Çene Ucu Estetiği

Çene Ucu Estetiği Nedir?

Çene ucu estetiği, yüz konturunun estetik açıdan şekillendirilmesi amacıyla pek çok kişi tarafından tercih edilen yüz estetiği işlemleri arasında yer almaktadır. Kişiler, birçok farklı sebepten dolayı çene ucu estetiği olmaktadır. Çenenin yüzdeki diğer bölgelere oranla daha geride ya da daha ileride olmasının yanı sıra çenenin çok kısa ya da çok uzun olması da estetik açıdan birtakım problemlere yol açabilmektedir. Bu problemler, kişiye özel olarak planlanan çene ucu estetiğinin sayesinde giderilebilmektedir.

Çene ucu estetiği, çenenin yüzün diğer bölgeleri ile uyumlu hale getirilmesi işlemidir. Çene ucu estetiğinde önde olan çene tıraşlanır, geride olan çene ise protez ile düzeltilir.

Çene estetiği işlemleri genellikle burun estetiği ile kombine edilebilmektedir. Burun estetiği planlaması sırasında yüzün yeni şekli ve ifadesinin tasarımı sürecinde çene estetiği işlemlerine de ihtiyaç duyulabilmektedir. Estetik cerrahınız ihtiyaçlar ve istekler dahilinde çene ucu estetiği de önerebilmektedir.

cene-dolgusu

cene-dolgusu-ankara

Çene Ucu Estetiği Kimlere Yapılmaktadır?

Çene ucu estetiği; çenenin geride, ileride ya da normalden kısa/uzun olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Yan profilden bakıldığında çene ucunun, burun ucundan ileride ya da geride olması çene ucu estetiğine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir.

Kişide çene ucunun burun ucundan geride olması durumunda ilgili bölgeye protez yerleştirilir ve bu işleme “Genioplasti” adı verilir. Kişide eğer tam tersi bir durum varsa yani çene ucu, burun ucundan ilerideyse çene tıraşlama işlemi gerçekleştirilir ve bu işlem “Mentoplasti” olarak adlandırılır.

Kişilerin hoşnut olmadığı çenedeki şekil bozuklukları, kişiyi daha yaşlı ve kilolu gösterebilmektedir. Öyle ki çene problemleri, estetik açıdan halk arasında gıdı olarak bilinen problemlere de yol açmakta ve işlevsel (fonksiyonel) açıdan ise çiğneme problemlerine neden olabilmektedir. Tamamen kişiye özel olarak planlanan çene ucu estetiğinin sayesinde kişi, yeni çene şekline sahip olur ve hem işlevsel hem de estetik problemleri giderilmiş olur.

Çene Ucu Estetiği Nasıl Uygulanır?

Çene ucu estetiğinde uygulanan metotlar, kişide var olan çene problemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Genel olarak çene ucu estetiği, iki şekilde uygulanmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Genioplasti

Çene ucunun geride olması ya da normalden küçük olması halinde uygulanan yöntemdir. Çene ucuna protez yerleştirilerek ve yağ dolguları enjekte edilerek söz konusu bölgeye yeniden şekil verilmektedir. Çene protezi, çene altından ya da ağız içerisinden açılan kese ile yerleştirilir. Böylece kişi daha genç ve dinamik bir görünüme sahip olur.

Mentoplasti

Çene ucunun uzun ya da ileride olması durumlarında başvurulan çene ucu estetiği yöntemidir. Çenenin tıraşlanarak çeneye yeniden şekil verilmesi ile yüz konturu kusursuz bir şekilde yeniden oluşturulabilmektedir.

cene-ucu-estetigi-nedir.

cene-ucu-estetigi

Çene Ucu Ameliyat Süreci Nasıldır?

Çene estetiği, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat Öncesi Süreç

Ameliyat öncesi süreçte doktorunuzun tavsiyelerine uymak son derece önemlidir. Bu süreçte doktorunuza kullandığınız ilaçlar varsa onları eksiksiz bir şekilde söylemeniz gerekmektedir. Ameliyat öncesi süreçte doktorunuz kullandığınız bu ilaçları değerlendirecek ve kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçları kullanmanızı önerecektir.

