Burun Estetiği Ankara

Burun estetiği ameliyatları günümüzde tatmine edici sonuçlar alınan ameliyatlardır. Tıp alanında rinoplasti ve nazoplasti olarak adlandırılan burun estetiği ameliyatlarında amaç; burun şeklinin yüzdeki diğer organlarla orantılı bir hale getirmek, doğal ve güzel bir görüntü sağlamaktır. Aynı zamanda burun şeklinin kişi tarafından beğenilmemesi ve solunum problemleri yaşanması sonucunda da uygulanmaktadır.

Hastanın ayrıntılı bir muayenesi sonrasında ameliyat planlaması yapılmakta ve açık ya da kapalı yaklaşımlar ve nazoplasti ile rinoplasti uygulamalarına karar verilmektedir. Bu süreçte burun şekli belirlenirken yüzün bütünü ile uyumlu olması büyük önem taşımaktadır. Burun büyüklüğü, burun eğriliği ya da diğer organlarla arasındaki orantı belirlenirken yüzün bütünü değerlendirilmektedir. Burnun çevresel ilişkileri de göz önünde bulundurularak oluşturulan burun tasarımının yapay bir görüntüden uzak ve doğal bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Burun ameliyatı öncesinde hastanın farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları çekilerek bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bu görseller üzerinde çalışmalar yapılarak düzeltilmesi gereken noktalar belirlenmektedir. Hastanın istediği burun şekli de değerlendirilmekte ve oluşturulacak burun şekline karar verilmelidir. Burun estetiği ameliyatında kapalı teknik uygulamasında burun içerisinden kesi yapılmakta ve dışarıdan herhangi müdahale uygulanmaktadır. Açık teknikte ise burun ucuna küçük bir kesi açılmaktadır. Bilinenin aksine açık nazoplasti uygulamasında burun derisine herhangi bir kesi açılmamaktadır.

Burun estetiğinde amaç estetik bir görüntü ortaya çıkarılırken aynı zamanda hastanın rahat nefes almasını sağlamaktır. Hastanın nefes alma konforunun sağlandığı bu ameliyatlarda; burun içi kıkırdaklar ve kemikler düzeltilmekte ve burun derisinin iskelet üzerinde şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Her hastanın burun şekli ve istediği burun şekli farklıdır. Bu nedenle her ameliyatta farklı ameliyat teknikleri ve farklı işlemler uygulanmaktadır. Bu durumda ameliyat öncesinde ayrıntılı bir muayene ve ameliyat planlaması yapmak ve hasta ile doktorun uygulanacak işlemler konusunda ortak paydada buluşması gerekmektedir.

Burun kemikleri, kıkırdak dokusu, burun kanalındaki şekil bozuklukları ve septum problemleri ayrı ayrı düzeltilmekle birlikte septoplasti işlemi ile burun deliklerini ayıran kıkırdak ve kemik dokular da düzeltilmektedir. Böylece hastanın rahat nefes alması sağlanmaktadır. Ameliyat süresi uygulanacak işlemlere bağlı olarak 1 ila 3 saat arası sürmektedir. Bu işlemler genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmekte ve hasta ameliyat sonrasında isterse eve gidebilmektedir. Ameliyat sonrasında burun plastik koruyucu ile 1 hafta korunmakta ve ikinci hafta yapışan flaster bant uygulanmaktadır.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yapılmaktadır?

Burun estetiği ameliyatı burun eğriliklerinin düzeltilmesi, burun küçültme ya da burun büyütme, burun deliklerinin daraltılması, burun kanatlarının küçültülmesi, burun kemerinin onarılması, burun ucunun kaldırılması amacı ile uygulanmaktadır.

Burun Estetiği Tasarımı

Burun estetiği tasarımı kişinin yüzüne ve yüz bölgesindeki diğer organlara uyumlu olacak şekilde yapılmaktadır. Bu süreçte teknolojik imkanlardan faydalanılarak ameliyat sonrasında oluşacak görüntü öngörülmektedir.

Burun Estetiğinde Doğallık

Burun estetiği ameliyatının sonucunda doğal bir görünüm ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Öyle ki burun ameliyatı geçirildiği anlaşılamayacak şekilde doğal bir görünüm ortaya çıkarılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin mutlaka doktor seçiminde özenli davranması gerekmektedir. Burun estetiği başarısını belirleyici faktörler; ameliyat öncesi planlama, ameliyat sonrası burun bakımı ve doktor seçimidir. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tercih edilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi - Sonrası

Burun ameliyatı öncesinde arzu edilen burun şekline kesin bir şekilde karar verilmeli ve beklentiler gerçekçi olmalıdır. Burun estetiği ameliyatında burnun fonksiyonel özelliklerine zarar verici işlemler uygulanmamalıdır. Burun ameliyatı sonrasında hasta iyileşme sürecinde yüksek yastıkta istirahat etmeli, direk güneş ışınına maruz kalmamalı ve yüz bölgesini düşme, çarpma gibi olaylardan korumalıdır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında oluşacak ağrı hissini doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile bastırabilmektedir. Ameliyat sonrasında uygulanan bandaja herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır.