Yüz Ve Boyun Gençleştirme Nedir?

Yüz bölgesi vücudun diğer bölgelerine oranla çok daha hızlı deforme olarak, yaşlanma belirtilerini çok daha çarpıcı bir şekilde açığa çıkarmaktadır. Günümüz teknik imkanlar ve çalışmalar doğrultusunda yüz ve boyun gençleştirme işlemleri uygulanarak insanların istedikleri görüntüye ulaşmaları sağlanmaktadır.

Yüz ve Boyun Cilt Yapısı

Yüz ve boyun cilt yapısı birçok faktör ile yıpranabilmektedir. Özellikle dış unsurlara günün her saati maruz kalan yüz bölgesi; insanın estetik görünümü ve dolayısı ile de psikolojik durumunu önemli derecede etkilemektedir. Yüz ve boyun cilt yapısı oldukça hassas bir yapıdadır ve deformasyonlar sonucunda elastik özelliğini kaybederek çizgiler ve sarkmalar yaşanabilmektedir. Yüz ve boyun bölgesinin yaşlanmasına neden olan fakörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İleri yaş
 • Genetik fakörler
 • Beslenme
 • Cilt bakımı ve temizliği
 • Güneş ışınları
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalar
 • Hava kirliliği
 • Hormon bozuklukları

Cilt yapısı özellikle kadınlarda çok daha hassastır ve bu nedenle çok daha kolay şekilde yıpranabilmektedir. Aynı zamanda yanlış kozmetik ürünler kullanımı ve makyaj sonrasında cilt temizliğinin yanlış uygulanması; cildin ihtiyacı olan nem oranının karşılanamamasına neden olarak kırışıklıklar ve sarkmalara neden olabilmektedir. Bununla birlikte aşırı kilo alıp verme de vücudun her bölgesinde olduğu gibi yüz ve boyun bölgesinde de önemli oranda sarkmalara neden olmaktadır. 

Yüz ve Boyun Gençleştirme Nedir?

Yüz ve boyun bölgesindeki deformasyonların giderilmesi ve bunun sonucunda da kişiye çok daha dinç ve genç bir görünüm kazandırılmasında etkendir. Bu nedenle özellikle 40 yaş üzerindeki kadınların büyük bir çoğunluğu yüz ve boyun gençleştirme uygulamalarına başvurmaktadır. Genellikle alt yüz ve boyun gençleştirme uygulaması olarak tanımlanan yüz ve boyun gençleştirme; fazla yağ ve deri dokularının alınması, elastik kayıplar nedeni ile oluşan asimetrilerin düzeltilmesi, derin kırışıklık bölgelerine müdahale edilmesi işlemlerinin bütünüdür. 

yuz-ve-boyun-genclestirme-nedir

yuz-ve-boyun-genclestirme-uygulamasi

Yüz ve Boyun Gençleştirme Uygulaması

Yüz ve boyun gençleştirme işlemleri, hastanın cilt yapısının  ihtyacına göre farklılaşabilmektedir. Bu işlemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Yüz ve boyun germe: kulak çevresinden başlayarak uygulanan kesi yardımı ile fazla dokuların alınması işlemidir. Germe işleminin uygulama alanına göre saç çizgisinde de kesi işlemi uygulanabilmektedir. 

Liposuction: Özellikle genç yaşta olan hastalarda uygulanan liposuction yöntemi ile yüz hatlarının belirginleştirilmesi sağlanabilmektedir.

Boyun askıları: Yüz çevresinde açılan minimal kesiler ve özel ipler yardımı ile izsiz bir şekilde uygulanabilmektedir.

Yüz ve Boyun Gençleştirme Öncesi

Uygulama öncesinde ayrıntılı bir doktor muayenesi şarttır. Bunun yanı sıra doktorun önerilerinin dışına çıkmamak gerek komplikasyon riskini minimuma düşürecek gerekse de ameliyatın başarı oranını arttıracaktır. Bu nedenle alanında tecrübeli bir doktora başvurulmalı ve doktorun önerilerinin dışına çıkılmamalıdır. 

Yüz ve Boyun Gençleştirme Öncesi Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Yüz ve boyun gençleştirme öncesi yapılmaması gerekenler şu şekildedir;

 • Hali hazırda kullanılan ilaçlar doktora danışarak alınmalıdır.
 • Multivitamin hapları kullanılıyorsa bu süreçte ara verilmelidir. 
 • Zayıflama ürünleri ve ödem atıcı ilaç ile içecekler tüketilmemelidir. 
 • Sigara asla tüketilmemelidir. 

Yüz ve Boyun Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Yüz ve boyun gençleştirme işlemleri sırasında uygulanacak olan işleme göre anestezi uygulamasına başvurulmaktadır. Örneğin liposucition işlemi sırasında lokaal anesteziye ihtiyaç duyulurken yüz ve boyun germe ameliyatları genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Bununla birlikte yüz ve boyn gençleştirme işlemleri genellikle 30 dakika ila 3 saat arasında sürmektedir. 

Yeni teknolojik imkanlar sayesinde hasta ve doktor açısından oldukça konforlu bir süreç sunan yüz ve boyun gençleştirme işlemleri sırasında herhangi bir ağrı yaşanmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz-kapagi-estetigi-ankara
Göz Kapağı Estetiği Ankara

Yaşlanma göz etrafında başlayınca üst göz kapakları derisi gevşer ve sarkar. Bazen gö…

Devamını Oku
alin-germe
Alın Germe

Üst yüz bölgesi yaşlandıkça alında kırışıklıklar, kaşlarda sarkma ve üst gözkapakları…

Devamını Oku