan meme dokusu, günümüz imkanları ile estetik bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Bu süreçte hastanın istediği meme ölçüsünün elde edilmesi amacı ile göğüs küçültme ya da göğüs büyütme uygulamaları da gerçekleştirilebilmektedir. 

Jinekomasti Ameliyatı 

Göğüs estetiği genellikle kadınlar uygulanmaktadır. Ancak bazı erkeklerde de meme büyümesi problemleri yaşanabilmektedir. Bu problem birçok farklı nedenle açığa çıkıyor olsa da genellikle; genetik faktörler, hormonal dengesizlik, sık kilo alıp verme, protein tozlarının yanlış kullanımı gibi nedenlerle yaşanmaktadır. 

Erkekte meme büyümesi estetikten uzak bir görünüm ortaya çıkarmasının yanı sıra aynı zamanda; spor yapamama, kıyafet seçememe, pişik ve aşırı terleme gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle jinekomasti ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır? hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler