Karın Germe Ankara

Karın germe ameliyatı, sonuçlarını hemen görebileceğiniz belirgin bir düzelme sağlar. Fazla yağlı deri çıkartılır ve içerideki karın gevşekliği sıkılaştırılır. Hareketleriniz değişir, daha atik ve çevik olursunuz. Giydiğiniz yakışır. En önemlisi vücut şekliniz olması gerektiği şekline kavuşur…

Karın bölgesi, kilo alındığı zaman en fazla yağ dokusu artışı meydana gelen bölgedir. Aşırı kilo alıp vermek ve hamilelik sonrasında karın duvarında bombeleşme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu olayların sonucunda ortaya çıkan şekil bozuklukları değişik derecelerde olabilir. Hastalar hiçbir elbisenin kendilerine yakışmadığını ifade ederler. Farklı derecelerdeki sarkmalarda, farklı ameliyat yöntemleri uygulamayı uygun buluyoruz.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanın bazı yolları vardır. Hastalar için en zor olanı diyet uygulamak ve sıkı spor yapmaktır. Diğerleri daha kolaydır çünkü onları kişi değil estetik cerrahı yapmaktadır. Kendisi burada edilgendir ve sadece yapılacak olan işlemin sonuçları ile ilgili sıkıntılara dayanmaları gerekmektedir.

Sadece alt karın bölgesinde düşük derecede sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti uygulayarak, bu bölgede bulunan iz ve çatlaklar da giderilmektedir. Göbek deliğinin etrafı kesilmez. Karın kasları hafif düzeyde sıkılaştırılabilir. Karın alt bölgesinde sezeryan izine benzeyen bir iz kalır.

Aşırı derecede karnı sarkmış olan kişilerde ise klasik abdominoplasti işlemi uygulanır. Sarkmış ve yağ dokusu kalınlaşmış deri dokusu çıkarılmasına ilaveten karın duvarında (kaslar ve fasiya) oluşan gevşeklik ve fıtıklaşmalar da düzeltilmektedir. Burada ek olarak göbek çevresinde de kesi yapılmaktadır. Daha geniş bir alan gerilmekte ve göbek üzerindeki daha kaliteli deri bölgesi ile karın alt bölgesi oluşturulmaktadır. Bu yöntemle gergin ve genç görünümlü bir karın elde edebiliyoruz. Erken dönemde yürüyüş egzersizleri öneriyoruz. Bu sayede kişi erken dönemde kilo vererek ‘fit’ bir görünüme kavuşmaktadır.

Mini-abdominoplasti sedasyon ve lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi 1 saattir. Hastanede kalmak gerekmez. Klasik abdominoplasti ise genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat süresi yapılacak girişime göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 1-3 saat sürmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası genellikle 1-2 gün hastanede kalmak gerekir. İstirahat halindeyken pek ağrı duyulmaz ancak ayağa kalkarken değişen derecelerde ağrı ve kısıtlama hissedilebilir. 7-10 gün sonra hastalar işine dönebilirler.

Karın kaslarına ve üzerindeki zar yapısını şekillendirme sonrasında ilk günlerde karın hareketlerinde ağrı olabilmektedir. Bunların en az bir şekilde hissedilmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Sadece deri ve deri altı yağ dokusuna yapılan müdahalelerde genellikle ciddi bir ağrı beklenmez.

Fark edilebilir sonuçlar aldığımız bu ameliyatlarla kişilerin vücut şekilleri düzeltilmekte ve atletik fit bir yapıya dönüştürülmektedir. Beraberinde liposuction ile liposhaping yani yağ dokusu şekillendirme yöntemi de uygulanarak bel ve basen bölgelerindeki fazlalıklar da alınmaktadır. Çoğu hastada abdominoplasti ile birlikte liposuction da gerekmektedir. Aksi taktirde karın dışındaki bölgelerde düzeltme yapmadan sadece karın bölgesinde şekillendirme yapmak tek başına arzu edilen sonuçları vermemektedir. Vücut bütünlüğünü genel anlamda ele almak ve diğer bölgelerdeki şekil bozukluklarını da düzeltmek kişinin ortaya çıkan sonucu daha çok beğenmesine yardımcı olmaktadır.

Karın Germe Çeşitleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatları hastanın fizyolojik yapısına en uygun ve ihtiyacına yönelik olarak belirlenmektedir. Günümüzde karın germe ameliyatı üç farklı şekilde uygulanabilmektedir. Bu yöntemler şu şekildedir;

 • Abdominoplasti (Tam karın germe): Bu yöntemin de iki çeşidi bulunmaktadır. Göbek deliğinin yerinin değiştirildiği ve değiştirilmediği olarak sınıflanıdırılmaktadır. 
 • Mini-Abdominoplasti (Kısmi karın germe) : Hastanın ihtiyacına yönelik olarak uygulanmaktadır. 
 • Reverse (Ters karın germe): Ameliyat izinin göğüs altında bulunduğu uygulamadır. 

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanan ve yaklaşık 2 ila 5 saat süren bir operasyodur. Bikini bölgesinde açılan kesi ile karın içerisinde bulunan yağ fazlalıkları cerrahın tercihine bağlı olarak liposuction yöntemi ile alınmakte ve deri fazlalıkları vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ameliyat sırasında vücut altında toplanacak sıvının dışarı atılması için drenler yerleştirilmekte ve ameliyat günü sonda uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Karın germe ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir. Aynı zamanda hastaların bu ameliyat öncesinde mutlaka verebielcekleri maksimum düzeyde kilo vermesi beklenmektedir. Birçok kişi karın germe ameliyatı sonrasında gebelik süreci yaşayıp yaşamayacağını merak etmektedir. Karın germe ameiyatı sonrasında gebelik düşünülüyorsa 1 yıl beklenmesi önerilmektedir. 

Karın Germe Ameliyatı Gerekli midir?

Egzersiz ve diyet programları bazı kişilerde vücutta toplanan fazla yağlardan ve deri sarkmasından kurtulmak için yeterli olmamaktadır. Bu durumda karın germe ameliyatına başvuran kişiler gerek genetik faktörler gerekse fazla kilo alıp verme ya da gebelik sonucunda oluşan vücut kontür deformasyonlarını düzeltmeyi amaçlamaktadır. Karın germe ameliyatına başvurma nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir; 

 • Yaşlanma
 • Gebelik sonrasında oluşan şekil bozuklukları
 • Genetik
 • Fazla kilo alıp verme
 • Vücuttaki yağın diyet yolu atılamaması
 • Deri sarkmalarının egzersiz ile giderilememesi

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Karın germe ameliyatı oldukça önemli ve ayrıntılı bir operasyon süreci gerektirmektedir. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır.
 • Güneşe maruz kalınmamalıdır.
 • Aspirin ya da E vitamini takviyesi alınmamalıdır.
 • Ağır diyet programları uygulanmamalıdır.
 • Soğuk algınlığından korunulmalıdır.
 • Enfeksiyondan korunulmalıdır. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Operasyon sürecinde karın bölgesinde şişlik olması normal bir durumdur. Aynı zamanda ağrı ve acı hissi de doktorun önerdiği ilaçlar ile kontrol altına alınmaktadır. Hastanede kalış süresi hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. 

Ameliyat sonrasında günlük yaşama dönme ve aktivitelerin aynı tempoda gerçekleştirilmesi birkaç haftayı alabilmektedir. Ve bu süreçte hasta herhangi bir enfeksiyon kapma riskine karşı maksimum derecede korunulmalıdır.

Prof. Dr. Hüseyin Borman

Estetik ve Plastik Cerrahi, Ankara

Abdominoplasti Ankara hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bacak-kalinlastirma
Bacak Kalınlaştırma

Bacağın diz altı kısmı yani alt bacak aslında en fazla görünen bacak bölümüdür. Etek …

Devamını Oku
lipodem-ankara
Lipödem Ankara

Lipödem, özellikle alt ekstremitelerde anormal subkutan yağ dokusu artışı ile karakte…

Devamını Oku
popo-diklestirme-ankara
Popo Dikleştirme Ankara

Gluteal bölge yani popo bölgesi özellikle kadınlarda en fazla dikkat çeken bölgelerde…

Devamını Oku