Hüseyin Borman

Kulak Estetiği

Kulak, insanın dış görünümünü önemli ölçüde etkileyen ve dış algıyı belirleyen önemli bir oluşumdur. Bu yüzden kulağın şekil bozuklukları estetik olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

Kulaklar normalden büyük veya küçük olabilir. Kıvrımları belirgin olmayabilir. Kulak memesi ya da kulak kepçesi şekil bozukluğu görülebilir. En sık görülen deformite kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulaktaki estetik şekil bozuklukları herkeste farklı derecelerde olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı, estetik görünümü düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Her şekil bozukluğunu düzeltmek için birçok farklı yöntem mevcuttur. Çocukların psikolojik olarak etkilenmelerini önlemek amacıyla ameliyatın okul öncesi dönemde yapılması önemlidir.

Kepçe kulağı düzeltmek için uygulanan ameliyatlar erişkin hastalarda lokal anestezi altında uygulanabilir. Çocuklarda ise kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir.

Ameliyat sonrası hasta sorunsuzca evine gidebilir. Ameliyattan sonra kulaklar 1-2 gün bandaj uygulanarak korunur. Bir hafta tenisçi kafa bandı veya bere kullanmasını öneriyoruz. Daha sonra hasta kulaklarını açık bırakarak okuluna/işine dönebilir. Operasyon izi kulakların arkasındaki kıvrımda kaldığı için görünmez.

Kulak Estetiği İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Kulak estetiğine uygulamaları genellikle doğumsal ya da sonradan gelişen anatomik problemlerde başvurulmaktadır. İnsanda kulak gelişimi normal şartlarda 6 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle özellikle kepçe kulak problemlerinde kulak estetiği ameliyatları 6 yaşından sonra uygulanması önerilmektedir. Kulak estetiği ameliyatlarına genellikle kepçe kulak probleminde, kulak kıvrımlarının olmamasında, duyumu engelleyebilecek şekil bozukluklarında başvurulmaktadır. 

Kulak estetiğine ihtiyaç olup olmadığına doktorun ayrıntılı bir muayenesi ve uygulayacağı tetkiler sonucunda karar verilmektedir. 

Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda görülen anatomik problemler genellikle kepçe kulak problemleridir. Kepçe kulak problemi; kulak kepçelerinin normalden büyük ve kıvrımsız olması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum hem estetik anlamda problem yaşanmasına neden olurken hem de sağlıklı duyum için oluşması gereken kulak kıvrımlarının yoksunluğu yaşanmaktadır. 

Kepçe kulak probleminde kişiye karşıdan bakıldığından kulaklar aşırı büyük görünmektedir. Genellikle okul çağında olan çocuklarda bu problem özgüven eksikliği ile birlikte psikolojik sorunlara da neden olmaktadır. Kepçe kulak probleminin nedeni iki şekilde belirlenmiştir. Bu nedenler şu şekildedir;

- kafa - kulak arasındaki açının normalden geniş olması

- kulak kıvrımlarının yeterli oranda gelişmemiş olmasıdır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatları ne kadar erken gerçekleştirilirse hastanın psikolojik durumu aynı oranda korunmuş olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlerde de sıklıkla uygulanan bir estetik operasyondur. Genel anestezi altında uygulanan kepçe kulak ameliyatlarının alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Aksi halde simetrik problemler açığa çıkabilmektedir. 

Genel anestezi altında uygulanan kepçe kulak ameliyatları yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Ameliyat planlamasına bağlı kalınarak kulak kıvrımları oluşturulmakta ve dikişler ile şekil verilmektedir. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatları öncesinde hastanın ayrıntılı bir muayenesi gerçekleştirilerek ameliyat planlaması yapılmaktadır. Bu noktada kulak boyutu ve kulak şekline kazandırılacak kıvrımların tasarımı duyumu en iyi şekilde etkileyecek biçimde gerçekleştirilmelidir. Kepçe kulak ameliyatı öncesinde kanama ve enfeksiyon riskine karşı gerekli önemler alınmalıdır. 

Kepçe kulak ameliyatından ne kadar sonra sonuç belli olur?

Ameliyattan hemen sonra sonuç ortaya çıkar. Ameliyat sonrasında doktorun önerisi ile bandaj uygulaması gerçekleştirilmelidir. Uygulanan dikişler bir süre sonra sivilce ile birlikte dışarı çıkması durumunda ya da herhangi bir kanama gerçekleşmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Sonuçlar nasıl?

Sonuçlar hemen her zaman yüz güldürücü olur. Kulak konumu değişince yüz ifadesi olumlu yönde değişir.

Ne tür ameliyatlar uygulanıyor?

Kıkırdaklara şekil verildikten sonra birtakım dikiş yöntemleri de kullanılarak istenilen kulak formu elde edilmektedir.

Bu ameliyatlar zor mu?

Bu ameliyatlar bizim için oldukça kolay ameliyatlardır ve sonuçlar hemen her zaman istediğimiz gibi olmaktadır.

 

Kulak Estetiği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kulak Estetiği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kulak estetiğinin en yaygın tercih edilme sebebi kepçe kulaktır.

GÖRÜNTÜLE
Kepçe Kulak Estetiği
Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda karşılaşılan en yaygın şekil bozukluğu ''kepçe kulak'' olmaktadır.

GÖRÜNTÜLE