Hüseyin Borman

Kulak Estetiği

Kulak, insanın dış görünümünü önemli ölçüde etkileyen ve dış algıyı belirleyen önemli bir oluşumdur. Bu yüzden kulağın şekil bozuklukları estetik olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

Kulaklar normalden büyük veya küçük olabilir. Kıvrımları belirgin olmayabilir. Kulak memesi ya da kulak kepçesi şekil bozukluğu görülebilir. En sık görülen deformite kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulaktaki estetik şekil bozuklukları herkeste farklı derecelerde olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı, estetik görünümü düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Her şekil bozukluğunu düzeltmek için birçok farklı yöntem mevcuttur. Çocukların psikolojik olarak etkilenmelerini önlemek amacıyla ameliyatın okul öncesi dönemde yapılması önemlidir.

Kepçe kulağı düzeltmek için uygulanan ameliyatlar erişkin hastalarda lokal anestezi altında uygulanabilir. Çocuklarda ise kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir.

Ameliyat sonrası hasta sorunsuzca evine gidebilir. Ameliyattan sonra kulaklar 1-2 gün bandaj uygulanarak korunur. Bir hafta tenisçi kafa bandı veya bere kullanmasını öneriyoruz. Daha sonra hasta kulaklarını açık bırakarak okuluna/işine dönebilir. Operasyon izi kulakların arkasındaki kıvrımda kaldığı için görünmez.

Kepçe kulak ameliyatından ne kadar sonra sonuç belli olur?

Ameliyattan hemen sonra sonuç ortaya çıkar.

Sonuçlar nasıl?

Sonuçlar hemen her zaman yüz güldürücü olur. Kulak konumu değişince yüz ifadesi olumlu yönde değişir.

Ne tür ameliyatlar uygulanıyor?

Kıkırdaklara şekil verildikten sonra birtakım dikiş yöntemleri de kullanılarak istenilen kulak formu elde edilmektedir.

Bu ameliyatlar zor mu?

Bu ameliyatlar bizim için oldukça kolay ameliyatlardır ve sonuçlar hemen her zaman istediğimiz gibi olmaktadır.