Erkekte Meme Küçültme, Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde görülen meme büyümesidir ve bu durumu düzeltmenin birçok tedavi yöntemi vardır. Jinekomasti ameliyatı ve cerrahi dışı lazer liposuction gibi yöntemler ile erkekteki meme büyümesi tedavi edilebilir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde meme bezinin kadınlarda olduğu gibi büyümesi durumudur. Jinekomasti farklı nedenlerden kaynaklı ortaya çıkabildiği için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Meme büyümesinin tarzına ve derinin elastikiyetine göre çeşitli ameliyatlar mevcuttur. Sadece meme dokusu veya yağlanma sonucunda bölgede büyüme varsa çok az iz veya iz kalmadan sorun çözülebilir. Deri fazlası ve sarkması mevcutsa o zaman deri çıkarılması da gerekeceği için uygulanan yönteme göre bazı kesiler yapmak gerekebilir. Bu da bazı çizgi şeklinde izlerin kalması anlamına gelir. Bunlar detaylı olarak hasta ile konuşulur ve cerrahın önereceği yöntemde kullanılacak olan kesi izlerinin yerleri ile ilgili hastadan onay alınır. Genellikle meme başı çevresinden, içinden, meme altından, ortasından ve kenarlarından yapılan kesi yöntemleri tercih edilir.

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti oluşmasının nedeni hormon değişikliğidir. Hormon değişmesine neden olan durumlar ise bir sağlık problemi, ilaç kullanımı, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı olabilir. Bu nedenlerden dolayı vücuttaki testosteron miktarı azalıp, östrojen miktarı artabilir ve bu değişiklik jinekomastiye sebep olabilir.

Bebeklerde doğumdan sonra anneden geçen östrojen nedeniyle büyük meme göze çarpabilir. Bu durum doğumdan sonraki bir ay içerisinde kendiliğinden düzelebilir. Ergenlikte görülen jinekomasti durumunda çoğu kişide iki yıl içerisinde düzelme görülebilir. Yetişkinlerde ise 50-69 yaşları arasında her dört erkekten birinde jinekomasti görüldüğü açıklanmıştır.

Jinekomastiye neden olan sağlık sorunları: tümörler, hipertiroid, böbrek yetersizliği, karaciğer yetersizliği, hipofiz bezi yetersizliği sayılabilir.

Jinekomastiye neden olan ilaçlar: Prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, anksiyete ilaçları, kemoterapiler, bazı kalp ilaçları sayılabilir.

 

 

Jinekomasti Nelere Yol Açar?

Jinekomasti ile büyüyen meme dokusu, hastalarda özgüven problemi ve psikolojik sorunlar yaratabilir. Birçok erkek jinekomasti nedeniyle içe kapanık olabilir ve meme görünümünden dolayı duruş bozuklu yaşanabilir. Jinekomasti görülen erkeklerde kıyafet seçimi de etkilenebilir. Jinekomastinin bir sağlık sorununa yol açma durumu yoktur, sadece görünüm olarak erkeklerde psikolojik sorunlar yaşanacağı için tedavi edilmesi istenebilir. Erkeklerde meme büyümesinden utanma ve çekinme sebebiyle denize girmek istememe, spor aktivitelerinden geri durma gibi durumlar meydana gelebilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti, meme dokusunun şişkinliği ve memede hassasiyet ile anlaşılabilir. Memede ağrı da görülebilir. Erkekte büyüyen memenin, kadın memesine benzemesi ve kıyafetler varken dahi belirgin olması, jinekomastiye işaret eder. Gerçek jinekomasti, memedeki yağ hücrelerinde ve süt bezlerinde büyüme ile görülürken; yalancı jinekomasti memedeki yağ dokusunun fazla olmasıyla ilişkilidir. Yalancı jinekomastide meme yumuşaktır ve daha çok kilolu erkeklerde görülür. Gerçek jinekomasti, kadın memesine benzer bir kıvamdadır ve bir uzman tarafından muayene ile hangi jinekomasti türü olduğu belirlenebilir.

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Jinekomasti olgularının çoğunda ana problem meme dokusunun normalden daha yağlı olmasıdır. Bu gibi olgularda sadece küçük bir delik yardımı ile uygulanan ‘liposuction’ istenilen sonucu verebilir. Doku çıkarılması gerekiyorsa 1-2 cm’lik kesilerle doku eksizyonları da bu işleme eklenebilir. Deri bolluğu olan kişilerde deriyi küçültücü ameliyatlar yapmak gerekebilir. Bu durumda da en az iz bırakma prensibi ile meme başı çevresinden girilerek ameliyat yapılmaktadır.

Erkekte Meme Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Erkek meme küçültme ameliyatı genel anestezi verilerek yapılacağı gibi lokal anestezi altında da sedasyon desteği ile yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1 saat kadar sürebilir. Hastanede kalmak gerekmez, aynı gün kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Birkaç gün içinde de işe dönülebilir. Meme küçültme işlemi sonrasında 3 hafta süreyle korse kullanılmasını önerilir.

 

 

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti tedavisi, hastadaki meme büyümesinin oranına ve nedenine bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir. İlerlemiş bir meme büyümesinde ameliyat gerekli olabilir. Jinekomasti ameliyatında iz kalma durumu jinekomastinin derecesine göre değişir. Hafif ve orta derecedeki durumlarda belirgin bir iz kalmazken, ileri düzeydeki sarkma ile birlikte görülen büyümelerde meme başı çevresinde ve ihtiyaç halinde uzanımında bazı kesi izleri kalabilir.

Lazer liposuction yöntemi ile erken dönem ve orta derecedeki jinekomastilerde, hatta bazı eksizyonel yöntemlerle halledilmesi gereken durumlarda bile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Deride sıkılaştırma oluşturulacağı için 2-3 mm’lik minik kesilerle bu işlem yapılabilmektedir. Bu izler daha sonra sorun yaratmaz. Artık birçok vakada lazer lipoliz yöntemiyle jinekomasti tedavi edilebilir. Neredeyse iz kalmadan arzu edilen sonuçlara ulaşabilmek mümkündür.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatları, erkekteki meme dokusunun durumuna göre belirlenir. Öncelikle erkek memesi muayene edilir, nasıl bir büyüme olduğu ve büyümenin hangi durumdan kaynaklandığı araştırılır. İlgili testler ve araştırmalar sonucunda sorunun kaynağına uygun tedavi yöntemi belirlenir. Bazen liposuction ile jinekomasti tedavisi de uygun olabilir. Ancak gerçek bir jinekomasti varlığında jinekomasti ameliyatı yapılması gerekir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları, hastanın durumuna göre değişmektedir. Prof. Dr. Hüseyin Borman ile iletişime geçerek jinekomasti ameliyatı ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

Meme Küçültme hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Jinekomasti kendiliğinden geçer mi?

Jinekomasti bebeklerde veya ergenlik dönemindeki çoğu kişide belirli bir sürede kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Kendiliğinden geçmeyen durumlarda bir tedavi planı oluşturulabilir.

Jinekomasti cinselliği etkiler mi?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyük olması durumudur. Bu durum doğrudan cinselliği etkilemez ancak kişi meme büyüklüğüne bağlı olarak özgüven eksikliği yaşayabilir ve cinselliği böylelikle dolaylı yoldan etkilenebilir.

Spor yapmak jinekomastiyi geçirir mi?

Jinekomasti görüldüğünde mutlaka bir uzmana başvurmak ve nedenini saptamak önemlidir. Spor veya egzersiz, evde uygulanacak yöntemler jinekomastinin azalmasına yardımcı olmayabilir.

Jinekomasti tedavi edilmezse ne olur?

Jinekomasti bir sağlık sorunu oluşturmayan, ancak kişi için görüntü bozukluğu yaratan bir durumdur. Psikolojik olarak olumsuz etkilenilmesi, jinekomasti tedavisini gerekli kılabilir.

Kilo almak jinekomasti yapar mı?

Fazla kilolu kişilerin, vücutlarındaki fazla yağ oranı nedeniyle meme dokularında da fazla yağ birikmesinden kaynaklı yalancı jinekomasti yaşadıkları söylenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-diklestirme-ameliyatina-neden-ihtiyac-duyulur
Meme Dikleştirme Ameliyatı Amaçları

Ankara meme dikleştirme; meme dokusunun gevşemesi ve yumuşaması sonucunda sarkıklık y…

Devamını Oku
meme-kucultme
Meme Küçültme

Meme küçültme; ölçüsü normalden büyük olan memede uygulanan bir cerrahi işlemdir. Gen…

Devamını Oku