Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği amelliyatı burunda şekilsel veya işlevsel problemlerin bulunması durumunda uygulanan bir işlemdir.

Rinoplasti açık veya kapalı olmak üzere iki teknik ile uygulanabilmektedir. Açık teknik ile uygulanan ameliyatlarda, burnun alt tarafından açılan kesiler ile burun yüzeyi kaldırılmaktadır. Böylece işlemi gerçekleştiren cerrah tburnun yapısını net bir şekilde görerek işlemi tamamlayabilmektedir. Rinoplastiyi daha kolay olduğu için açık teknik ile öğrenmiş olan cerrahların birkısmı meslek yaşantılarında da rinoplastiyi açık teknik ile uygulayama devam etmektedirler. Açık teknik görüş açısının genişliği açısından daha kolay ve güvenilir dursa bile tecrübeli cerrahlar tarafından uygulandığı takdirde kapalı teknik ile de son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Rinoplastinin hangi teknik ile uygulandığından ziyade uygulayan cerrahın deneyimi önemli olmaktadır. Cerrahlar genelde açık veya kapalı olmak üzere iki teknikten biri üzerinde uzmanlaşıp ameliyatlarını o teknik ile uygulamayı tercih etmektedirler.

Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı burun ameliyatında işlem burna hiçbir kesi açılmadan, burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilir. Bu nedenle hiçbir iz bırakma riski bulunmamakta ve özellikle iz kalmasından çekinen hastalar tarafından terchi edilmektedir.

Kapalı rinoplasti, genel anestezi altında ortalama 2-3 saat süren bir operasyondur. İşlem burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle yara izleri açık tekniğin aksine burnun dışında değil içinde olmaktadır. Burun deliğinin içine atılan kesiler ile cerrah burnun kemik ve kıkırdaktan oluşan yapısının içine tamamiyle erişebilmektedir. İnce bir işçilik gerektiren kapalı burun ameliyatı tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanmalı ve izsin burun ameliyatı isteyen hastalar cerrah seçimine dikkatli yaklaşmalıdır.

Kapalı (İzsiz) Burun Estetiğinin Avantajları

  • Yara izinin dışarıdan görülme olasılığının olmaması kapalı tekniği daha avantajlı bir konuma getirmektedir. 
  • Minimal invaziv olması nedeniyle işlem yapılması gereken doku miktarı azdır.
  • Burun ucu bağlar korunmakta ve daha iyi desteklenmektedir. 
  • Kesilen sinir miktarı azdır.
  • İyileşme sürsi daha hızlı ve konforludur.
  • Ameliyat sonrasında şişlik oluşma riski daha az görülmektedir.
  • İşlem süresi açık burun ameliyatına kıyasla daha kısa sürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş: