Hüseyin Borman

Burun Estetiği

Burun estetiği tıbbi olarak nazoplasti ve rinoplasti ameliyatları ile anılmaktadır. Temelde burun şeklinin güzel bir anatomik şekle çevrilmesi ve aynı zamanda yüzün diğer alanları ile orantısal açıdan uyum sağlaması hedeflenmektedir. Burun şeklinin beğenilmemesi ve solunum sorunları nedeniyle estetik ve fonksiyonel burun ameliyatları yapılmaktadır. Hastadaki şekil bozukluğu ve anatomik soruna göre açık veya kapalı yaklaşımla nazoplastirinoplasti ameliyatı yapılmaktadır.

Burun şekli belirlenirken yüz geneli ile uyum sağlaması önem arz etmektedir. Burun genişliği, uzunluğu, yüksekliği ve açısal ilişkileri yüz şekline göre belirlenmektedir. Sadece güzel bir burun yaratmak yeterli değildir. Yüz ortasında bulunan bir yapı olarak çevresel ilişkilerini de göz önünde tutarak yüze yakışacak ve uyumlu görünecek bir burun estetiği oluşturmak gerekmektedir. Estetik burun şekli yapay sivri bir şekilde olmaz. Doğal özelliklere sahip yüze anlam ve güzellik katacak bir burun şekli oluşturmak gerekir.

Ameliyat öncesi hasta fotoğrafları çekilerek bilgisayar ortamına aktarılır. Bu fotoğraflar üzerinde geometrik çalışmalar yapılarak düzeltilmesi gereken sorunlar saptanır. Hastanın arzu ettiği burun şekli hasta ile beraber değerlendirilerek belirlenir. Buradan elde ettiğimiz öngörü ile düzeltilecek bölgeler saptanarak ameliyat planı yapılır.

Hasta aynı gün hastaneye yatırılarak tetkikleri yapılır ve ameliyata hazırlanır. Kapalı teknikte tamamen burun içinden kesiler yapılmakta ve dışarıdan hiçbir yerde kesi yapılmamaktadır. Açık teknikte burun ucunda 3-4 mm’lik ek bir kesi yapılır. Bunun dışında herşey kapalı nazoplastide yapıldığı gibi yapılır. Zannedildiği gibi açık nazoplasti ameliyatında burun derisine dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaz. Temel hedefimiz güzel estetik bir burun şekli elde ederken nefes almanın rahatlatılması ve hastanın nefes alma konforunun artırılmasıdır. İçerideki kıkırdak ve kemikler düzeltilerek, derinin bir kumaş gibi yeni iskelet üzerinde şekillenmesi sağlanır.

Birçok burun şekil bozukluğu tipi vardır ve her durum için yapılması geren işlem farklıdır. Tüm burun ameliyatlarında aynı ameliyatı yapmak iyi bir sonuç elde etmek için yeterli değildir. Bu nedenle iyi bir şekil analizi yapılmalı ve ona uygun ameliyat basamakları seçilmelidir. Burun kemikleri, septum ve burun kanadındaki şekil bozuklukları ayrı ayrı düzeltilmektedir. Septoplasti ile burun deliklerini ayıran kıkırdak ve kemikler düzeltilerek kişinin rahat nefes alması sağlanır. Estetik ameliyat ile birlikte yapıldığında septorinoplasti veya septonazoplasti olarak adlandırılmaktadır.

Ameliyat süresi şekil bozukluğunun derecesi ve yapılacak uygulamaya göre 1 ile 3 saat civarında değişmektedir. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyattan sonra hasta arzu ediyorsa evine gidebilmektedir.

Ameliyat sonrasında burun 1 hafta plastik koruyucu ile korunur. İkinci hafta sadece yapışan flaster bant konularak takip edilir. Sonrasında ise burun tamamen açılır.

Sık Sorulan Sorular

Gizem’in Burnunu Çok Beğeniyorum. Onun burnundan bana da yapar mısınız?

Her beğendiğniz burun size yakışmayabilir. Sizin deri, kıkırdak ve kemik yapınız farklı olacağı için aynı sonucu almak mümkün olmaz. Ancak sizin yüzünüze yakışan güzel bir burun yapmayı hedeflemek daha uygun olacaktır.

Ameliyat sonrası çok acı çeker miyim ?

Ağrı her hastada farklı derecelerde olur. Bazı hasta hiç ameliyat olmamış gibi rahat olabilirken bazı hastalar ağrı hissedebilirler. Bu hastalarda da ağrı kesiciler kullanılarak ağrıyı gideriyoruz. Genellikle ilk gün hafif bir ağrı olabilir. Ertesi gün hasta rahatlar.

Ameliyat sonrası morarma ve şişlik çok olur mu?

Bazı hastada hiç şişlik ve morluk olmazken, bazı hastalarda morluk ve şişme olabilir. Damarların yoğunluğu, kanama eğilimi ve düzeltilmesi zor olan burunlarda böyle durumlarla karşılaşabiliriz. Eğer olursa bile 7-10 gün içerisinde genellikle kaybolur.

Estetik Ameliyat sırasında nefes alma sorunum da düzelecek mi?

Evet. Ameliyat sırasında eğrilikler ve nefes alma yolunu daraltan oluşumlar da düzeltileceği için burundan daha rahat nefes alacaksınız.

Ameliyattan hemen sonra sonuç belli olur mu?

Ameliyattan hemen sonra burun şekli kendini belli eder. Şişlikler 1-2 hafta içinde büyük oranda kayboulur. Ancak şeklin tam anlamda oturması bazen 1 yıl veya daha fazla zaman alabilir.

İstediğim burun şeklinin nasıl olacağı ameliyat öncesinde bilgisayarda gösterilmesi mümkün mü?

Evet. Nasıl bir burun şekli istediğinize göre ve mevcut burun şeklinizin durumuna göre rinoplasti sonrası elde edilecek sonucu bilgisayarda programlar aracılığıyla gösteriyoruz. Bu hem size fikir vermesi hem de sürprizle karşılaşmamanız açısından uyguladığımız bir işlemdir.