Hüseyin Borman

Kulak Estetiği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kulak estetiğinin en yaygın tercih edilme sebebi kepçe kulaktır. Kulakta yaygın olarak görülen bir şekll bozukluğu olan kepçe kulak, özellikle de okul çağındaki çocukların kompleks edindiği bir estetik problem olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kulak Estetiği Nedenleri

Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıflığından ötürü kulak kepçesinin öne ve yana doğru normalden fazla kıvrık durması sonucunda meydana gelmektedir. Doğuştan olan ve genellikle aileden gelen kepçe kulak yalnızca şekilsel bir problemdir; herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık belirtisi değildir. 

Kepçe kulak erkekler tarafından da yoğun tercih edilen bir ameliyattır. Bunun nedeni ise kadınlar kulaklarını saçları ile gizleyebilirken, erkeklerin kulaklarını saklama şansları kadınlara göre daha düşüktür. 

Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak estetiği 6 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilen bir operasyondur. Bunun nedeni kulak gelişiminin 4-5 yaşlarında tamamlanmasıdır. 

Özellikle okul çağındaki çocukların kabusu olan kepçe kulak için en doğru tedavi zamanı çocuğun okula başlamasından önceki dönemi olarak görülmektedir. Böylece çocuk kulaklarının diğer çocuklardan farklı olduğunun farkına varmadan ve üzerinde psikolojik bir baskı hissetmeden problem çözülmüş olacaktır. 

Kepçe kulak estetiği yetişkinlere de sorunsuz bir şekilkde uygulanabilmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği hastanede veya kliniklerde yapılabilmektedir. İşlem sırasında kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilir ve geriye doğru yerleştirilmektedir. Lokal veya genel anestezi altında uygulanmakta ve ortalama olarak 45-90 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrasında 1-2 hafta kulak bandı takılmalıdır. 

Kulak estetiği oldukça güvenilir ve basit bir işlemdir. 

Kulak Estetiği Sonrası

Kulak estetiği ağrılı bir işlem değildir. Ameliyattan sınra iyileşme süreci de az ağrılı, hızlı ve konforlu geçmektedir. Olası ağrılar ise basit ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. İşlem sırasında açılan kesiler kulak kıvrımlarına denk geleceği için iz kalmamakta ayrıca işlem sırasında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Hasta işlemden sonra aynı gün taburcu edilmekte ve günlük yaşamına dönmektedir. Bir iki gün içinde günlük rutine dönebilmek özellikle çalışanlar için önemli bir avantajdır.

Kulak estetiği sonrasında kişinin görünümü ciddi ölçüde değişmekte ve kulak estetiğinin kişinin özellikle sosyal yaşamına oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır.