Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda karşılaşılan en yaygın şekil bozukluğu ''kepçe kulak'' olmaktadır. Kepçe kulak, kulak kıkırdakların zayıflığından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir hastalık veya rahatsızlığın belirtisi değildir.

Bu zayıflıktan ötürü kulak kıvrımları yeterli oluşamamakta ve kulak kepçesi normalden daha öne ve yana doğru kıvrılmaktadır. Kepçe kulak olarak adlandırdığımız bu durumda kulaklar, kulak arkası kemikten fazla bir açı ile uzak olmaktadır. Bu şekil bozukluğunun kaynağı genellikle aileden gelmektedir. 

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak, insanın dış görünümünü önemli ölçüde etkileyen ve dış algıyı belirleyen önemli bir oluşumdur. Bu yüzden kulağın şekil bozuklukları estetik olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Kulaklar normalden büyük veya küçük olabilir. Kıvrımları belirgin olmayabilir. Kulak memesi ya da kulak kepçesi şekil bozukluğu görülebilir. En sık görülen deformite kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulaktaki estetik şekil bozuklukları herkeste farklı derecelerde olmaktadır.

Kulak Estetiği Neden Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı, estetik görünümü düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıflığından ötürü kulak kepçesinin öne ve yana doğru normalden fazla kıvrık durması sonucunda meydana gelmektedir.  

Çocukların psikolojik olarak etkilenmelerini önlemek amacıyla ameliyatın okul öncesi dönemde yapılması önemlidir. Kepçe kulak erkekler tarafından da yoğun tercih edilen bir ameliyattır. Bunun nedeni ise kadınlar kulaklarını saçları ile gizleyebilirken, erkeklerin kulaklarını saklama şansları kadınlara göre daha düşüktür. 

Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak estetiği 6 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilen bir operasyondur. Bunun nedeni kulak gelişiminin 4-5 yaşlarında tamamlanmasıdır. Özellikle okul çağındaki çocukların kabusu olan kepçe kulak için en doğru tedavi zamanı çocuğun okula başlamasından önceki dönemi olarak görülmektedir. Kepçe kulak estetiği yetişkinlere de sorunsuz bir şekilkde uygulanabilmektedir.

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak estetiği büyük riskler taşıyan bir ameliyat değildir. Aksine, son derece kolay bir işlemdir. Hastanın yaşı göz önünde bulundurularak lokal veya genel anestezi yapılmaktadır. 

İşlem cerrahın tercihine bağlı olarak kulak önünden veya kulak arkasından yapılmaktadır. İşlem sırasında kesiler genellikle kulak arkası kıvrımlarına denk geleceği için belirgin bir iz kalmamaktadır. Ortalama olarak 1-1,5 saat süren operasyondan sonra hastanede kalış gerekmemekte hasta aynı gün evine dönebilmektedir.

Ameliyattan sonra 1-2 hafta kadar kulak bandı takılması gerekmektedir. İyileşme süreci kısa ve rahattır. 

Kepçe kulak tedavisi kulaklara elastik bir bandajın doktor kontrolünde birkaç ay uygulanması yolu ile bebeklere de yapılabilmektedir. 

Kepçe kulağı düzeltmek için uygulanan ameliyatlar erişkin hastalarda lokal anestezi altında uygulanabilir. Çocuklarda ise kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir.

kulak-estetigi-ne-zaman-yapilmalidir

kulak-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kulak Estetiği İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Kulak estetiğine ihtiyaç olup olmadığına doktorun ayrıntılı bir muayenesi ve uygulayacağı tetkiler sonucunda karar verilmektedir.  Kepçe kulak probleminde kişiye karşıdan bakıldığından kulaklar aşırı büyük görünmektedir. Kepçe kulak probleminin nedeni iki şekilde belirlenmiştir. Bu nedenler şu şekildedir;

  • Kafa - kulak arasındaki açının normalden geniş olması
  • Kulak kıvrımlarının yeterli oranda gelişmemiş olmasıdır. 

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Kulaklar 4-5 yaşında gelişimini tamamlar. Bu nedenle 6 yaşından itibaren kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Kulak estetiği ameliyatı özlelikle bu çağda önerilmektedir. Böylece çocuk okula başlamadan ve psikolojik olarak etkilenmeden tedavi olmuş olacaktır. Alay konusu olmak çocukluk çağında okul başarısını ve sosyal yaşantıyı etkileyen önemli bir problemdir. Bu yaşlarda yaşanan psikolojik problemlerin kalıcı olması daha ciddi problemlere de yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavi ne kadar erken gerçekleştirilirse çocuk için o kadar iyi olmaktadır. 

