Meme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme estetiği ameliyatı, geliştirilen ameliyat teknikleri ve cihazlar sayesinde memnun edici sonuçlar elde etmeye olanak tanımaktadır. Meme organı, kadında hem anneliğin hem de dişiliğin en önemli simgelerinden biridir. Bu nedenle estetik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Bazı kadınlarda meme ölçüsü, normalden büyük ya da normalden küçük olabilmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda her iki meme organının simetrik olmaması ya da sarkma gibi deformasyonlara uğraması da estetik açıdan problemler açığa çıkaran nedenler arasındadır.

Meme estetiği uygulamaları, farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler; normalden küçük olan meme için uygulanan meme büyütme, normalden büyük olan meme için uygulanan meme küçültme, sarkma problemi olan meme için uygulanan meme dikleştirme ve erkeklerde yaşanan meme büyümesi problemi için uygulanan jinekomasti ameliyatlarıdır.

Meme estetiği ameliyatları, kişinin arzu ve isteklerine bağlı olarak gerçekleştirilen uygulamalardır. Meme büyütme ameliyatları, aynı zamanda kanser ve benzeri nedenlerle meme dokusunun bir bölümünün ya da tamamının alınması sonucunda uygulanabilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatı Nedir?

Meme estetiği ameliyatı, hastanın meme bölgesindeki problemini gidermeye yönelik hedefler ile gerçekleştirilen bir estetik ameliyatıdır. Kişide; ideal ölçülerin altında meme mevcutsa meme büyütme ameliyatı, ideal ölçülerin üzerinde meme mevcutsa meme küçültme ameliyatı, sarkma problemi olan meme mevcutsa meme dikleştirme ameliyatı ya da kişi, erkek bir birey ise ve meme büyümesi problemi varsa da jinekomasti ameliyatı uygulanmaktadır. Kısaca meme estetiği ameliyatları, hastada bulunan probleme yönelik farklı yöntemler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Meme estetiği ameliyat süreci boyunca, hastanın istek ve arzuları doktor tarafından titizlikle dikkate alınmaktadır. Sonrasında doktor, ameliyat öncesi plan aşamasında hastaya gerekli bilgileri ve ameliyattan alınacak sonucun ne yönde olacağını söylemektedir.

Meme Estetiği Ameliyat Öncesi Süreç Nasıldır?

Meme estetiği ameliyat öncesi süreçte önemli olan birkaç husu vardır. Bu hususlar biri ise hastanın arzu ettiği meme ölçüsünün gerçekçi olması yönündedir. Özellikle meme büyütme ameliyatlarında normalden büyük protez seçimi, yaşam kalitesini düşüren pek çok probleme neden olabilmektedir.

Meme büyütme ameliyatları öncesinde tercih edilecek protezin türü ve hangi materyalden oluşturulduğuna nitelikli bir şekilde karar verilmelidir. Aksi halde vücut hatlarına uygun meme görüntüsü elde edilemeyebilmektedir. Meme büyütme ameliyatına ek olarak meme küçültme ameliyatı ve meme dikleştirme işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca meme küçültme ameliyatı, meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte kombine olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Erkek bireylerde meme büyümesi problemine yönelik olarak gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir sağlık muayenesi ile meme büyümesinin nedeni belirlenmekte ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Meme estetiği ameliyat öncesi süreç kapsamında hastaların, doktorların verdiği talimatlara uyması oldukça önemli ve ameliyatın başarılı geçmesini sağlayacak unsurlardan biridir.

Meme Estetiği Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme estetiği ameliyat sonrası süreçte dikkat edilecek her husus; işlem yapılan bölgenin hedeflendiği gibi olmasına, konforlu bir ameliyat sonrası süreç geçirmeye ve ameliyat sonucundan da bir o kadar memnun kalmaya direkt olarak etki etmektedir. Bu söz konusu süreç boyunca doktorun söylediği her talimat ve öneriyi, hasta dikkate alıp uygulamalıdır.

  • Meme estetiği ameliyatı sonrasında ameliyatın nasıl geçtiğine bağlı olarak doktor, hastaya hastanede yatış verebilir ya da vermeyebilir,
  • Hastanın, doktorun reçete ettiği ilaçları kullanma konusunda özen göstermesi gerekir. Ameliyat sonrasında oluşan ağrıların ve oluşabilecek enfeksiyonların giderilmesi noktasında ilaçların kullanımı çok önemlidir,
  • Doktorun belirlediği süre boyunca antibiyotik kullanımı kesilmemelidir,
  • Hastanın, meme estetiği ameliyatı sonrası kontrollerini aksatmaması da önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Kimler Meme Estetiği Yaptırabilir?

Meme estetiği ameliyatı hakkında merak edilen bir diğer konu ise kimlerin meme estetiği yaptırabileceği yönündedir.

Meme estetiğinin hangi durumlarda ve kimlere yapılabildiği aşağıdaki gibidir:

  • Acil tıbbi müdahale gerekmediği takdirde 18 yaş ve üzeri yetişkin bireylere uygulanır,
  • Meme boyutunun ideal ölçülerin üzerinde olması durumunda ve buna bağlı olarak gelişen günlük yaşam konforunu etkileyen sağlık problemleri var ise 18 yaş altı hastalara meme küçültme ameliyatı uygulanabilir,
  • Erkek bireylerde meme büyümesi problemi mevcut olduğunda jinekomasti ameliyatı uygulanır,
  • Memenin ideal ölçülerin altında olduğu takdirde meme büyütme ameliyatı uygulanır,
  • Meme ideal ölçülerin üzerinde ise meme küçültme ameliyatı uygulanır,
  • Meme büyüklüğüne bağlı olarak ortaya çıkan sarkma vakalarında ise meme dikleştirme ameliyatı da uygulanabilir.

Meme Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kucultme-ameliyati
Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Literatürde “Redüksiyon Mamoplasti” olarak isimlendirilen meme küçültme ameliyatı, me…

Devamını Oku
goz-kapagi-estetigi-ile-genclesmek-mumkun
Göz Kapağı Estetiği ile Gençleşmek Mümkün

Göz kapağı gerek görme açısını etkilemesi gerekse de yaşlanma belirtilerinin en belir…

Devamını Oku
karin-germe-ameliyati-sonrasi-kilo-alma
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Kilo Alma

Karın germe ameliyatı sonrasında hayatınızda değiştirmeniz gereken detaylardan ve dik…

Devamını Oku