Liposuction Yağ Alma

Liposuction ile yağ alma, vücuttaki yağ dokusu artışıyla birlikte vücut şeklinin bozulduğu durumlarda kullanılmaktadır. Sağlıksız beslenme, hareketsiz kalma gibi durumlar sonucunda vücut kitle indeksinde bozulma görülebilir ve cilt altı dokularda yağlanma başlayabilir. Liposuction yöntemi ile istenmeyen yağ dokuları alınır, şekilli bir vücut yapısı oluşturulur.

Liposuction Nedir?

Liposuction, negatif basınç uygulayan bir cihaz yardımıyla, ince borucuklar aracılığıyla yağların dış ortama alınması işlemidir. Yağ kitlesi üzerindeki deri dokusu elastikiyet özelliklerine göre yeni şekle uyum sağlar ya da sağlayamaz ve gevşek kalır. Lazer lipoliz işlemi ile deri dokusunda da sıkılaştırma yapılarak bu gevşeme ve sarkma önlenebilir veya minimale indirilebilir.

Yağ Alma İşlemi

Yağ alma işlemi, vücut hatlarını belirginleştirmek ve vücudu şekillendirmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Kişinin fazla yağ birikimi olan bölgelerinden yağ dokularının alınarak azaltılması, istenilen şekilde bir vücut yapısının kazandırılması açısından önemlidir. Yağ alma işleminin en çok uygulandığı bölgeler boyun, bel, kalça, basen, kol, diz içleri, bacak, ayak bilekleri olarak sıralanabilir.

Liposuction Kimlere Uygulanır?

Liposuction işlemi, diyet ve egzersize rağmen belirli bölgelerdeki yağ dokularını eritemeyen hastalara uygulanabilir. Genetik olarak kişilerin basen, bel, karın gibi bazı bölgelerinde yağ artışı daha fazla olabilir. Bazen kişinin kilo vermesi, bu bölgelerdeki yağ dokularının erimesini engellemeyebilir. Bu durumda liposuciton ile yağ alma işlemi öne çıkar.

Lazer Liposuction Nasıl Bir Yöntemdir?

Liposuction, ince kanüllerle (kalın iğne) 0.5 cm'lik kesilerden girilerek vücudun istenilen yerlerinden yağ çekme yöntemidir. Bu yöntemde negatif basınç üreten bir cihaz sayesinde yağ dokuları emilerek vücuttan uzaklaştırılır. Vücut şekillendirme (Liposculpture) olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde istenmeyen bölgelerde biriken kütlesel yağlar alınarak vücutta düzgün kavisli bir yapı oluşturulur.

yag-alma-islemi

liposuction-fiyatlari

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction, yapılacak alana göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Bizim uyguladığımız liposuction yöntemi tüm dünyada en güvenilir yöntem olarak kabul edilen Tümesan (Tumescent) Yöntemi’dir. Yağ alınacak bölgeye özel bir sıvı verilerek ameliyat esnasında meydana gelecek olan kanama miktarı azaltılmakta ve ameliyat sonrasında hastanın ağrısız ve konforlu bir şekilde uyanması sağlanmaktadır. Alınan yağ doku miktarına göre işlemden sonra hasta evine gönderilebilir veya bir gece hastanede izlenir. Hasta iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Liposuction Türleri

Liposuction türleri, teknik olarak birbirinden farklı şekillerde bulunur. Liposuction işleminin amacı vücuttaki yağı çekmektir, bunun için birçok farklı türde yöntem vardır. Vakum yardımlı, ultrasonik, güç yardımlı, su yardımlı, radyo frekans destekli, lazer destekli olmak üzere çeşitlendirilir. Vakum yardımlı liposuciton; medikal bir sıvı ile yağ hücrelerinin kırılması ve küçük kanüller ile vakumlanarak vücut dışına yağların çıkarılması işlemidir. Ultrasonik liposuciton; ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücrelerinin parçalanması işlemidir. Güç yardımlı liposuciton; titreşim yoluyla, hareket yardımıyla yağ hücrelerinin kırılması işlemidir. Çok miktarda yağ alınacaksa bu yöntem tercih edilebilir. Su yardımlı liposuciton; yağ hücrelerinin sıvı hale getirilerek vücuttan çıkarılması yöntemidir. Radyo frekans destekli liposuciton; derinin radyofrekans ile ısıtılması, bu şekilde cildin daha gergin olması için uygulanan bir yöntemdir. Lazer destekli liposuction; Lazer yöntemi ile yağ hücrelerinin sıvılaştırılması işlemidir.

Liposuction Sonrası

Liposuction ameliyatı sonrasında hastaların bir ay süreyle korse giymeleri önerilir. İlk aylarda ödem ve şekillenme döneminde liposuction yapılan bölgelerde şişlik görülebilir ancak bu kısa sürede azalmakta, istenilen vücut şekli elde edilmektedir. Liposuction bir zayıflatma yöntemi değildir ancak hastalar bu işlemden sonra belirgin bir kilo kaybı yaşamaktadırlar. Yapılan işlem sonrasında elde edilen yüz güldürücü sonuç sonrasında hasta motivasyonu artmakta ve hasta beslenme düzenine dikkat etmektedir. Bunun yanı sıra hastalar spor yaparak vücut şekillendirme safhasında ameliyat sonuçlarına olumlu yönde etki edecek bir hayat tarzını benimsemektedirler. Liposuction sonrasında ortama salınan bazı maddelerin de vücut metabolizmasına olumlu etkilerde bulunarak zayıflamaya katkıda bulunduğu da bilinmektedir.

Liposuction Fiyatları

Liposuciton fiyatları, yağ aldırma işleminin hangi yöntem kullanılarak yapılacağına göre değişebilir. Kişideki yağ dokusunun miktarı, ne kadar yağ dokusunun alınacağı da yağ aldırma fiyatını etkileyebilir. Ankara liposuction işlemi için Prof. Dr. Hüseyin Borman ile iletişime geçebilirsiniz.

Deri elastikiyetinin iyi olup olmadığı anlaşılabilir mi ?

Evet. Ameliyat öncesi yapılan muayene sonucunda ve kişinin özelliklerine bakılarak bu belirlenebilir.

Bu kişisel özellikler nelerdir?

Kişinin yaşı, bireysel deri elastikiyet durumu, vücut kitle indeksi, yağ dokusu dağılım paterni ve potansiyel deri büyüme kapasitesi gibi parametrelerdir.

Kaç günde normal yaşantınıza dönebilirsiniz?

Alınacak yağ miktarına göre 1-3 gün arasında değişebilir.

Zor bir ameliyat mıdır ? Sonuçlar nasıl ?

Bu konuda tecrübeli bir estetik plastik cerrah için kolay bir ameliyattır. Muayene sonrasında ortalama sonuç öngörülebilir ve sonuçlar genellikle öngörülen şekilde ortaya çıkar. Hasta memnuniyeti öngörülen sonuçlar temel alındığında her zaman yüksektir.

Liposuction ile kaç kilo verilir?

Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir ancak vücuttan alınan yağ ile kişinin kilosunda da azalma görülür. Bu kilo, kişiden alınacak yağ miktarına bağlı olabilir.

Liposuction acı verir mi?

Liposuction işlemi genel veya lokal anestezi ile yapılır. Bu nedenle işlem sırasında kişi ağrı veya acı hissetmez.

Liposuction ameliyatı kaç saat sürer?

Liposuction ameliyatı alınacak yağ miktarına bağlı olarak ortalama 1-1,5 saat sürebilir.

Liposuctionda iz kalır mı?

Liposuciton sonrasında vücut şekillenmiş olur ve herhangi bir iz kalmayacak şekilde operasyon planlanır.

Liposakşın kimlere yapılmaz?

Liposakşın, sakıncalı bir işlem değildir ancak bazı kişiler için operasyon sakıncalı olabilir. Diyabet, kalp, tansiyon hastaları liposakşın için uygun kişiler olmayabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genital Bölge Estetiği
Genital Bölge Estetiği

 Birçok kadın için çok hassas bir konu olan cinsel organ sorunları, hastanın hem…

Devamını Oku
abdominoplasti-ankara
Abdominoplasti Ankara

Abdominoplasti; orta ve alt karın bölgesine uygulanır. Bölgede yer alan yağların ve k…

Devamını Oku