Ben Aldırma

Her insanın vücudunda farklı renklerde lekeler ve tümörler mevcuttur. Bunlardan bazıları nevüs olarak adlandırdığımız iyi huylu benlerdir. Ancak çeşitli etkenler sonucunda huy değiştirerek malign dediğimiz kötü huylu tümörlere dönüşebilirler. Bu yüzden herhangi bir değişim gösteren cilt lezyonu bizim için önem kazanmaktadır. Bunların takibi ve gerekirse alınması gerekmektedir.

Malign Melanoma dediğimiz bu tür benlere benzeyen ancak çok kötü bir yayılım gösteren tümörler de mevcuttur. Bazal hücreli karsinoma, skuamoz hücreli karsinoma diğer yaygın olarak gördüğümüz malign deri tümörleridirler. Bunlar vücudun diğer organlarına yayılabilmekte ve ölüme yol açabilmektedir. Bu nedenle büyüme, renk değişimi, kanama, kızarıklık gibi değimleri fark ettiğimiz her lekeyi değerlendirmek gerekir. Erken tanı olayı büyümeden kontrol altına almamızı ve hastanın hayatını kurtarmamızı sağlar

Benler Alınmalı mı?

Benlerin alınması asla kansere neden olmaz. Aksine erken tanı ve tedavi şansını bize verir. Bazen de cilt altında kitleler oluşmaktadır. Yağ dokusu ve ter bezi kaynaklı tümörler oluşabilmektedir. Burada sayılamayacak kadar çok sayıda tümör çeşidi mevcuttur. Bunların tanısının mutlaka konması gerekmektedir. Önemsemediğimiz küçük bir leke veya kabarıklık hayatınıza mal olabilmektedir. Estetik kaygılar nedeniyle de benlerin alınması söz konusu olabilir. Yüzdeki benlerin alınması yüz görünümünü kusursuz bir hale getirebilir.

Hemanjiomlar damar kaynaklı tümöral oluşumlar olup ilaç tedavisi, lazer-plazma ve cerrahi tedavi ile yok edilmektedir.

Lokal anestezi altında klinikte 5-10 dakikada yapılacak olan bir işlemle hem tanı konabilir hem de tedaviniz tamamlanmış olur. Uygun vakalarda iç dikiş atılmakta ve dikiş alma süreci bile yaşamamaktasınız.

Doğumsal Anomaliler hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yuz-kiriklari
Yüz Kırıkları

Trafik kazası veya çarpma sonucunda yüz kemiklerinden biri, birkaçı veya tümü kırılab…

Devamını Oku
el-cerrahisi
Ankara El Cerrahisi

Uzman hekimler, tüm kazalardan sonra el yaralanmaları, parmaklar ve parmaklar için 24…

Devamını Oku