Çocukken giderilmemiş olan kepçe kulak problemi kişiyi erişkinlik yaşantısında da etkilemektedir. Kepçe kulak estetiği hem çocuklara hem de erişkinlere uygulanabilmektedir. Erişkinlere yapılmasının da hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. 

Kulak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ameliyattan sonra iyileşme süreci de az ağrılı, hızlı ve konforlu geçmektedir. Olası ağrılar ise basit ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. İşlem sırasında açılan kesiler kulak kıvrımlarına denk geleceği için iz kalmamakta ayrıca işlem sırasında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Hasta işlemden sonra aynı gün taburcu edilmekte ve günlük yaşamına dönmektedir. Bir iki gün içinde günlük rutine dönebilmek özellikle çalışanlar için önemli bir avantajdır.

Ameliyat sonrası hasta sorunsuzca evine gidebilir. Ameliyattan sonra kulaklar 1-2 gün bandaj uygulanarak korunur. Bir hafta tenisçi kafa bandı veya bere kullanmasını öneriyoruz. Daha sonra hasta kulaklarını açık bırakarak okuluna/işine dönebilir. Operasyon izi kulakların arkasındaki kıvrımda kaldığı için görünmez.

Kepçe Kulak Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Kepçe kulak estetiği basit bir uygulama olmasına rağmen kişinin yaşamında önemli olumlu etkiler sağlamaktadır. Kulak estetiğinin ardından kişinin görünümü gözle görülür bir farkla değişmekte ayrıca hastalar psikolojik açıdan da oldukça memnun kalmaktadırlar. 

Kepçe kulak estetiği sonucu kişinin öz güveni artmakta, hem sosyal yaşantısı hem de okul/iş ilişkileri olumlu yönde etkilenmektedir.

Ameliyatsız kepçe kulak tedavisi var mıdır?

Ameliyatsız bir çözüm mümkün değildir. Ancak kepçe bir kulağın dışarıdan geçici bir mekanizma ile yerine itilmesiyle mümkün olabilir. Ameliyatsız iplerle yapılan invaziv yöntemler olarak tanıtılan bazı yöntemler de vardır. Bunların daha kısa ömürlü olduğu ve bir ameliyat kadar uzun süreli etki göstermediği söylenmektedir.

Kepçe kulak probleminin nedenleri nelerdir?

Problemin nedeni gelişim bozukluğuna bağlı olarak kulağın kafa ile olan ilişkisinde ve kulağın kendi parçaları arasında olması gereken açısal ilişkilerde normal dışı bir görünüm arz etmesidir. Çocuğun psikolojik durumunu olumsuz bir şekilde etkileyebilmekte ve sosyalleşmesini engelleyebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatından ne kadar sonra sonuç belli olur?

Ameliyattan hemen sonra sonuç ortaya çıkar. Ameliyat sonrasında doktorun önerisi ile bandaj uygulaması gerçekleştirilmelidir. Uygulanan dikişler bir süre sonra sivilce ile birlikte dışarı çıkması durumunda ya da herhangi bir kanama gerçekleşmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Kepçe kulak estetiği sonuçlarından memnun olur muyum?

Sonuçlar hemen her zaman yüz güldürücü olur. Kulak konumu değişince yüz ifadesi olumlu yönde değişir.

Ne tür ameliyatlar uygulanıyor?

Kıkırdaklara şekil verildikten sonra birtakım dikiş yöntemleri de kullanılarak istenilen kulak formu elde edilmektedir.

Bu ameliyatlar zor mu?

Bu ameliyatlar bizim için oldukça kolay ameliyatlardır ve sonuçlar hemen her zaman istediğimiz gibi olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

boyun-germe-ankara
Boyun Germe Ankara

Yaşlanma sürecinde boyun aşağıya sarkar ve altta bulunan kas tabakasının bantlar şekl…

Devamını Oku
cene-dolgusu-nedir
Çene Dolgusu Nedir?

Ankara çene dolgusu; çene şeklinin yeniden yapılandırılması işlemi olarak açıklanan s…

Devamını Oku