Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

İdeal ölçüsünden büyük olan meme; birçok kadını gerek estetik gerekse de günlük yaşam konforunu olumsuz etkilemesi açısından rahatsız etmektedir. Meme ölçüsünün vücutla orantılı olmaması  ve normalden büyük olması hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan bazı problemlere yol açmaktadır.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, ameliyatların güvenilir bir şekilde gerçekleştiriliyor olması estetik alanda da birçok yenilik sağlamıştır. Bunun sonucunda normalden büyük olan meme küçültme işlemi kalıcı ve güvenilir bir şekilde uygulamabilmektedir. 

Meme Büyümesinin Nedenleri 

  • Genetik faktörler
  • Fazla kilo alıp verme
  • İdeal kilonun üzerinde olma
  • Sık doğum yapma
  • Hormonal değişimler
  • Kullanılan birtakım ilaçlar

Meme ölüçüsünün normalden büyük olması kadınlarda özgüven problemlerine yol açabilmekle birlikte, kıyafet seçiminde zorluk, aşırı terleme, sırt ve boyun ağrıları ve hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Bu nedenle günümüzde bu problemleri yaşayan birçok kadın meme küçültme ameliyatına başvurmaktadır. 

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık 2 ila 3 saat sürmektedir. Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyat sırasında kesi açılarak meme dokusundaki fazlalıklar alınmaktadır. Meme dikleştirme işlemi planlandı ise uygulanmakta ve bölgeye simetrik ve estetik bir görünüm kazandırılmaktadır. 

Meme küçültme ameliyatı sürecinde yaşanabilecek risk faktörlerinin ortadan kalıdırılabilmesi için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte doktorun önerilerine mutlaka eksiksiz bir şekilde uyulması gerekmektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatına karar veren hasta öncelikle ayrıntılı bir sağlık taramasından geçmektedir. Bununla birlikte hastanın genel sağlık durumu kontrol edilirken, kullanılan ilaçlar, var olan hastalıklar da değerlendirilmektedir. Meme küçültme ameliyatı öncesi ameliyat planlamasında amaçlanan meme ölçüsüne karar verilmektedir. Bununla birlikte hasta ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında bilgilendirilmektedir. 

Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dikleştirme ameliyatı da uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine ameliyat planlaması sırasında karar verilmektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında ağrı kontrolünün sağlanması için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçların kullanımı ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda uygulama yapılan bölgenin herhangi bir darbeye maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Ameliyat gününden yaklaşık 3 ila 4 gün sonra  hasta günlük yaşamdaki aktivitelerine geri dönebilmektedir. 

Bu süreçte hastanın beslenmesine dikkat etmesi, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarından uzaklaşması ve doktorun önerilierinin dışına çıkmaması gerekmektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı bebeğim olduğunda emzirmeme engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sırasında bölgeden uzaklaştırılan dokular süt kanallarının oldukça uzağındadır. Bu nedenle emzirme dönemine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında meme tekrar büyür mü?

Meme ölçüsünün değişimlerinde hormonal değişimler, sık kilo alıp verme gibi fakörler önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrasında ideal kilonun korunması meme ölçüsünün stab,l kalmasında yardımcı olacaktır. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ağrılarda kurtulacak mıyım?

Büyük meme problemi yaşayan hastalar ameliyat sonrası dönemde boyun ve sırt ağrılarından kurtulmakta ve yaşam kaliteleri yükselmektedir.