Çene ucu estetiği; yüz konturunun estetik açıdan şekillendirilmesi amacıyla pek çok kişi tarafından tercih edilen yüz estetiği işlemleri arasında yer almaktadır. Çenenin yüzdeki diğer bölgelere oranla daha geride ya da daha ilerde olmasının yanı sıra çenenin çok kısa ya da çok uzun olması da estetik açıdan birtakım problemlere yol açabilmektedir.

Çene Ucu Estetiği Nedir?

Çene estetiği işlemleri genellikle burun estetiği ile kombine edilebilmekle birlikte; burun estetiği planlaması sırasında yüzün yeni şekli ve ifadesinin tasarımı sürecinde çene estetiği işlemlerine de ihtiyaç duyulabilmekte; söz konusu planlama sürecinde estetik cerrahınız çene ucu estetiği de önerebilmektedir.

Çene ucu estetiği genellikle; çenenin geride, ileride ya da normalden uzun/kısa olması durumunda uygulanmaktadır. Yan profilden bakıldığında çene ucu burun ucundan ileride ya da geride olması çene ucu estetiğine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir.

Çene ucunun burun ucundan geride olması durumunda ilgili bölgeye protez yerleştirilmekte (Genioplasti); ileride olması durumunda ise çene tıraşlama işlemi (Mentoplasti) uygulanmaktadır.

Çenedeki şekil bozuklukları kişiyi daha yaşlı ve kilolu gösterebilmektedir. Öyle ki çene problemleri estetik açıdan gıdı problemleri de yol açmakta; işlevsel açıdan ise çiğneme problemlerine neden olabilmektedir. Kişinin yüz bölgesine özel olarak planlanan yeni çene şekli ile hem işlevsel hem de estetik problemler giderilebilmektedir.

Çene Ucu Estetiği Nasıl Uygulanır?

Çene ucu estetiği iki şekilde uygulanmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Genioplasti; çene ucunun geride olması ya da normalden küçük olması durumunda uygulanmaktadır. Çene ucuna protez yerleştirilerek ve yağ dolguları enjekte edilerek bölgeye yeniden şekil verilmektedir. Çene protezi çene altından ya da ağız içerisinden açılan kesi ile yerleştirilebilmektedir. Böylece kişi daha genç ve dinamik bir görünüme sahip olmaktadır.

Mentoplasti: çene ucunun uzun ya da ileride olması durumlarında başvurulan estetik yöntemdir. Çenenin tıraşlanarak yeniden şekil verilmesi işlemi ile yüz konturu kusursuz bir şekilde yeniden oluşturulabilmektedir.

Çene estetiği lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesi süreçte hekiminizin kullandığınız ilaçları değerlendirecek; kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçları kullanmamanızı önerecektedir. Ameliyattan önce 6 saat boyunca herhangi bir besin tüketmemeniz gerektiği hatırlatılacaktır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Çene estetiği ameliyatından önce alkol ve sigara tüketimine en geç 2 hafta önceden son verilmelidir. Böylece daha hızlı bir iyileşme sağlanacaktır.

Çene Ucu Ameliyatı Sonrası Süreç

Çene ucu ameliyatından sonra hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ameliyat günü taburcu olunabilmektedir. Uygulama alanında oluşan şişlik ve morluklar normal kabul edilmektedir ve birkaç gün içerisinde söz konusu komplikasyonlar geçecektir. İyileşme süreci tamamlanana dek yumuşak gıdalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. İyileşme süreci yaklaşık 1 haftada tamamlanmaktadır.

Ankara Çene Ucu Estetiği

Ankara çene ucu estetiği ameliyatlarına sıklıkla başvurulan bir şehirdir. Özellikle burun estetiği ya da yüzde diğer estetik ameliyatlar ile kombine şekilde uygulanabilir olması ile yüz konturu için büyük önem taşımaktadır. Ankara çene ucu estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi için; 0 312 437 07 34 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Çene Ucu Estetiği Sıkça Sorulanlar

Çene estetiği çenenin yüzün diğer bölgeleri ile uyumlu hale getirilmesi işlemidir. Önde olan çenenin tıraşlanarak ya da geride olan çenenin protez ile ...

Yüz estetiği ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için; https://www.huseyinborman.com/yuz-ve-boyun-genclestirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler