Meme organı kadında hem anneliğin hem de dişiliğin en önemli simgelerinden biridir. Bu nedenle estetik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Bazı kadınlarda meme ölçüsü normalden büyük ya da normalden küçük olabilmektedir Bununla birlikte aynı zamanda her iki meme organının simetrik olmaması ya da sarkma gibi deformasyonlara uğraması da estetik açıdan problemler açığa çıkaran nedenler arasındadır. 

Meme estetiği uygulamaları farklı yöntemeler ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler; normalden küçük olan meme için uygulanan meme büyütme, normalden büyük olan meme için uygulanan meme küçültme, sarkma problemi olan meme için uygulanan meme dikleştirme ve erkeklerde yaşanan meme büyümesi problemi için uygulanan jinekomasti ameliyatlarıdır. 

Meme estetiği uygulamaları kişinin arzu ve isteklerine bağlı olarak gerçekleştirilen ameliyatlardır. Meme büyütme ameliyatları aynı zamanda kanser ve benzeri nedenlerle meme dokusunun bir bölümünün ya da tamamının alınması sonucunda uygulanabilmektedir.

Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Arzu edilen meme ölçüsü gerçekçi olmalıdır. Özellkle meme büyütme ameliyatlarında normalden büyük protez seçimi yaşam kalitesini düşüren pek çok probleme neden olabilmektedir. 
  •  Meme büyütme ameliyatları öncesinde tercih edilecek protezin türü ve hangi materyalden oluşturulduğuna nitelikli bir şekilde karar verilmelidir. Aksi halde vücut hatlarına uygun meme görüntüsü elde edilemeyebilmektedir. 
  • Meme estetiği ameliyatları alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından uygulanmalıdır. 
  •  Meme küçültme ameliyatları ile birlikte meme dikleştirme işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. 
  • Jinekomasti amleiyatı öncesinde ayrıntılı bir sağlık muayenesi ile meme büyümesinin nedeni belirlenmekte ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 
  • Meme büyütme ameliyatı sırasında yerleştirilecek olan protezler şekil olarak yuvarlak ve damla olarak ikiye ayrılmaktadır. 
  • Meme estetiği amelityatları genel anestezi altında ve kesi uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında dikiş izleri meme alt bölgesinde kalacağı için herhangi bir kozmetik probleme yol açmamaktadır. 
  • Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler vücutla tam uyumlu olması sebebi ile herhangi bir alerjik reaksiyona ya da kanserli hücre oluşumuna neden olmamaktadır. 
  • Meme estetiği ameliyatları 18 yaşından büyük hastalara yapılabilmektedir.
  • Meme büyütme ameliyatı sırasında yerleştirilen protezler istenildiğinde cerrahi uygulama ile tekrar çıkarılabilmektedir. 

Meme Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler