Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanserine yakalanan her kadın, doğal olarak hem kanserden kurtulmayı hem de memesini kaybetmemeyi dilemektedir. Meme kanserinde kanser kurtulmak, birincil amaçtır. Hasta, gerekli tedavi sürecini atlatıp iyileştiği zaman ise meme rekonstrüksiyonu kanser sonrası onarım sayesinde kendini psikolojik ve fizyolojik olarak çok daha iyi hissedecektir.

Meme kanseri nedeniyle memesi alınan (mastektomi yapılan) hastalarda meme rekonstrüksiyonu, yani memenin tekrar yapılandırılması çok önemli bir konudur. Kadının eksik memesini tamamlamak, kendisini bir bütün olarak hissetmesini sağlamaktadır.

Genel sağlık durumu uygun olan tüm kadınlarda meme rekonstrüksiyonu mutlaka yapılmalıdır. Karından ve sırttan alınan fazla dokularla bu yapılandırmayı gerçekleştiriyoruz. Uygun vakalarda doku ekspansiyonu ve silikon meme implantı ile de bu yapılandırmayı sağlayabiliyoruz. Olgunun özelliğine göre, bu yöntemler harmanlanarak kombine bir yöntem ile ideal meme şekline ulaşabiliyoruz.

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında meme başı ve çevresi de oluşturularak meme gerçek görünümüne kavuşturulmaktadır. Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu sayesinde kadınlar, kendilerini bir bütün olarak hissetmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonunda Zamanlama

Meme kanseri kadınlarda çok sık görülen bir kanser türüdür. Tıptaki son gelişmeler sayesinde erken tespit edilen meme kanserlerinde sınırlı bir meme dokusu çıkarılarak memenin büyük bir bölümü korunmaktadır. Meme kanserinde beraberinde radyoterapi gerektiren olgular da mevcuttur. Bazı kanser türlerinde ise meme içi boşaltılarak deri korunmaktadır.

Meme başının korunduğu durumlar da mevcuttur. Bu tür durumlarda silikon meme protezi kullanılarak ve bölgesel doku destekli ameliyatlarla çok iyi meme şekli elde etmemiz mümkün olmaktadır. Hastanın sadece kendi dokuları kullanılarak da yeni meme oluşturma yöntemleri vardır. Karın ve sırt bölgesi dokuları bu tür ameliyatlarda en sık kullandığımız dokulardır.

Memenin tamamının alındığı durumlarda ise karın bölgesindeki fazlalık olan doku alanı kullanılmakta ve yeni meme yapılmaktadır. Meme, diğer memeye oldukça benzerlik göstermekte ve sıklıkla orijinal halinden daha güzel bir şekilde yapılmaktadır. Karın bölgesi tercih edilmeyen bazı durumlarda sırt dokuları kullanılarak meme yapımı oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Günümüzde artık aynı seansta meme yapımı mümkün olmaktadır. İlk ameliyatta tıbbi nedenlerle uygun olmayan vakalarda geç dönemde de meme rekonstrüksiyonu ameliyatını yapıyoruz.

Kanser Sonrası Meme Rekonstrüksiyonu Ne Zaman Yapılmaktadır?

Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonunun zamanlaması, hastadan hastaya göre değişmektedir. Meme rekonstrüksiyonu bazı zamanlarda meme kanseri ameliyatı ile birlikte kombine olarak yapılırken bazı zamanlarda da radyoterapi ve kemoterapi süreci bittikten sonra gerçekleştirilmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonu Yöntemleri Nelerdir?

Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu yani onarımında kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • Protez ile meme onarımı,
  • Hastanın kendi vücudundan alınan doku ile meme onarımı,
  • Bu iki yöntemin yani hem hastanın kendi vücudundan alınan doku hem de protezin birlikte kullanıldığı yöntemlerin varlığından bahsetmek mümkündür.

Protez ile Meme Onarımı Kimlere Yapılmaktadır?

Meme rekonstrüksiyonu için protez ile meme onarımı yöntemi seçildiğinde hastanın meme kanser tedavisi boyunca radyoterapi almamış ya da almayacak olması gerekmektedir. Protez ile meme rekonstrüksiyonu, kanser ameliyatı ile birlikte ya da kanser ameliyatından sonra hastanın istediği bir zaman dilimde yapılabilir.

Hastanın Kendi Vücudundan Alınan Doku ile Meme Onarımı Kimler içindir?

Söz konusu bu yöntem; meme rekonstrüksiyonu ardından uzun bir dönem estetik simetri isteyen, protez ile meme onarımı ameliyatından daha uzun süreli ve güçlük içeren ameliyat sonrası süreci kaldırabilecek hastalar için uygundur.

Hastanın Hem Kendi Dokusunun Hem de Protezin Kombine Edildiği Ameliyatlar Kimler içindir?

Bu kombine meme rekonstrüksiyon yöntemi, hastanın radyoterapi tedavisi görüp de memesinin tamamının alındığı vakalarda tercih edilmektedir.

Meme Yağ Enjeksiyonu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ameliyatsiz-burun-estetigi-mumkun-mu
Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün mü?

Burun estetiği ameliyatları her geçen gün yaygınlaşarak devam ediyor olsa da hala ame…

Devamını Oku
karin-germe-ameliyati-sonrasi-kilo-alma
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Kilo Alma

Karın germe ameliyatı sonrasında hayatınızda değiştirmeniz gereken detaylardan ve dik…

Devamını Oku