Yüz Germe SSS Soruları

Yüz Germe SSS Soruları

Yüz Germe Ameliyatı Yaşı

Yüz bölgesi vücudun diğer bölgelerine oranla çok daha hızlı deforme olarak, yaşlanma belirtilerini çok daha çarpıcı bir şekilde açığa çıkarmaktadır. Günümüz teknik imkanlar ve çalışmalar doğrultusunda yüz ve boyun gençleştirme işlemleri uygulanarak insanların istedikleri görüntüye ulaşmaları sağlanmaktadır. Yüz ve boyun cilt yapısı birçok faktör ile yıpranabilmektedir. Özellikle dış unsurlara günün her saati maruz kalan yüz bölgesi; insanın estetik görünümü ve dolayısı ile de psikolojik durumunu önemli derecede etkilemektedir. Yüz ve boyun cilt yapısı oldukça hassas bir yapıdadır ve deformasyonlar sonucunda elastik özelliğini kaybederek çizgiler ve sarkmalar yaşanabilmektedir.

Yüz Germe Sırasında Anestezi

Yüz germe ameliyatları lokal anestezi, destekli lokal anestezi ve genel anestezi altında yapılabilir. Hastanın genel sağlık durumu, kişilik yapısı, ağrı eşiği gibi bazı faktörlere göre bu anestezi yöntemlerinden birisi uygulanabilir. En konforlu olan genel anestezidir. Bu anesteziyle hasta ameliyat öncesi sakinleştirilip uyutulur ve uyandığında ameliyat bitmiş olur. Günümüz anestezi yöntemleri oldukça güvenilirdir ve kaliteli bir uyanma sağlamaktadır.

Yüz Germe ve Anestezi

Aslında klasik anlamda kesilen her yerde bir miktar iz kalabileceğini söyleriz. Bazılarında belirsiz bazılarında ise daha belirgin bir iz kalabilir. Bu hastanın yara iyileşmesi ve genetik yapısıyla da ilgilidir. Bizim buradaki bacerimiz izlerin kalitesini bir kenara bıraksak bile gizli yerlerden, kıvrımlardan, kulak dibinden, içinden geçen kesiler yapıyoruz ve bakıldığı zaman bu izler görülmezler.

Yüz Germe Sonrası

Yüz germe ameliyatı sonrası erken dönemde kanama ve enfeksiyon gibi olayları önlemek için hijyenik koşullara dikkat etmeliyiz. İstirahat ve kan sulandırıcı maddelerden, ilaçlardan uzak durulması, ani tansiyon yükselmemesi için dikkat edilmelidir. Sonraki dönemlerde yara izleri için uygun kremler, cilt esnekliğini artırıcı mezoterapiler kullanılabilir. İlk bir ay ani boyun hareketlerinden kaçınmalı ve uygun postür korunmalıdır.

Yüz Germe Ameliyatı ve Diğer İşlemler

Kombine ameliyatlar dediğimiz kaş kaldırma, estetik göz kapağı cerrahisi, yağ enjeksiyonları bu hastalarda birlikte yapılabilir. Beraberinde bu ameliyatların yapılması hastanın yüzündeki olumlu değişime, gençleşmeye katkıda bulunur. Her alanda elde edilen bu gençleştirme çalışmaları tüm yüzün bir ahenk içerisinde uyumlu bir gençleşmeyi ortaya çıkarmaktadır. Yüz, boyun, göz kapakları kaşlar ve alın için minimal invazif girişimler de eklenebilir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz germe ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar veya bitkisel içecekler sonlandırılmalıdır. Bunlar ameliyat öncesi ve sonrasında kanamayı artırarak komplikasyonlara neden olabilmektedirler. Sigara ve benzeri ürünler de deri dolaşımını olumsuz olarak etkiledikleri için bu ameliyat öncesinde kesilmesi veya en azından azaltılması önerilir. Genel vücut sağlığının korunması enfeksiyondan kaçınılması da ayrıca önemlidir.

Yüz Germe Öncesi Süreç 

Yüz germe ameliyatı öncesinde vücutta herhangi bir enfeksiyon bulgusu varsa bu doktora söylenmelidir. Aksi taktirde ameliyat sonrasında yara enfeksiyonları kan yoluyla bu bölgeye gelebilir. Kullanılan ilaçlar söylenmeli çünkü aspirin gibi kanamayı artırıcı, steroid ve antineoplastik ilaçlar gibi yara iyileşmesini geciktirici, ameliyatta sorun olabilecek durumlara yol açabilirler. Aşırı sigara ve alkol kullanımı aynı şekilde doktorunuza söylenmelidir.

Yüz Germe Sonrası İşe Dönüş 

Yüz germe ameliyatından sonra işe dönülme zamanı işin özelliğine bağlıdır. Bu ameliyatlardan sonra 1 hafta süreyle yüz ve boyun korsesi kullanılmasını istiyoruz. Bu korse ile hasta kendi işyerinde büro çalışanı ayarında birkaç gün sonra çalışabilir. Şişliklerin kabaca inmesi bu bir hafta içinde meydana gelir. Bu süreden sonra korse çıkarılmaktadır. Hasta normal sosyal yaşamına veya işine ortalama bu süre civarında dönebilemektedir. Kişinin iyileşme hızı ve ödemin inmesi her kişide farklı olmaktadır.

Yüz Germe Yan Etkileri

Yüz germe ameliyatlarında tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskler mevcuttur. Bunlar arasında erken dönemde yara iyileşmesi sorunları, enfeksiyon, kanama, deri dolaşımında sorunlar ilk akla gelenlerdir. Nadiren yüz sinir hasarı, tükrük bezi akıntıları, istenilen oranda sonuçların alınamaması veya hastanın kendisini örmek istediği ve algıladığı görünüm arasında fark olması gibi komplikasyonlar sayılabilir.

Yüz Germe Ameliyatının Tekrarı 

Yüz germe ameliyatları zamanı durdurmuyor. Ameliyat sonrasında hasta yine yaşlanmaya devam ediyor. Bununla birlikte eğer erken yaşlarda yüz germe ameliyatı yapıldıysa 10-15 yıl sonra tekrar bir yüz germe ameliyatı yapılabilir. Buna alternatif olarak yardımcı yüz gençleştirme yöntemleri uygulanarak bu süreç geçiştirilebilmekte veya geciktirilebilmektedir. Önceki yüz germe miktarının konservatif yapıldığı durumlarda daha etkili germeler daha sonra yapılabilmektedir.