Liposuction Yağ Alma

Yağ Alma İşlemi

Sağlıksız ve sık beslenme yanında bir de hareketsizlik varsa, vücut şeklinin yağ dokusu artışı sonucunda bozulacağı açıktır. Bu durumda vücut kitle endeksinde bozulma ve cilt altı dokularda yağlanma kaçınılmazdır. Liposuction için ideal hasta, diyet ve egzersize rağmen belirli bölgelerdeki yağ dokularını eritemeyen hastalardır. Genetik olarak belirlendiği şekilde bazı kişilerin belirli bölgelerinde (basen, bel, karın) yağ dokusu artışı olmaktadır. Kişiler ne kadar kilo verirlerse versinler bu bölgelerdeki yağ dokusu erimez. Bu durumda yapılacak tek yöntem liposuction’dır. Bunun başarılı olması için bazı kriterler mevcuttur. Bunların en önemlisi deri elastikiyeti ve yaştır.

Yağ aldırmak vücut hatlarını güzelleştirmek ve vücudu şekillendirmek için çok iyi bir yöntemdir. Bu bölgelerdeki yağ dokularının alınmasıyla daha estetik ve zarif bir vücut yapısı ortaya çıkmaktadır. En sık yağ dokusu azaltma işlemi uyguladığımız bölgeler boyun, karın, bel, kalça, basen, kol, uyluk, diz içleri, bacak ve ayak bilekleridir.

Liposuction’, ince kanüllerle (kalın iğne) 0.5 cm.lik kesilerden girilerek vücudun istenilen yerlerinden yağ çekme yöntemidir. Bu yöntemde negatif basınç üreten bir cihaz sayesinde yağ dokuları emilerek vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Vücut şekillendirme (Liposculpture) olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde istenmeyen bölgelerde biriken kütlesel yağlar alınarak vücudun olması gerektiği gibi düzgün kavisli yapısı oluşturulmaktadır. Vücudun silueti ortaya çıkmaktadır.

Yağ çekme işlemi yapılacak alana göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Bizim uyguladığımız liposuction yöntemi tüm dünyada en güvenilir yöntem olarak kabul edilen Tümesan (Tumescent) Yöntemi’dir. Yağ alınacak bölgeye özel bir sıvı verilerek ameliyat esnasında meydana gelecek olan kanama miktarı azaltılmakta ve ameliyat sonrasında hastanın ağrısız ve konforlu bir şekilde uyanması sağlanmaktadır. Alınan yağ doku miktarına göre işlemden sonra hasta evine gönderilebilir veya bir gece hastanede izlenir. Hasta iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Ameliyattan sonra hastaların bir ay süreyle korse giymeleri önerilir. İlk aylarda ödem ve şekillenme döneminde liposuction yapılan bölgelerde şişlik görülebilir ancak bu kısa sürede azalmakta istenilen vücut şekli elde edilmektedir. Liposuction bir zayıflatma yöntemi değildir ancak hastalar bu işlemden sonra belirgin bir kilo kaybı yaşamaktadırlar. Yapılan işlem sonrasında elde edilen yüz güldürücü sonuç sonrasında hasta motivasyonu artmakta ve hasta beslenme düzenine dikkat etmektedir. Bunun yanı sıra hastalar spor yaparak vücut şekillendirme safhasında ameliyat sonuçlarına olumlu yönde etki edecek bir hayat tarzını benimsemektedirler. Liposuction sonrasında ortama salınan bazı maddelerin de vücut metabolizmasına olumlu etkilerde bulunarak zayıflamaya katkıda bulunduğu da bilinmektedir.

Lazer Liposuction Nasıl Bir Yöntemdir?

Liposuction, negatif basınç uygulayan bir cihaz yardımıyla, ince borucuklar aracılığıyla yağların dış ortama alınması işlemidir. Bu durumda yağ kitlesi üzerindeki deri dokusu elastikiyet özelliklerine göre ya yeni şekle uyum sağlar veya sağlayamaz ve gevşek kalır. Lazer lipoliz işlemi ile deri dokusunda da sıkılaştırma yapılarak bu gevşeme ve sarkma önlenebilir veya minimale indirilebilir.

Deri elastikiyetinin iyi olup olmadığı anlaşılabilir mi ?

Evet. Ameliyat öncesi yapılan muayene sonucunda ve kişinin özelliklerine bakılarak bu belirlenebilir.

Bu kişisel özellikler nelerdir?

Kişinin yaşı, bireysel deri elastikiyet durumu, vücut kitle indeksi, yağ dokusu dağılım paterni ve potansiyel deri büyüme kapasitesi gibi parametrelerdir.

Kaç günde normal yaşantınıza dönebilirsiniz?

Alınacak yağ miktarına göre 1-3 gün arasında değişebilir.

Zor bir ameliyat mıdır ? Sonuçlar nasıl ?

Bu konuda tecrübeli bir estetik plastik cerrah için kolay bir ameliyattır. Muayene sonrasında ortalama sonuç öngörülebilir ve sonuçlar genellikle öngörülen şekilde ortaya çıkar. Hasta memnuniyeti öngörülen sonuçlar temel alındığında her zaman yüksektir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lipoenjeksiyon-yag-enjeksiyonu
Lipoenjeksiyon, Yağ Enjeksiyonu

Vücudun her bölgesinin yağ oranı farklıdır. Bazı kişilerin göbek ve basen kısmında fa…

Devamını Oku
abdominoplasti-ankara
Abdominoplasti Ankara

Abdominoplasti; orta ve alt karın bölgesine uygulanır. Bölgede yer alan yağların ve k…

Devamını Oku