Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanma göz etrafında başlayınca üst göz kapakları derisi gevşer ve sarkar. Bazen görmeyi engelleyecek kadar ileri boyutlara ulaşabilir. Yağ paketleri kaş altında görünür şişliklere ve deformasyonlara yol açar. Gözaltında torbalar oluşur, göz etrafında ‘kaz ayağı kırışıklıkları’ ortaya çıkar. Kişi yorgun ve yaşlı görünür. Estetik göz kapağı ameliyatı ile bu belirtiler giderilerek daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Son zamanlarda popülerlik kazanan estetik işlemlerden biri de göz kapağı estetiğidir. Yaşa bağlı olarak göz kapağında meydana gelen sarkma, enfeksiyonlar ya da kazalar sonucunda alt ve üst göz kapaklarında estetik müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Tıptaki adı blefaroplasti olarak geçen bu işlem göz kapağındaki kırışıklıkların yanı sıra torbalanma ve çizgilerin yok edilmesi amacıyla da uygulanır.

Üst ve alt gözkapağı kesileri katlantı bölgelerinden ve kirpik dibinden yapılır. Belirgin bir iz görünmez. Üst gözkapağı kaşla beraber aşağıya sarkar. Bu sarkmayla beraber deri fazlası katlantılar oluşturur ve yaşlı bir göz bölgesi ortaya çıkar. Üst gözkapağı ameliyatı gözkapağının katlantı yerinden kesi yapılarak uygulanır ve gizli kalır, görünmez. Deri fazlası çıkarıldıktan sonra göz torbaları alınarak şişlikler giderilir. Alt gözkapağında ise kesi kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu bölgede yapılan kesiler de çok iyi iyileşme gösterdiğinden izi belli olmaz. Aynı şekilde torbalar alınır ve düzgün bir yüzey elde edilir. Ameliyattan sonra gözler kapatılmaz. Hasta rahatça görebilir.

Ameliyat süresi yapılacak uygulamaya göre ortalama 1 saat civarında değişmektedir. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyattan sonra hasta evine gidebilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti) Nedir?

Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapağında ortaya çıkan torbalanma, sarkma ve çizgileri yok etmek için uygulanan estetik işlemdir. Yaşlanmanın yanı sıra genetik faktörler veya travmatik kazalar da göz kapaklarında deformasyon oluşturabilir. Ayrıca güneş ışınlarına maruz kalmak, düzensiz uyku gibi etkenler de göz kapaklarında bozulmalara neden olabilir. Bu gibi durumlarda; fazla kas dokusu çıkarılır ve göz çevresindeki dokular gerdirilir. Bu estetik ameliyata blefaroplasti denir.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Yaşlandıkça insanların derileri elastikiyetini kaybeder. Elastikiyetini kaybeden bölgelerden biri de göz kapakları derileridir. Yaşlanma belirtisinin ilk görüldüğü bölgelerden biri de göz kapaklarıdır. Alt ve üst göz kapaklarındaki deformasyon bakışların daha yorgun görünmesine neden olur. Göz kapaklarında görülen yaşlanma belirtileri genel olarak;

  • Göz etrafında beliren kaz ayağı çizgileri
  • Üst göz kapağında görülen düşme
  • Göz kapağında meydana gelen kırışıklıklar
  • Gözün altında torbalanma ve ton değişimi

En sık gözlemlenen göz kapağı yaşlanma belirtileri yukarıdaki gibidir. Göz kapaklarındaki derinin gevşemesi görmeyi de engelleyebilir. Bu nedenle yalnızca daha genç bir görünüm için görme fonksiyonun iyileştirilmesi amacıyla da göz kapağı estetiği yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Aslında göz kapağında deformasyon olan herkesin yaptırabileceği bir işlemdir. Ancak çoğunlukla yaşlanma belirtileri başlayınca tercih edilir. Genellikle de 35 yaş üstü kişilerin tercih ettiği bir estetik ameliyattır. Çünkü daha çok 35 yaştan sonra göz çevresinde yaşlanma belirtileri görülmeye başlanır. Bu işlem gözlerdeki yorgun ifadeyi ortadan kaldırsa da, etkisi 7-8 sene kadar sürer. Yani yaşlanma belirtilerini durdurmaz ama erteleyebilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi (Blefaroplasti) Nelere Dikkat Edilmeli?

Blefaroplasti öncesinde işlem sırasında herhangi bir kanamaya yol açmaması için en az 15 gün kadar önce antibiyotik içeren ilaçların ve aspirin kullanımı kesilir. Birçok ameliyattan sonra olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de iyileşmeyi geciktirmesi nedeniyle tüm tütün ürünlerinin kullanımına 2-3 hafta öncesinden son verilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı çizgisinden atılan küçük kesiler aracılığıyla uygulanan bu işlem; fazladan kas dokusunun ve derinin alınmasıyla gerçekleştirilir. Gözün katlandığı çizgiden kesiler atıldığı için ameliyat izi belli olmaz. Eğer üst göz kapağı ameliyatına ek olarak kaş kaldırma ve alın germe işlemi de uygulanırsa daha başarılı bir görünüm yakalanabilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Zamanla alt göz kapağında gerçekleşen çökme ve sarkmalar, yaşlanmanın gözle görülen ilk belirtilerindendir. Göz çevresindeki yağ yastıkçıklarının aşağıya doğru geçmesiyle estetik olarak kusurlu bir görünüm ortaya çıkar. Daha genç bir yüze ve canlı bakışlara sahip olmak isteyenler de bu durumu yok etmek için alt göz kapağı estetiği yaptırabilir. Bu işlem sırasında ilk önce yağ yastıkçıkları yerlerine yerleştirilir. Bazen bu uygulamadan sonra ekstra bir şey yapmaya gerek görülmeyebilir. Ciltte sarkma ve torbalanma varsa kirpik altına açılan kesilerden fazla kas ve yağ dokuları çıkarılır. Ameliyat sonrası çökme görüntüsü hala var ise işleme ek olarak yağ enjeksiyonu da uygulanabilir.

RF Yöntemi ile Göz Kapağı Estetiği

Ameliyatı düşünmeyen hastalarda soğuk plazma sistemiyle RF destekli cihazlarla göz kapağı deri sarkması ve deri fazlasının azaltılması mümkün olmaktadır.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler