Hüseyin Borman

Yüz Germe Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İleri yaş, sağlıksız beslenme ya da çevresel faktörler nedeni ile özellikle kadınlarda cilt yapısı bozulmaya uğrayabilmektedir. Özellikle alt yüz bölgesi, çene ve gıdık bölgeleri sarkma ve hacim kaybına uğramaktadır. İleri derecede sarkmalar ise yüz germe ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir. 

Yüz germe ameliyatı öncesinde doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte ameliyat öncesi planlama aşamasında hastanın bu uygulamadan beklentilerini doktoruna bildirmesi gerekmektedir. Yüz germe ameliyatının etkisi ve iyileşme süreci kişiden kişiyeve cilt yapısına göre farklılık göstermektedir. Genellikle 1 ay sonra yüz germe ameliyatının olumlu sonuçları görülmeye başlanmaktadır. 

Yüz germe ameliyatı yaklaşık 2 ila 3 saat sürmektedir ve genel anestezi altında uygulanmaktadır. Yüz germe ameliyatının bi kırışıklık tedavisi olmadığı unutulmamalı sarkma problemlerinde etkili olduğu hatırlanmalıdır. Minimal düzeydeki kırışıklıklar için dolgu ve botox gibi yöntemler uygulanabilmektedir.