Ameliyattan önce 6 saat boyunca herhangi bir besin tüketmemeniz gerektiği önemle hatırlatılacaktır. Çene ucu estetiği ameliyatı, yaklaşık 1 saat sürmektedir. Çene estetiği ameliyatından önce alkol ve sigara tüketimine en geç 2 hafta önceden son verilmesi oldukça önemlidir. Böylece ameliyat sonrası süreçte daha hızlı bir iyileşme sağlanacaktır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Çene ucu ameliyatından sonra hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ameliyat olduğunuz gün taburcu olabilirsiniz. Uygulama alanında oluşan şişlik ve morluklar normal kabul edilmektedir. Bu süreçte doktorunuzun verdiği ilaçları kullanıp tavsiyelerine uyduğunuzda söz konusu komplikasyonlar birkaç gün içerisinde geçecektir. İyileşme süreci tamamlanana dek yumuşak gıdalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. İyileşme süreci yaklaşık olarak 1 haftada tamamlanmaktadır.

Çene Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çene ucu estetiği ameliyatının öncesinde ve sonrasında doktorunuz size yapmanız gereken her şeyi anlatacaktır. Bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine uymanız oldukça önemlidir.

Çene Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

  • Operasyon sonrasında çene ucunda bazı morluk veya şişliklerin görülmesi korkulacak bir durum yaratmaz, gayet normaldir.
  • Ameliyat sonrasında oluşan bu morluk veya şişlikler, zamanla geçecektir. Endişe etmenize gerek yoktur.
  • Operasyon sonrası işlem yapılan bölgede, yani çene ucunda anestezi etkisi geçtikten sonra ağrı yaşanması mümkündür. Bu durumda doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilacı kullanmanız gerekmektedir.
  • Çene ucu estetiği sonrasında kişinin hastanede kalması gerekmez. Genellikle hastalar, ameliyat sonrası taburcu edilir.
  • Kişi, ameliyat sonrasında iyileşme süreci tamamlanana kadar yumuşak gıdalar ile beslenmeye dikkat etmelidir.
  • İyileşme süreci yaklaşık olarak 1 haftadır.

Ankara Çene Ucu Estetiği

Ankara çene ucu estetiği ameliyatlarının sıklıkla gerçekleştirildiği bir şehirdir. Çene ucu estetiğinin özellikle burun estetiği ya da diğer estetik ameliyatlar ile kombine şekilde uygulanabilir olması, yüz konturu için büyük önem taşımaktadır. Ankara çene ucu estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için 0 312 437 07 34 numaralı telefonu arayıp bizlere ulaşabilirsiniz.

Çene ucu estetiği nedir?

Çene estetiği çenenin yüzün diğer bölgeleri ile uyumlu hale getirilmesi işlemidir. Önde olan çenenin tıraşlanarak ya da geride olan çenenin protez ile düzeltilmesi uygulamalarını kapsamaktadır.

Çene ucu estetiğinde doktor seçimi nasıl olmalıdır?

Çene estetiği de her cerrahi işlem gibi birtakım riskler barındırmaktadır. Bu nedenle alanında tecrübeli estetik cerrahlara başvurulması gerekmektedir.

Ameliyatsız çene ucu estetiği nedir?

Ameliyatsız çene estetiği; normalden geride olan çene yapısının yağ enjeksiyonu ile yeniden şekillendirilmesidir. Söz konusu işlem tekrarlanabilmektedir.

Çene estetiği sonrası ne zaman işe dönülür?

Çene estetiği sonrasında kişi yaklaşık 1 hafta içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Bu süreç içerisinde uygulama alanı maksimum derece korunmalı, sert besinler tüketmemeye özen göstermeli, alkol ve sigara kullanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gogus-estetigi
Göğüs Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Güzellik, özellikle kadınlar için uygarlık tarihi boyunca ilgi odağı olmuş bir konudu…

Devamını Oku
meme-kucultme-ameliyati
Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Literatürde “Redüksiyon Mamoplasti” olarak isimlendirilen meme küçültme ameliyatı, me…

Devamını Oku