Burun estetiğinde çok sayıda cerrahi teknik tanımlanmıştır. Bu tekniklerin birisi veya kombinasyonu yani birkaç tekniğin kombinasyonu ile ameliyatlar yapılmaktadır. Her kişinin farklı bir burun anatomisi vardır. Deri kalın veya ince, kuru veya yağlı, kemikler kalın veya ince, kıkırdaklar elastik veya değil, sert veya yumuşak olabilir. Eğrilikler ve çökmeler olabilir. Bunların her biri için ayrı bir tedavi stratejisi geliştirmek gerekir. Temel prensip arzu etmediğimiz özellikteki yapıların yani alt elemanların düzeltilmesi ve bütüne olumlu katkıda bulunmasıdır. Bu yapıların düzeltme sonrası hastanın isteği ve cerrahın inisiyatifi ile birlikte oluşturulacak şekil belirlenmektedir. Eksik ve zayıf üniteleri destekleyecek bazı teknikler kullanmak gerebilir. Bu destekleri burun içinden alıp hazırladığımız kıkırdak parçacıkları ile yapıyoruz. Yüzlerce teknikten en uygun olanı seçilerek burun temelini oluşturmak gerekiyor. Deri örtüsü bu iskelet üzerinde şekillenerek burun son halini alıyor. Halk arasında en fazla genel tanımlama olarak bilineni açık ve kapalı tekniktir.

Kapalı Teknik

Bu teknikte tüm kesiler burun içinden yapılmaktadır. Burun deliklerinden girilerek burun ucu kıkırdakları şekillendirilmekte ve burun ucu istenilen şekle sokulmaktadır. Yer itibariyle bu alanda uç kıkırdakların ön, arka veya içinden kesi teknikleri tanımlanmıştır. Buralardan girilerek deri iskelet yapılardan ayrılmakta ve anatomik yapılar ortaya konmaktadır. Burun sırtı denilen kambur yapıya ulaşılarak kıkırdak ve kemik fazlası alınarak istenilen şekle göre düz veya kavisli bir şekil verilmektedir. Daha sonra küçük kesilerle içeriden yan duvarlar kesilerek burun çatısı daraltılmaktadır. Bir hafta plastik atel le takip edilmekte ve bir hafta sadece bantlar yapıştırılmaktadır. Toplam 2 hafta gibi süreden sonra tüm sargılar çıkarılmaktadır.

Açık Teknik

Açık teknikte burun delikleri ortasındaki kolumella denilen yerde genişliğine bağlı olarak 3-4 mm kesi yapılmaktadır. Birçok şekilde kesiler tanımlanmıştır. Horizontal, basamak, V ve martı şeklinde olanlar en sık kullanılan kesilerdir. Burada burun ucu kıkırdakları takip edilerek burun ucu derisi havaya kaldırılmakta ve burun ucu anatomisi rahatlıkla görülebilecek ve işlem yapılabilecek şekilde ortaya konmaktadır. Burun ucu kıkırdaklar şekillendirilmektedir. Fazlası çıkarılmakta ve zayıf alanlar bazı eklentiler yapılarak kuvvetlendirilmektedir. Direkt görüş altında nazal hump denilen üstteki kemik ve kıkırdak çıkıntı kesilerek ve törpülenerek alınmakta ve arzuya göre düz veya kavisli bir burun sırt elde edilmektedir. Oluşan açık çatı daha sonra yan duvarlar yaklaştırılarak tekrar kurulmakta ve son şekli verilmektedir.

Ameliyat öncesinde kanamayı artıracak kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Bu sayede morluk ihtimali minimuma indirgenmektedir. Nefes alma sorunu mevcutsa buna neden olan oluşumlar tesbit edilmekte ve bunlar düzeltilmektedir.

Septoplasti

Septum burun ortasında yer alan kıkırdak ve kemikten oluşan bir yapıdır. Bu duvar burun boşluğunu ikiye ayırmaktadır. Bu iki boşluk septumun bir tarafa veya yer yer sağ veya sola eğrilmesi neticesinde solunum yollarını etkilemektedir. Rahat nefes alamama hastaya ciddi sorunlara yol açmaktadır. Böyle bir sorun olduğu zaman septumun düzeltilmesi gerekmektedir.

  • Kıkırdak çizilerek – kesilerek; Eğri alanlar kesici bir aletle çizilerek veya kesilerek kıkırdağın hafızası bozulmakta ve eğri alanlar düzeltilmektedir.
  • Dikişlerle; eğri olan tarafı düzün hale getirebilecek özel dikiş teknikleri ile septumda düzleşme ve her iki boşluğun rahat hava geçecek şekle getirilmesi söz konusudur.
  • Parça çıkarılarak; Eğri alandaki kemik veya kıkırdak alanlarda belli bir iskelet yapı bırakılarak parçalar çıkarılmakta ve eğriliğe neden olan durum düzeltilmektedir.
  • Parça eklenerek; Destek olmak adına kıkırdak şeritler hazırlanmakta ve eğri alanların üzerine konularak düzleştirilmesi ve desteklenmesi sağlanıyor.

Burun hava yollarında hava geçişini etkileyen bir diğer oluşum konka denilen yapılardır. Bunlar allerjik veya diğer nedenlerle şişmekte ve hava yolunu tıkamaktadır. İçinde kemik oluşum da bulunmaktadır. Bunun açısal bozuklukları da nefes almayı olumsuz yönde etkilemektedir. Özel bazı cihazlarla yakılabilmektedir, kısmen kesilip yoldan uzaklaştırılmaktadır. Bunun bir ayarı mevcuttur. Bu yapıların her birinin özel görevleri vardır. Bu yüzden çok dikkatle ameliyat yapılmalıdır. ​

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün mü? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler