Kulak gelişimine göre ve estetik ameliyatın türüne göre zamanlama değişmekle birlikte kulak estetiği genellikle ilkokul çağından önce yapılabilir. Bunun bir sebebi de bu deformasyonun psikolojik etkileri olmasıdır. Bu bir estetik problem olması nedeniyle temel şart çocuğun ameliyat olmayı kendisinin istemesidir. Anne babanın etkisi ile bu ameliyatın yapılması bazı sakıncalar doğurabilmektedir.

Ameliyat sonrası hasta sorunsuzca evine gidebilir. Ameliyattan sonra kulaklar 1-2 gün bandaj uygulanarak korunur. Bir hafta korunma amaçlı tenisçi kafa bandı veya bere kullanmasını öneriyoruz. Daha sonra hasta kulaklarını açık bırakarak okuluna/işine dönebilir. Operasyon izi kulakların arkasındaki kıvrımda kaldığı için görünmez. Tabii ki yara iyileşmesi 1-1.5 yıl sürdüğü için gerçek iyileşme uzun vadede sonlanmaktadır. Ancak bunun hasta için çok önemi olmaz.

Kulak estetiği kulak arkasından yapılan kesilerle kıkırdak ve derinin yeniden şekillendirilmesi ile yapılır. Kesiler ve işlemler kulak arkasından yapıldığı için gizli kalmakta ve başkası tarafından fark edilmemektedir. Bazen aşırı derecede kulağın kafaya yaklaştırılması doğal olmayan sonuçlara yol açmaktadır. Bunlardan kaçınmak gerekir. Kulağın normalde kafa ile olan açısına saygı gösterilmeli ve buna göre ameliyatlar yapılmalıdır.

Sosyal Medya