Hüseyin Borman

Karın Germe

Karın germe ameliyatı, sonuçlarını hemen görebileceğiniz belirgin bir düzelme sağlar. Fazla yağlı deri çıkartılır ve içerideki karın gevşekliği sıkılaştırılır. Hareketleriniz değişir, daha atik ve çevik olursunuz. Giydiğiniz yakışır. En önemlisi vücut şekliniz olması gerektiği şekline kavuşur…

Karın bölgesi, kilo alındığı zaman en fazla yağ dokusu artışı meydana gelen bölgedir. Aşırı kilo alıp vermek ve hamilelik sonrasında karın duvarında bombeleşme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu olayların sonucunda ortaya çıkan şekil bozuklukları değişik derecelerde olabilir. Hastalar hiçbir elbisenin kendilerine yakışmadığını ifade ederler. Farklı derecelerdeki sarkmalarda, farklı ameliyat yöntemleri uygulamayı uygun buluyoruz.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanın bazı yolları vardır. Hastalar için en zor olanı diyet uygulamak ve sıkı spor yapmaktır. Diğerleri daha kolaydır çünkü onları kişi değil estetik cerrahı yapmaktadır. Kendisi burada edilgendir ve sadece yapılacak olan işlemin sonuçları ile ilgili sıkıntılara dayanmaları gerekmektedir.

Sadece alt karın bölgesinde düşük derecede sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti uygulayarak, bu bölgede bulunan iz ve çatlaklar da giderilmektedir. Göbek deliğinin etrafı kesilmez. Karın kasları hafif düzeyde sıkılaştırılabilir. Karın alt bölgesinde sezeryan izine benzeyen bir iz kalır.

Aşırı derecede karnı sarkmış olan kişilerde ise klasik abdominoplasti işlemi uygulanır. Sarkmış ve yağ dokusu kalınlaşmış deri dokusu çıkarılmasına ilaveten karın duvarında (kaslar ve fasiya) oluşan gevşeklik ve fıtıklaşmalar da düzeltilmektedir. Burada ek olarak göbek çevresinde de kesi yapılmaktadır. Daha geniş bir alan gerilmekte ve göbek üzerindeki daha kaliteli deri bölgesi ile karın alt bölgesi oluşturulmaktadır. Bu yöntemle gergin ve genç görünümlü bir karın elde edebiliyoruz. Erken dönemde yürüyüş egzersizleri öneriyoruz. Bu sayede kişi erken dönemde kilo vererek ‘fit’ bir görünüme kavuşmaktadır.

Mini-abdominoplasti sedasyon ve lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi 1 saattir. Hastanede kalmak gerekmez. Klasik abdominoplasti ise genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat süresi yapılacak girişime göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 1-3 saat sürmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası genellikle 1-2 gün hastanede kalmak gerekir. İstirahat halindeyken pek ağrı duyulmaz ancak ayağa kalkarken değişen derecelerde ağrı ve kısıtlama hissedilebilir. 7-10 gün sonra hastalar işine dönebilirler.

Karın kaslarına ve üzerindeki zar yapısını şekillendirme sonrasında ilk günlerde karın hareketlerinde ağrı olabilmektedir. Bunların en az bir şekilde hissedilmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Sadece deri ve deri altı yağ dokusuna yapılan müdahalelerde genellikle ciddi bir ağrı beklenmez.

Fark edilebilir sonuçlar aldığımız bu ameliyatlarla kişilerin vücut şekilleri düzeltilmekte ve atletik fit bir yapıya dönüştürülmektedir. Beraberinde liposuction ile liposhaping yani yağ dokusu şekillendirme yöntemi de uygulanarak bel ve basen bölgelerindeki fazlalıklar da alınmaktadır. Çoğu hastada abdominoplasti ile birlikte liposuction da gerekmektedir. Aksi taktirde karın dışındaki bölgelerde düzeltme yapmadan sadece karın bölgesinde şekillendirme yapmak tek başına arzu edilen sonuçları vermemektedir. Vücut bütünlüğünü genel anlamda ele almak ve diğer bölgelerdeki şekil bozukluklarını da düzeltmek kişinin ortaya çıkan sonucu daha çok beğenmesine yardımcı olmaktadır.

Prof. Dr. Hüseyin Borman

HB-Clinic, Estetik ve Plastik Cerrahi, Ankara

Karın Germe Çeşitleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatları hastanın fizyolojik yapısına en uygun ve ihtiyacına yönelik olarak belirlenmektedir. Günümüzde karın germe ameliyatı üç farklı şekilde uygulanabilmektedir. Bu yöntemler şu şekildedir;

- Abdominoplasti (Tam karın germe): Bu yöntemin de iki çeşidi bulunmaktadır. Göbek deliğinin yerinin değiştirildiği ve değiştirilmediği olarak sınıflanıdırılmaktadır. 

- Mini-Abdominoplasti (Kısmi karın germe) : Hastanın ihtiyacına yönelik olarak uygulanmaktadır. 

- Reverse (Ters karın germe): Ameliyat izinin göğüs altında bulunduğu uygulamadır. 

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanan ve yaklaşık 2 ila 5 saat süren bir operasyodur. Bikini bölgesinde açılan kesi ile karın içerisinde bulunan yağ fazlalıkları cerrahın tercihine bağlı olarak liposuction yöntemi ile alınmakte ve deri fazlalıkları vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ameliyat sırasında vücut altında toplanacak sıvının dışarı atılması için drenler yerleştirilmekte ve ameliyat günü sonda uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Karın germe ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir. Aynı zamanda hastaların bu ameliyat öncesinde mutlaka verebielcekleri maksimum düzeyde kilo vermesi beklenmektedir. Birçok kişi karın germe ameliyatı sonrasında gebelik süreci yaşayıp yaşamayacağını merak etmektedir. Karın germe ameiyatı sonrasında gebelik düşünülüyorsa 1 yıl beklenmesi önerilmektedir. 

Karın Germe Ameliyatı Nedenleri

Egzersiz ve diyet programları bazı kişilerde vücutta toplanan fazla yağlardan ve deri sarkmasından kurtulmak için yeterli olmamaktadır. Bu durumda karın germe ameliyatına başvuran kişiler gerek genetik faktörler gerekse fazla kilo alıp verme ya da gebelik sonucunda oluşan vücut kontür deformasyonlarını düzeltmeyi amaçlamaktadır. Karın germe ameliyatına başvurma nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir; 

- Yaşlanma

- Gebelik sonrasında oluşan şekil bozuklukları

- Genetik

- Fazla kilo alıp verme

- Vücuttaki yağın diyet yolu atılamaması

- Deri sarkmalarının egzersiz ile giderilememesi

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı oldukça önemli ve ayrıntılı bir operasyon süreci gerektirmektedir. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır.

- Güneşe maruz kalınmamalıdır.

- Aspirin ya da E vitamini takviyesi alınmamalıdır.

- Ağır diyet programları uygulanmamalıdır.

- Soğuk algınlığından korunulmalıdır.

- Enfeksiyondan korunulmalıdır. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Operasyon sürecinde karın bölgesinde şişlik olması normal bir durumdur. Aynı zamanda ağrı ve acı hissi de doktorun önerdiği ilaçlar ile kontrol altına alınmaktadır. Hastanede kalış süresi hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. 

Ameliyat sonrasında günlük yaşama dönme ve aktivitelerin aynı tempoda gerçekleştirilmesi birkaç haftayı alabilmektedir. Ve bu süreçte hasta herhangi bir enfeksiyon kapma riskine karşı maksimum derecede korunulmalıdır. 

Karın Germe Ameliyatları Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Karın bölgesinde yağ dokusu artışı ve sarkması, günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Dengesiz beslenme, kilo alıp verme ve hareketsiz bir yaşam neticesinde bu sorunla karşı karşıya kalınmaktadır.

İç organlarımızı saran karın kas ve zar yapısı zamanla gevşemekte ve artan yağlanma sonucunda elastikiyetini yitirmektedir. Bu kas tabakasının üzerindeki deri ve deri-altı yağ dokusu da yine kilo alıp verme sonucunda deforme olmakta ve sarkmaktadır. Hamilelik süreci de olayın doğası gereği eşlik eden kilo artışıyla birlikte bu bölgede sarkma ve şekil bozukluklarına sebep olmaktadır.

Karın bölgesinin gergin ve düzgün şekilli olabilmesi için birçok koşul gerekmektedir. Öncelikle, arzu ettiğimiz karın bölgesi ve vücut şekli için birçok fedakarlıkta bulunmamız gerekmektedir. Spor yaparak karın kaslarımızı kuvvetlendirmeli ve organlarımızı korse gibi saran sıkı kas-zar sistemini oluşturmalıyız. Uygun beslenmeyle vücut yağ oranımızı azaltmalı ve karın kaslarının yüzeyde belli olabileceği şekilde gergin ve ince bir deri tabakası oluşmasını sağlamalıyız. Geç kalınmış durumlarda bu görünümü elde etmek için tavsiyelerin yeterli olmadığını görüyoruz. Baklava dilimleri görünümündeki bir karın duvarı oluşturulması bir hayal olmakta ve kişiler kendilerini tümden bırakmaktadırlar. İşte tam bu noktada estetik cerrahi müdahalesiyle kişilere yardımcı oluyoruz.

Altta, mayo içinde kalacak şekilde bir kesi yaparak fazla deri ve yağ dokusunu çıkarıyoruz. Bu esnada ‘liposuction’ ile yağ dokusunu şekillendirip azaltıyoruz. Cilt altı yağ tabakasını ideal kalınlığa getiriyoruz. Deriyi kaldırınca, alttaki gevşeyen karın kası ve zar yapısını gerdirerek sıkılaştırıyoruz. Gevşekliğini gideriyoruz. Bu aşamadan sonra karın cildini aşağıya doğru gerdirerek sıkı ve gergin bir dış görünüm elde ediyoruz.

Bazı kişilerde sadece göbek altında doku sarkması mevcut olabilir. Bu kişilerde mini karın germe yöntemiyle doku fazlası çıkarılmakta ve alttaki kas tabakası gerdirilmektedir. Daha sonra deri gerdirilerek düzgün bir görünüm elde edilmektedir. Tüm karın bölgesinde sarkma ve şekil bozukluğu olan kişilerde göbek deliği etrafından ek bir kesi yapılarak göbek deliği de daha güzel bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Toplumumuzda oldukça sık görülen bir durum olduğu için, karın germe ameliyatı da çok sık yaptığımız ameliyatlardandır. Oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğimiz ve olumlu yönde çok çarpıcı bir değişim oluşturduğumuz girişimlerdendir. Ameliyat sonrasında kişiler ciddi bir şekil bozukluğundan kurtulmaktadırlar. Bu motivasyonla kendilerine daha çok özen gösterme ihtiyacı içine girmektedirler. Daha hareketli ve aktif bir yaşama geçerek, sosyal anlamda da daha tatmin oldukları bir süreç içerisine girmektedirler. Kişiler, bir gün hastane şartlarında kontrol edildikten sonra evlerine gönderilmekte ve ameliyattan sonra yaklaşık bir hafta içinde normal hayat aktivitelerine dönebilmektedirler.

Her Karın Sarkmasında Aynı Ameliyat mı Yapılıyor?

Her hastada farklı deformasyonlar olması nedeniyle farklı işlemler yapılmaktadır. Yapılacak işlemleri 4 ana başlıkta toplarsak:

  1. Deri sarkması ve fazlalığına yönelik işlemler
  2. Alttaki kas ve zar sistemine yönelik işlemler
  3. Yağ dokusu kalınlığına yönelik işlemler
  4. Karın bölgesine şekil verici işlemler

Bu işlemlerin hepsi veya birkaçı ihtiyaca yönelik olarak yapılmaktadır.