Kulaklarda karşılaşılan en yaygın şekil bozukluğu ''kepçe kulak'' olmaktadır. Kepçe kulak, kulak kıkırdakların zayıflığından kaynaklanmaktadır. Bu zayıflıktan ötürü kulak kıvrımları yeterli oluşamamakta ve kulak kepçesi normalden daha öne ve yana doğru kıvrılmaktadır. Kepçe kulak olarak adlandırdığımız bu durumda kulaklar, kulak arkası kemikten fazla bir açı ile uzak olmaktadır. Bu şekil bozukluğunun kaynağı genellikle aileden gelmektedir. 

Herhangi bir hastalık veya rahatsızlığın belirtisi değildir ancak birçok kişinin özellikle de okul çağındaki çocukların kompleks haline getirdiği yaygın bir estetik problemdir. Kepçe kulak estetiği, erkeklerin de tercih ettiği bir ameliyat türüdür. Bunun nedeni kadınlar kulaklarını sçaları ile gizleyebilirken erkeklerde kulakların daha görünür olmasıdır.

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak estetiği büyük riskler taşıyan bir ameliyat değildir. Aksine, son derece kolay bir işlemdir. Hastanın yaşı göz önünde bulundurularak lokal veya genel anestezi yapılmaktadır. 

İşlem cerrahın tercihine bağlı olarak kulak önünden veya kulak arkasından yapılmaktadır. İşlem sırasında kesiler genellikle kulak arkası kıvrımlarına denk geleceği için belirgin bir iz kalmamaktadır. Ortalama olarak 1-1,5 saat süren operasyondan sonra hastanede kalış gerekmemekte hasta aynı gün evine dönebilmektedir.

Ameliyattan sonra 1-2 hafta kadar kulak bandı takılması gerekmektedir. İyileşme süreci kısa ve rahattır. 

Kepçe kulak tedavisi kulaklara elastik bir bandajın doktor kontrolünde birkaç ay uygulanması yolu ile bebeklere de yapılabilmektedir. 

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Kulaklar 4-5 yaşında gelişimini tamamlar. Bu nedenle 6 yaşından itibaren kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Kulak estetiği ameliyatı özlelikle bu çağda önerilmektedir. Böylece çocuk okula başlamadan ve psikolojik olarak etkilenmeden tedavi olmuş olacaktır. Alay konusu olmak çocukluk çağında okul başarısını ve sosyal yaşantıyı etkileyen önemli bir problemdir. Bu yaşlarda yaşanan psikolojik problemlerin kalıcı olması daha ciddi problemlere de yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavi ne kadar erken gerçekleştirilirse çocuk için o kadar iyi olmaktadır. 

Çocukken giderilmemiş olan kepçe kulak problemi kişiyi erişkinlik yaşantısında da etkilemektedir. Kepçe kulak estetiği hem çocuklara hem de erişkinlere uygulanabilmektedir. Erişkinlere yapılmasının da hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. 

Kepçe Kulak Estetiğinin Avantajları

Kepçe kulak estetiği basit bir uygulama olmasına rağmen kişinin yaşamında önemli olumlu etkiler sağlamaktadır. Kulak estetiğinin ardından kişinin görünümü gözle görülür bir farkla değişmekte ayrıca hastalar psikolojik açıdan da oldukça memnun kalmaktadırlar. 

Kepçe kulak estetiği sonucu kişinin öz güveni artmakta, hem sosyal yaşantısı hem de okul/iş ilişkileri olumlu yönde etkilenmektedir.

Kulak Estetiği Ankara hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kepçe Kulak Estetiği SSS Soruları

İlgili Makaleler