Karın bölgesi, kilo alındığı zaman en fazla yağ dokusu artışı meydana gelen bölgedir. Aşırı kilo alıp vermek ve hamilelik sonrasında karın duvarında bombeleşme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu olayların sonucunda ortaya çıkan şekil bozuklukları değişik derecelerde olabilir. Hastalar hiçbir elbisenin kendilerine yakışmadığını ifade ederler. Farklı derecelerdeki sarkmalarda, farklı ameliyat yöntemleri uygulamayı uygun buluyoruz.

Karın germe ameliyatı öncesinde verilecek kilo miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı hastalarda kilo verme sonrasında bu ameliyat planlanmaktadır yani daha kilo vermeleri beklenmemektedir. Burada hedefimiz hastanın kilo vermesi değil karın bölgesinin şekillendirilmesidir. Vücut kitle indeksi dediğimiz bazı parametrelere ihtiyaç duyulduğu zaman başvurulmakta ve planlama yapılmaktadır.

Her ameliyat sonrası kesilen her yerde bir miktar iz kalmaktadır. İz konusu kişiden kişiye değişmekle birlikte dikiş tekniği de bu konuda önemlidir. Karın germe ameliyatında iç çamaşırı içinde kalacak bir çizgi şeklinde iz kalmaktadır. Yıllar içerisinde gittikçe belirsiz bir hale gelen izler bazı kremler yardımıyla da minimumda tutulmaktadır. Burada önemli olan izin görünmeyecek gizli bir bölgede oluşturulmasıdır.

Genel anestezi bu ameliyatlarda temel anestezi yöntemidir. Hasta tamamıyla uyutulmakta ve karın bölgesi gevşetilerek ameliyat daha kolay bir hale getirilmektedir. Organları saran kas ve fasiya yapısı dikişlerle sıkılaştırılarak deri fazlası gerdirilerek fazlası atılmaktadır. Genel anestezi ameliyat sırasında gerekli konforu hastaya sağlayarak cerrahın rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında erken dönemde yaraları gerdirmeden ve zorlamadan hareket etmeyi gerektirmektedir. Bu süre genellikle 1 hafta civarındadır. Daha sonra hasta normal postürüne kavuşarak dik yürüyebilmekte ve normal gündelik aktiviteleri açısından rahatlamaktadır. Yapılan ameliyatın derecesi ve hastanın durumuna göre 3-6 ay ağır spor yapmaması özellikle karın basıncını artırarak zorlayacak şekilde hareket etmemesi gerekir.

Karın germe ameliyatı sonrası hamilelik önermediğimiz bir konudur. Kısa süre sonra hamilelik düşünen kadınlarda bu ameliyatı ertelemeleri önerilir. Bununla birlikte istenmeyen gebeliklerin oluşması durumunda veya zorunlu hallerde gebeliklerin yakın takiple sorunsuz tamamlanabileceği de mümkündür. Abdominoplasti sonrası tavsiye edilmemekle birlikte hamilelik düşünülüyorsa tercihan en az bir yıl beklenmesi uygun olacaktır.

Temelde 2 çeşit karın germe yani abdominoplasti ameliyatı mevcuttur. Biri tüm karın abdominoplasti diğeri ise mini abdominoplastidir. Tam karın abdominoplastide göbek yeri değiştirilmekte ve deri fazlası atılmaktadır. Mini abdominoplastide ise sadece göbek altı bölgesi gerilmekte ve göbek yeri sabit kalmaktadır. Daha çok karın alt bölgesi sarkmalarında uygulanan bir yöntemdir. Her iki yöntemde de iç organları saran kas ve fasiya yapıları sıkıştırılabilmekte veya işlem yapılmadan işlem sonlandırılabilmektedir.

Mini karın germe genellikle göbek üzeri bölgenin sıkı olduğu ve göbek altı alanın gevşeyip sarktığı durumlarda uygulanmaktadır. Külot içinde kalacak bir kesi yapılarak alttaki kas-fasiya üzerinden deri kaldırılarak gerdirme yapılmaktadır. Aynı anda bu tabakada da gerdirme yapmak mümkündür. Göbek üzerindeki zar tabakasının sıkılaştırılması da bu ameliyatta mümkündür. Tam karın ameliyatına göre daha hafif bir ameliyattır ve iyileşme süresi daha hızlı olmaktadır.

Yapılacak abdominoplasti türü ve hastanın gevşeme-sıkılaştırma miktarına göre iyileşme süresi değişmektedir. Mini abdominoplastide iyileşme daha hızlı ve kolay olur. Kas ve zar tabakasına müdahale edilmemişse 7-10 gün içerisinde hasta iyileşmektedir. Zar tabakasına müdahale edildiyse karın içi basıncı artırarak dikişleri zorlayacak hareketlerden 2-6 ay arasında kaçınılmalıdır. Tam karın ameliyatlarında da aynı süreler geçerlidir ancak ameliyat alanı daha geniş olduğu için daha temkinli davranmak gerekmemektedir.

Karın germe ameliyatı ile birlikte vücut şekillendirici liposuction genellikle yapılan işlemlerden biridir. Çevre yağ doku inceltilerek vücut düzenliliği ve uyumu sağlanmaktadır. Meme küçültme, dikleştirme ve büyütme ameliyatları da eş zamanlı olarak vücut anatomik estetiğini sağlamak amacıyla planlanabilmektedir. Bu ameliyatların her biri ayrı ayrı da planlanabilir. Kombine ameliyatlar ameliyat sonrası dönemlerde daha itina gerektiren ve iyileşme dönemini uzatabildiği de akılda tutulmalıdır.

Sosyal Medya