Karın germe ameliyatı sonrasında hayatınızda değiştirmeniz gereken detaylardan ve dikkat etmeniz noktalardan bahsetmeden önce ameliyat gününden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kişinin karın germe ameliyatı sonrasında vücudunda birçok değişiklik olacağını bilmesi gerekmektedir. İlk şişmenin ve morarmanın haricinde vücutta görülecek değişikliklerin çoğu makul seviyelerde gerçekleşecektir. Sinirlerin üzerinde yanma, kaşınma, karıncalanma ve baskı hissedebilirsiniz. Şişmelerin çoğu karın germe ameliyatından 1 - 2 hafta sonrasında düzelse de kalıntılarının tamamen ortadan kalkması aylarca sürebiliyor.

Vücudunuzun birçok değişikliğe ayak uydurabilecek yapıda olduğunu unutmamalısınız. Ameliyat sonrasında karın kaslarınız kaybettiğiniz dokulara bağlı olarak sıkılaşmıştır Vücut bu noktada cerrahi travmaya karşı direnecek ve bunun için yara dokusu oluşturacaktır. Vücudun iyileşme için gösterdiği tepkiler normaldir. Bunları sizlerin de normal karşılaması için karın germe ameliyatı sonrasında sizleri nelerin beklediğini bilmeniz yararınıza olacaktır. Uygulamadan 1 - 2 ay sonra dahi bazen ağrı hissedebilirsiniz. Vücut gün geçtikçe iyileşeceğinden sabırlı olmalısınız. Operasyondan 3 ay sonrasında genellikle yararlar en kötü durumunda olacaktır. Yaraların izlerinin zamanla düzleşeceği unutulmamalıdır.

Karın Germe Ameliyat Günü

Ameliyat günü hastanın kendini rahat hissetmesi açısından duş alması önerilmektedir. Aksesuar, parfüm, deodorant kullanılmaması ve makyaj yapılmaması gerekmektedir. Ameliyat gününde hasta ile ilgilenebilecek bir yakının olması ve ameliyata zamanında gelinmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hastane girişindeki rutin işlemlerin tamamlanmasının ardından odanıza geçebilirsiniz. Odanıza yerleşmeniz ve hazırlık yapmanız noktasında tıbbi personel sizlere yardımcı olacaktır. Odanızda bir hemşire bazı kontrolleri gerçekleştirecektir. İdrar ve kan örneği alınacak, kilonuz, boyunuz ve kan basıncınız ölçülecektir. Hastane tarafından sizlere bacaklarda kan pıhtılarının oluşmasını engellemek için özel olarak tasarlanan çoraplar verilecektir. Ameliyata girmeden önce cerrah sizi ziyaret edecektir. Sormak istediklerinizi, zihninizde kalanları cerraha iletebilirsiniz. Daha önceden yapmamış olmanız durumunda sizlere onay formu verilecektir. Onay formunu dikkatlice okumak adına yeterince vakit ayırmalı ve aklınıza takılanları kesinlikle çekinmeden sormalısınız.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Beslenme

İnsanlar karın germe ameliyatı sonrasında kilo almamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle; karın germe ameliyatı sonrası kilo almamak adına dikkatle uygulanması gereken beslenme programları bulunmaktadır. Kişi ameliyat sonrasında katı diyet programları uygulamak yerine dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıdır. Bu hem istenmeyen kilo alımlarının önüne geçecek hem de bunu sağlıktan kesinlikle ödün vermenize gerek kalmadan başarmanıza olanak sağlayacaktır.

Operasyon sonrası 1 - 2 gün hasta sadece sıvı tüketimi gerçekleştirmelidir. Küçük hafif yemekler tüketmek için dahi bir süre beklenmelidir. Mide bulantısı ve kusma gibi durumları iki kereden daha fazla yaşamanız durumunda süreci atlatabilmek ve bunları sonradan tekrar yaşamamak adına doktorunuzu arayabilirsiniz. Kişinin operasyon sonrasında aşırı miktarda kusuyor olması cildin alt bölgesine cerrahi müdahale yapılmasına gerek kalacak kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kişinin operasyon sonrasındaki günlerde bol miktarda protein almaya özen göstermesi gerekmektedir. Vücudun iyileşme isteğini desteklemek ve bunu yaparken normal işlevlerini sürdürebilmesi için sıvılara ve proteinlere ihtiyacı olacaktır. İştahın operasyondan hemen sonra normale dönmesi zaman alabilir. İştahın eskisi gibi olmasının zaman alıyor olmasının sebepleri arasında vücudun kullanılan ağrı kesicilere ve yapılan değişikliklere tepki veriyor olmasıdır. İştahınızın kapalı olması yemekten kaçınmanız gerekliliğini ortaya koymaz. Operasyon sonrasında mutlaka dikkat etmeniz gereken dengeli beslenme konusunda sıkıntı yaşamanız durumunda doktorunuzdan yardım talep edebilirsiniz. Bu süreçte olması gerektiği gibi beslenebilmeniz açısından doktor protein sıvıları içmenizi tavsiye edebilir. Protein sıvılarının iyileşme sürecine olumlu etkileri olmasının yanında hazırlanmasının kolay olması avantajı da bulunmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Diyet

Hastanın ameliyat sonrasında diyet yapmayı düşünmek yerine dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulaması gerekmektedir. Diyet programlarının uzun vadeli başarılar için hazırlandığı unutulmamalıdır. Kişi sevdiği gıdaları tüketmekten kendisini mahrum etmemeli, bu noktada sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye odaklanmalıdır. İşlenmiş gıda tüketiminin sınırlandırılması edinilecek sağlıklı beslenme alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Kişi günlük olarak uyguladığı diyet programına vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilmek adına protein, sebze ve meyve eklemeyi ihmal etmemelidir.

Operasyon sonrasında bol sıvı tüketilmesi yerinde olacaktır. Mide bulantısı hissediyor olmaları nedeniyle hastalar su tüketiminden uzak durmak isteseler de bu çabuk iyileşmenin önüne geçecektir. Vitaminlerin enfeksiyonla savaşıyor olması nedeniyle bol miktarda A ve C vitamini alımına özen gösterilmelidir. Ameliyat sonrasında beklenenler arasında olan morarmanın az olması vitaminler sayesinde sağlanmaktadır. Tuzlu yemekler vücudun şişmesine neden olacağından ameliyat sonrasında kaçınılması gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Gazlı içeceklerin de şişkinliğe neden olacağı unutulmamalıdır.

Kişinin operasyon sonrasında sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi başarmasıyla karın germe ameliyatının tekrarlanmasına ihtiyacı kalmamaktadır. Fakat kişinin karın germe ameliyatı sonrasında tekrar aşırı miktarda kilo alması ve bunları vermesi durumunda operasyona tekrar ihtiyacı olabilmektedir. Geçirdiğiniz operasyonun etkilerini kilo artışının haricinde gelecek gebelikler de geri alabilir. Daha sıkı göbek derisi ile daha düz bir karın sahibi olan kişilerde karın germe ameliyatlarının sonuçları daha iyi ve daha uzun ömürlü olmaktadır. Tekrarlama olasılıkları da buna bağlı olarak düşmektedir.

Karın Germe Ameliyatları Hangi Durumlarda Tercih Edilir? hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler