Kulak Estetiği Ankara

Kulak, insanın dış görünümünü önemli ölçüde etkileyen ve dış algıyı belirleyen önemli bir oluşumdur. Bu yüzden kulağın şekil bozuklukları estetik olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Kulaklar normalden büyük veya küçük olabilir. Kıvrımları belirgin olmayabilir. Kulak memesi ya da kulak kepçesi şekil bozukluğu görülebilir. En sık görülen deformite kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulaktaki estetik şekil bozuklukları herkeste farklı derecelerde olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı, estetik görünümü düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Her şekil bozukluğunu düzeltmek için birçok farklı yöntem mevcuttur. Çocukların psikolojik olarak etkilenmelerini önlemek amacıyla ameliyatın okul öncesi dönemde yapılması önemlidir.

Kepçe kulağı düzeltmek için uygulanan ameliyatlar erişkin hastalarda lokal anestezi altında uygulanabilir. Çocuklarda ise kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir.

Ameliyat sonrası hasta sorunsuzca evine gidebilir. Ameliyattan sonra kulaklar 1-2 gün bandaj uygulanarak korunur. Bir hafta tenisçi kafa bandı veya bere kullanmasını öneriyoruz. Daha sonra hasta kulaklarını açık bırakarak okuluna/işine dönebilir. Operasyon izi kulakların arkasındaki kıvrımda kaldığı için görünmez.

Kulak Estetiği Nedenleri

Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıflığından ötürü kulak kepçesinin öne ve yana doğru normalden fazla kıvrık durması sonucunda meydana gelmektedir. Doğuştan olan ve genellikle aileden gelen kepçe kulak yalnızca şekilsel bir problemdir; herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık belirtisi değildir. 

Kepçe kulak erkekler tarafından da yoğun tercih edilen bir ameliyattır. Bunun nedeni ise kadınlar kulaklarını saçları ile gizleyebilirken, erkeklerin kulaklarını saklama şansları kadınlara göre daha düşüktür. 

Kulak Estetiği İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Kulak estetiğine uygulamaları genellikle doğumsal ya da sonradan gelişen anatomik problemlerde başvurulmaktadır. İnsanda kulak gelişimi normal şartlarda 6 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle özellikle kepçe kulak problemlerinde kulak estetiği ameliyatları 6 yaşından sonra uygulanması önerilmektedir. Kulak estetiği ameliyatlarına genellikle kepçe kulak probleminde, kulak kıvrımlarının olmamasında, duyumu engelleyebilecek şekil bozukluklarında başvurulmaktadır. 

Kulak estetiğine ihtiyaç olup olmadığına doktorun ayrıntılı bir muayenesi ve uygulayacağı tetkiler sonucunda karar verilmektedir. Kulak estetiğinin en yaygın tercih edilme sebebi kepçe kulaktır. Kulakta yaygın olarak görülen bir şekll bozukluğu olan kepçe kulak, özellikle de okul çağındaki çocukların kompleks edindiği bir estetik problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak estetiği 6 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilen bir operasyondur. Bunun nedeni kulak gelişiminin 4-5 yaşlarında tamamlanmasıdır. Özellikle okul çağındaki çocukların kabusu olan kepçe kulak için en doğru tedavi zamanı çocuğun okula başlamasından önceki dönemi olarak görülmektedir. Böylece çocuk kulaklarının diğer çocuklardan farklı olduğunun farkına varmadan ve üzerinde psikolojik bir baskı hissetmeden problem çözülmüş olacaktır. 

Kepçe kulak estetiği yetişkinlere de sorunsuz bir şekilkde uygulanabilmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği hastanede veya kliniklerde yapılabilmektedir. İşlem sırasında kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilir ve geriye doğru yerleştirilmektedir. Lokal veya genel anestezi altında uygulanmakta ve ortalama olarak 45-90 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrasında 1-2 hafta kulak bandı takılmalıdır. 

Kulak estetiği oldukça güvenilir ve basit bir işlemdir. 

Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda görülen anatomik problemler genellikle kepçe kulak problemleridir. Kepçe kulak problemi; kulak kepçelerinin normalden büyük ve kıvrımsız olması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum hem estetik anlamda problem yaşanmasına neden olurken hem de sağlıklı duyum için oluşması gereken kulak kıvrımlarının yoksunluğu yaşanmaktadır. 

Kepçe kulak probleminde kişiye karşıdan bakıldığından kulaklar aşırı büyük görünmektedir. Genellikle okul çağında olan çocuklarda bu problem özgüven eksikliği ile birlikte psikolojik sorunlara da neden olmaktadır. Kepçe kulak probleminin nedeni iki şekilde belirlenmiştir. Bu nedenler şu şekildedir;

- kafa - kulak arasındaki açının normalden geniş olması

- kulak kıvrımlarının yeterli oranda gelişmemiş olmasıdır. 

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatları ne kadar erken gerçekleştirilirse hastanın psikolojik durumu aynı oranda korunmuş olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlerde de sıklıkla uygulanan bir estetik operasyondur. Genel anestezi altında uygulanan kepçe kulak ameliyatlarının alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Aksi halde simetrik problemler açığa çıkabilmektedir. 

Genel anestezi altında uygulanan kepçe kulak ameliyatları yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Ameliyat planlamasına bağlı kalınarak kulak kıvrımları oluşturulmakta ve dikişler ile şekil verilmektedir.

Kulak Estetiği Sonrası

Kulak estetiği ağrılı bir işlem değildir. Ameliyattan sınra iyileşme süreci de az ağrılı, hızlı ve konforlu geçmektedir. Olası ağrılar ise basit ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. İşlem sırasında açılan kesiler kulak kıvrımlarına denk geleceği için iz kalmamakta ayrıca işlem sırasında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Hasta işlemden sonra aynı gün taburcu edilmekte ve günlük yaşamına dönmektedir. Bir iki gün içinde günlük rutine dönebilmek özellikle çalışanlar için önemli bir avantajdır.

Kulak estetiği sonrasında kişinin görünümü ciddi ölçüde değişmekte ve kulak estetiğinin kişinin özellikle sosyal yaşamına oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kulak Estetik ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatından ne kadar sonra sonuç belli olur?

  • Ameliyattan hemen sonra sonuç ortaya çıkar. Ameliyat sonrasında doktorun önerisi ile bandaj uygulaması gerçekleştirilmelidir. Uygulanan dikişler bir süre sonra sivilce ile birlikte dışarı çıkması durumunda ya da herhangi bir kanama gerçekleşmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Sonuçlar nasıl?

  • Sonuçlar hemen her zaman yüz güldürücü olur. Kulak konumu değişince yüz ifadesi olumlu yönde değişir.

Ne tür ameliyatlar uygulanıyor?

  • Kıkırdaklara şekil verildikten sonra birtakım dikiş yöntemleri de kullanılarak istenilen kulak formu elde edilmektedir.

Bu ameliyatlar zor mu?

  • Bu ameliyatlar bizim için oldukça kolay ameliyatlardır ve sonuçlar hemen her zaman istediğimiz gibi olmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kepce-kulak-estetigi
Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda karşılaşılan en yaygın şekil bozukluğu ''kepçe kulak'' olmaktadır.…

Devamını Oku
ameliyatsiz-goz-kapagi-estetigi
Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

Ameliyatsız göz kapağı estetiği, göz kapağında sarkma problemleri olan hastaların baş…

Devamını Oku
alin-germe
Alın Germe

Üst yüz bölgesi yaşlandıkça alında kırışıklıklar, kaşlarda sarkma ve üst gözkapakları…

Devamını Oku