Meme büyütme estetiği genellikle silikon yapıdaki meme benzeri protezler kullanılarak yapılmaktadır. Bu silikon materyalin içi jel kıvamında başka bir silikon malzeme ile doldurulmuştur. Oldukça dayanıklı ve deformasyon etkilerine direnç gösterebilir bir yapıya sahiptirler. Yüksek basınç, künt ve delici travma sonrasında delinse bile akışkan olmadığı için dışarıya sızarak dokular arasına yayılmaz. Yuvarlak ve damla şeklinde modelleri vardır. Yuvarlak olanlar hemisferik, damla şeklinde olanlar ise anatomik şekilli; yani yukarısı boş, altı dolgundur. Yüzeyleri düz, pürüzlü, pürüzsüz veya poliüretan gibi başka bir materyal ile kaplı olabilir. Bu implantlar, farklı kesiler yapılarak meme altı konuma yerleştirilirler.

Meme altı, meme başı etrafı veya koltuk altından kesiler yapılarak silikon implantlar konabilir.  Her hastada tercih edilecek iz yerleşimine göre uygulanan farklı giriş yolları olabilir. Bu silikon implantlar farklı katmanlara yerleştirilebilir. Kas altı, fasia altı, meme dokusu altı gibi farklı protez veya implant planları kullanılmaktadır. Vücudun yağ dokusu fazla olan bölgeleri olan basenler, karın veya bacaklardan yağ dokusu alınarak memelere büyütme amaçlı olarak enjekte edilmektedirler. Bu yağın bir kısmı dokular tarafından emilemkte ancak kalıcı olan yağ dokusu sürekli bir dolgunluk yapmaktadır. Yabancı bir cisim kullanılmadan hastanın kendi yağı ile göğüsleri büyütülmektedir Meme altı, meme başı etrafı veya koltuk altından kesiler yapılarak silikon implantlar konabilir.  Her hastada tercih edilecek iz yerleşimine göre uygulanan farklı giriş yolları olabilir. Bu silikon implantlar farklı katmanlara yerleştirilebilir. Kas altı,fasia altı, meme dokusu altı gibi farklı protez veya implant planları kullanılmaktadır.

Yuvarlak ve damla şeklinde silikon protez modelleri vardır.   Yuvarlak olanlar hemisferik, damla şeklinde olanlar ise anatomik şekilli; yani yukarısı boş, altı dolgundur. Yüzeyleri düz, pürüzlü, pürüzsüz veya poliüretan gibi başka bir materyal ile kaplı olabilir. Bu implantlar, farklı kesiler yapılarak meme altı konuma yerleştirilirler. Hastanın vücut tipi ve yapısına göre bu protezler seçilmektedir. Kalite belgesi olan iyi marka protezler kullanılmalıdır.

Meme büyütme sonrasında hasta aynı gün evine dönebilmektedir. İyileşme geniş anlamları olan bir kelime olduğu için konuyu biraz açmak lazım. Ağrı eşiğine bağlı olduğu için kişinin ameliyat sonrası iyileşmesi birkaç gün içerisinde kol hareketlerinin rahatlaması ile başlıyor. Genellikle 1 hafta içinde rahatlama oluyor. İntrensek iyileşme içeriden şişliklerin inmesi ve dokuların gerçek iyileşmesi aylar süren bir süreçtir ancak hastanın farkında olmayabileceği bir dönemdir. Göğüs hareketlerinin yapıldığı ağır sporlar 2-6 ay arasında kişiye göre değişen zamanlarda başlanabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası işe dönme zamanı kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 5 gündür. Ertesi gün işine gidebilen olabildiği gibi bu süre 7 güne kadar uzayabilmektedir. Bu süre daha çok hastanın ağrı eşiği, yapılan ameliyat türü, dokuların elastikiyeti ve meme büyütme miktarı ile ilişkili olabilmektedir. Hasta sıkı bir sporcu sütyeni giyerek normal aktivitelerini daha konforlu ve güven içerisinde yapabilmektedir.

Önceden yerleştirilen meme implantları herhangi bir sorun yaşandığı zaman veya boyut değişikliği arzu edildiği zaman kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Çok kısa bir işlemle bu implantlar çıkarılabilmektedir. Kısa bir anestezi eansıyla hasta uyutularak eski insizyon yani kesi yeri açılmakta ve meme protezine ulaşılarak dışarıya alınabilmektedir. Tekrar başka boyutta bir protez konulması planlanıyorsa alan biraz genişletilerek ameliyat sonlandırılmaktadır. Aksi takdirde kesi yeri kapatılarak işlem tamamlanmaktadır.

Meme büyütme estetiğinin birkaç çeşidi vardır. Bu yöntemlerin hepsinde implantlar meme dokularının arkasına farklı doku tabakalarının arkasına yerleştirilmektedir (Kas arkası, fasia arkası, bez arkası gibi). Bizim kullandığımız ve tercih etiğimiz yöntemler meme kanallarının korunduğu ve emzirme dönemine olumsuz etki etmeyen yöntemlerdir. Böylelikle meme dokusunda üretilen sütün kanallar vasıtasıyla dışarıya çıkmasında mekanik bir engel oluşmamaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında düzenli meme kontrolleri yapılmaktadır. Erken, orta ve geç dönem doktor muayenesi önemlidir. Bunun dışında normal meme muayenesi ve kanser taramaları da düzenli olarak yapılmalıdır. Meme büyütme yapılan hastalar normal popülasyona göre daha sık kontrol edildikleri için bu anlamda daha şanslıdırlar. Erken dönemde ödemin inmesiyle birlikte memelerin normal şeklini alması takip edilmeli ve kapsül oluşumunun önlenmesi için bazı masaj teknikleri uygulanmalıdır.

Meme büyütme ameliyatlarında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Sağlık durumu iyi olan bu ameliyatı olmaya uygun her yaşta adaya meme büyütme yapılabilir. Burada önemli olan hastanın anestezi almasına engel olacak herhangi bir sorunu olmamasıdır. Kişiler her yaşta bu ameliyatı olabilmekte ve sorun yaşamadan istenilen sonuçlar alınabilmektedir. İmplant yerleştirilerek veya yağ enjeksiyonu ile uygun boyutta meme dolgunluğu sağlanmaktadır.

Sosyal Medya