Burun estetiği son yıllarda sıklıkla tercih edilen ve bununla birlikte güvenilir bir şekilde uygulanabilmesinin yanı sıra tatmin edici sonuçlar da açığa çıkarmaktadır. Estetik bağlamda büyük önem taşıyan burun organı aynı zamanda fonksiyonel açıdan da insanın genel sağşık durumu için önemlidir. Tıp literatüründe burun estetiği; rinoplasti ve nazoplasti olarak tanımlanmaktadır. Burun estetiği ameliyatının uygulanışı sırasında burunun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi öncelikli olmaktadır. 

Burun estetiği ameliyatında kapalı teknik uygulamasında burun içerisinden kesi yapılmakta ve dışarıdan herhangi müdahale uygulanmaktadır. Açık teknikte ise burun ucuna küçük bir kesi açılmaktadır. Bilinenin aksine açık nazoplasti uygulamasında burun derisine herhangi bir kesi açılmamaktadır.

Burun estetiğinde amaç estetik bir görüntü ortaya çıkarılırken aynı zamanda hastanın rahat nefes almasını sağlamaktır. Hastanın nefes alma konforunun sağlandığı bu ameliyatlarda; burun içi kıkırdaklar ve kemikler düzeltilmekte ve burun derisinin iskelet üzerinde şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Her hastanın burun şekli ve istediği burun şekli farklıdır. Bu nedenle her ameliyatta farklı ameliyat teknikleri ve farklı işlemler uygulanmaktadır. Bu durumda ameliyat öncesinde ayrıntılı bir muayene ve ameliyat planlaması yapmak ve hasta ile doktorun uygulanacak işlemler konusunda ortak paydada buluşması gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yapılır?

Burun, doğumsal birtakım anatomik sebeplerden dolayı şekil bozukluklarına sahip olabildiği gibi, zaman içerisinde veya travmalara bağlı olarak deformasyonlar gerçekleşebilen bir yapıya sahiptir. Çeşitli sebeplerle mevcut olan burun şekil bozuklukları hem estetik kaygılara hem de fiziksel olarak solunum problemlerine sebep olabilmekte, bu durumlarda burun estetiğine başvurulması gereklilik haline gelebilmektedir. 

Burunda mevcut olan ya da zamanla oluşan, beraberinde estetik ve fiziksel kaygıları getirerek estetik müdahalelere başvurulan durumları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • Kemikli ve çıkık burun yapısı
  • Burun deliklerinin geniş olması ya da simetrik olmaması
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Burun kemiği eğriliği
  • Burun kıkırdağında şekil bozuklukları
  • Asimetrik burun yapısı

Burun Estetiği Tasarımı

Burun estetiği operasyonlarında başarılı sonuçlar sağlanması için dikkat edilmesi gereken temel iki nokta bulunmaktadır:

  • Kişinin yüzüne yakışacak, yüz yapısına uygun ve doğal bir burun tasarımı yapılması gerekmektedir. Cerrahın estetik değerleri, yapılan muayeneler ve hastanın beklentileri bu noktada ortaklaşmalıdır. 
  • İşlem öncesi yapılan planlamanın cerrah tarafından en doğru ve başarılı şekilde uygulanması gerekmektedir. Uygulanan burun tasarımının başarısı, hastanın fiziksel ve estetik anlamda iyi hisstemesi ve anatomik olarak hem işlevsel hem de estetik bir buruna sahip olmasıyla sağlanabilmektedir. 

Burun Estetiğinde Doğallık

Burun estetiği ameliyatının sonucunda doğal bir görünüm ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Öyle ki burun ameliyatı geçirildiği anlaşılamayacak şekilde doğal bir görünüm ortaya çıkarılmalıdır. Burun estetiğinde doğal görünüm, hastanın beklentilerinin, sahip olduğu yüz ve kemik yapısına en uygun şekilde uyarlanmasıyla mümkün olmaktadır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun ameliyatı öncesinde arzu edilen burun şekline kesin bir şekilde karar verilmeli ve beklentiler gerçekçi olmalıdır. Burun estetiği ameliyatında burnun fonksiyonel özelliklerine zarar verici işlemler uygulanmamalıdır.

Hastanın ayrıntılı bir muayenesi sonrasında ameliyat planlaması yapılmakta ve açık ya da kapalı yaklaşımlar ve nazoplasti ile rinoplasti uygulamalarına karar verilmektedir. Bu süreçte burun şekli belirlenirken yüzün bütünü ile uyumlu olması büyük önem taşımaktadır. Burun büyüklüğü, burun eğriliği ya da diğer organlarla arasındaki orantı belirlenirken yüzün bütünü değerlendirilmektedir. Burnun çevresel ilişkileri de göz önünde bulundurularak oluşturulan burun tasarımının yapay bir görüntüden uzak ve doğal bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Burun ameliyatı öncesinde hastanın farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları çekilerek bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bu görseller üzerinde çalışmalar yapılarak düzeltilmesi gereken noktalar belirlenmektedir. Hastanın istediği burun şekli de değerlendirilmekte ve oluşturulacak burun şekline karar verilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı ile, burun kemikleri, kıkırdak dokusu, burun kanalındaki şekil bozuklukları ve septum problemleri ayrı ayrı düzeltilmekle birlikte septoplasti işlemi ile burun deliklerini ayıran kıkırdak ve kemik dokular da düzeltilmektedir. Böylece hastanın rahat nefes alması sağlanmaktadır. Ameliyat süresi uygulanacak işlemlere bağlı olarak 1 ila 3 saat arası sürmektedir. Bu işlemler genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmekte ve hasta ameliyat sonrasında isterse eve gidebilmektedir. Ameliyat sonrasında burun plastik koruyucu ile 1 hafta korunmakta ve ikinci hafta yapışan flaster bant uygulanmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin mutlaka doktor seçiminde özenli davranması gerekmektedir. Burun estetiği başarısını belirleyici faktörler; ameliyat öncesi planlama, ameliyat sonrası burun bakımı ve doktor seçimidir. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tercih edilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrasında hasta iyileşme sürecinde yüksek yastıkta istirahat etmeli, direk güneş ışınına maruz kalmamalı ve yüz bölgesini düşme, çarpma gibi olaylardan korumalıdır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında oluşacak ağrı hissini doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile bastırabilmektedir. Ameliyat sonrasında uygulanan bandaja herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır.

Ankara Dudak Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Burun Estetiği SSS Soruları

İlgili Makaleler