Göz kapağı gerek görme açısını etkilemesi gerekse de yaşlanma belirtilerinin en belirgin şekilde fark edildiği noktalardır. Bazı durumlarda (özellikle yaşlanma) göz kapağında düşüklük yaşanabilmektedir. Bu deformasyonların giderilmesinde ise günümüzde göz kapağı estetiği gerçekleştirilebilmektedir.

Göz kapağı estetiği; göz kapağı düşüklüğü probleminde uygulanan kalıcı ve güvenilir bir yöntemdir. Tıp literatüründe Blefaroplasti olarak adlandırılan bu uygulama sonrasında kişinin görme açısı iyileşmekte ve çok daha dinç ve genç bir görünüme ulaşmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Torbalanma, elastik yapı kaybına bağlı sarkma ve gevşeme ile birlikte yaşanan göz kapağı düşüklüğünün kişiden kişiye göre değişen nedenleri bulunmaktadır. Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Göz kapağının hareket etmesini sağlayan sinir yapılarındaki deformasyonlar

- Genetik faktörler

- İleri yaş

- Daha önce geçirilmiş göz ameliyatları

- Göz kapağında oluşan tümörler

- Doğumsal nedenler

Göz kapaklığı düşüklüğü problemi; günümüzde teknolojik alandaki gelişmelerin de sağladığı olanaklar ile konforlu bir şekilde cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

Göz kapağı estetiği estetik kaygıların yanı sıra yaşlanma ile birlikte görme açısının daralması, göz kapağında tümör oluşumu ve travmatik problemler sonrasında da gerçekleştirilebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Öncesi Süreç

Göz kapağı estetiği ameliyatına kara veren hasta öncelikle ayrıntılı bir göz muayenesinden geçmelidir. Aksi halde uygulama sırasında kalıcı hasar oluşabilmektedir. Görme alanı, görme keskinliği, göz kuruluğu ve göz basıncı gibi durumların değerlendirilmesi; herhangi bir problemin teşhisinde ise ameliyat öncesinde mutlaka tedavi süreçlerinin yaşanması gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği olacak kişinin fotoğrafları çekilmekte ve ayrıntılı bir ameliyat planlaması yapılmaktadır. Göz kapağı estetiğinin başarısını etkileyen faktörler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesi ve uzmanlığı

- Ameliyat öncesi planlama

- Ameliyat sonrası bakım

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı estetiği genellikle lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Göz kapağının katlanma yeri olarak tanımlanan bölgede işlemin gerçekleştirilmesi sonucunda ameliyat sonrasında herhangi bir kozmetik problem yaşanmamaktadır. Ameliyat sonrasında uygulama alanlarına dikiş atılmaktadır ve bu dikişler yaklaşık 1 hafta ila 10 gün sonra alınmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Süreç

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hastanın hastanede kalmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Hasta aynı gün evine dönebilir ve evinde istirahat edebilmektedir. Ameliyat sonrasındaki süreçte hastanın göz kapaklarında ödem ve morluklar açığa çıkması normal karşılanabilmektedir. Bu komplikasyonlar zamanla geçecek ve hasta çok daha genç bir görünüme kavuşmanın yanı sıra aynı zamanda görme alanı açılacaktır. Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Baş bölgesi yukarda tutulmalıdır

- Uygulama alanları her türlü travmadan korunmalıdır

- Ameliyat sonrasında hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

- Doktorun önerdiği ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır.

- Kontrol tarihleri ertelenmemelidir.

Göz kapağı estetiği sonrasında hastanın göz bakımı ve göz sağlığının korunması için alacağı önlemler de büyük önem taşımaktadır.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği nasıl yapılır? hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler