Dudak Dolgusu

Dudak, kadınların yüz bölgesinde oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise; çok daha çekici ve güzel bir görünüme sahip olmanın sırrı dudakların belirgin ve dolgun olmasından geçmesidir. Dudaklar elbette ki anatomik ve genetik farklılıklar nedeni ile kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bununla birlikte gelişen teknolojisinin tıp ve estetik alanda da kullanılması ile gerek cerrahi gerekse de cerrahi dışı yöntemlerin uygulanması çok daha güvenilir ve konforlu olmaktadır. Dudak dolgusu da bu uygulamalar arasında en sık tercih edilenler arasındadır.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu; farklı içeriklere sahip maddelerin dudak ve çevresine enjekte edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan madde ise hyaluronik asittir. Rekombinant teknolojisi ile geliştirilen hyaluronik asit; gerek insan vücudu ile tam uyumlu olması gerekse de çok daha doğal bir görünüm açığa çıkarması ile tercih sebebi olmuştur.

Dudak Dolgusunun Amacı

Alt dudak ve üst dudağın kalınlık ve hacimlerinin birbiri ile orantılı olmaması, çeşitli nedenler ile dudaklarında çukurlaşma ya da asimetri bulunması, daha dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak istenmesi, dudak konturunun belirginleştirilmesinin istenmesi gibi nedenler ile günümüzde birçok yetişkin kadın dudak dolgusu uygulamasına başvurmaktadır.

dudak-dolgusu-nedir

dudak-dolgusu-nasil-yapilir

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu uygulaması oldukça konforlu bir işlemdir. Bu nedenle hastanede kalınmasına ya da refakatçi bulundurulmasına ihtiyaç yoktur. Uygulamadan önce dudak ve çevresi injeksiyon ya da kremler ile uyuşturulmaktadır. 15 ila 20 dakika olan uygulama süresi sonrasında kişi günlük yaşamına devam edebilmektedir. Dolgu sonrasında uygulanan masaj ile tüm alana eşit ve homojen bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır.

Kaç Ay Etkili Olur?

Dudak dolgusu cerrahi dışı geçici bir uygulamadır. Bu uygulama 6 ay ila 12 ay arasında kalıcılığını korumaktadır. Dudak dolgusunda kalıcılığı etkileyen faktörler;

  • Dudak dokusunun yapısı
  • Kullanılan dolgu maddesinin türü
  • Dolgu uygulamasının alanında tecrübeli ve uzman doktorlar tarafından yapılması
  • Uygulama sonrası bakımın nitelikli olması

 

 

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit cerrahi dışı estetik alanında sıklıkla kullanılan bir dolgu maddesidir. Bu madde; insan vücudunda da var olan maddelerden hazırlanmaktadır. Bu nedenle herhangi bir zararı ve yan etkisi ve alerjik reaksiyon yaratacak bir etki bulunmamaktadır. Dudak dolgusu uygulamasında hyaluronik asit miktarı, 0,5 ila 2 mililitre arasında değişmektedir.

Burun Dolgusu (Liquid Rhinoplasty) hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Dudak dolgusunun yan etkisi bulunuyor mu?

Dudak dolgusu günümüzde güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Alanında uzman doktorlar tarafından doğru madde ve materyaller ile gerçekleştirilen dudak dolgusu işlemlerinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak işlem sonrasında birkaç gün iz, şişlik ve morluk gibi komplikasyonlar yaşanabilmekte ve zaman içerisinde bu problemler kendiliğinden geçebilmektedir.

Dudak dolgusuna ne zaman başlanmalıdır?

Dudak dolgusu geçici özelliği bulunan bir uygulamadır. Bu nedenle tekrar yaptırılması gerekebilmektedir. Pek çok kadın dudak dolgusu yaptırmak için en uygun zamanı merak etmektedir. Her kadının doku yapısı ve yaşına bağlı olarak dudak dolgusunun etkisi farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilecek ayrıntılı muayene sonrasında dudak dolgusu için en uygun yaş aralığı belirlenebilmektedir. 

Dudak Dolgusu Belli Olur mu?

Dudak dolgusu işlemi alanında uzman doktorlar tarafından uygulandığı zaman oldukça doğal görünmektedir. Bu nedenle dudak dolgusu yaptırıldığı da anlaşılmamaktadır. Ancak dudak dolgusunun nitelikli bir şekilde uygulanmaması, sonrasında masajın doğru bir şekilde yapılmaması gibi nedenler ile dolgu yaptırıldığı belli olabilmektedir. 

Dudak Dolgusu ile Birlikte Hangi Uygulamalar da Yaptırmalıyım?

Yüz bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle aynı süreçte birden fazla uygulamaya başvurulması çok daha tatmin edici sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. 

Dudak dolgusu ne kadar kalıcı?

Dudak dolgusu kişiye göre değişmekle beraber en fazla 12 ay süre kalıcılığı bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ameliyatsis-yuz-estetigi
Ankara Yüz Estetiği

Son zamanlarda ‘ameliyatsız yüz estetiği’ kavramından sıklıkla bahsedildiğine rastlıy…

Devamını Oku
botulinum-toxin
Botulinum Toxin

Gülme, kızma, gözleri kısma gibi mimik yüz hareketleri yüzümüzdeki mimik kasların har…

Devamını Oku