Meme Küçültme Ankara

Meme Küçültme Nedir?

Ankara meme küçültme; ölçüsü normalden büyük olan memede uygulanan bir cerrahi işlemdir. Genetik, hormonal ya da fazla kilo alıp verme nedeni ile meme ölçüsü vücut ölçüsüne göre daha büyük olan kadınların başvurduğu meme küçültme ameliyatı; son yıllarda oldukça sık tercih edilen güvenilir bir işlemdir.

Meme küçültme ameliyatları birçok yöntemi içermektedir. Bu yöntemler cerrahın tercihi ve hastanın kalacak iz konusundaki onayı ile belirlenmektedir. Meme küçültme ameliyatında kullanılacak olan yönteme göre meme başı çevresinde, vertikal, L ve Ters T şeklinde kesiler uygulanmaktadır. Meme başı canlılığını korumak için ise üst, alt, yan ve merkez dokular köprü olarak kullanılmaktadırlar. Uygulanan kesiler zamanla deri rengine dönmekte ve belirsizleşmektedirler.

Bu ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilir. Ameliyat süresi yapılacak işleme bağlı olarak 2-3 saat uzunluğundadır. Aynı gün veya arzu edilirse ertesi gün eve gidilebilir. Ortalama 3-7 gün sonra işe dönülebilir.

Meme küçültmeye başvurma nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Boyun ağrıları
 • Sırt ağrıları
 • Omuz ağrıları
 • Pişik ve kötü koku
 • Fiziksel aktivitelerin kısıtlanması
 • Kıyafet seçiminde zorluk

Ankara meme küçültme doktoru seçiminde cerrah ve ekibinin tecrübeli olması oldukça önemlidir. Sterilizasyonu tamamlanmış bir ortamda işlemin gerçekleştirilmesinin yanı sıra cerrahın kişinin bu alandaki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetenekte ve öngörüde olması önemlidir. Öyle ki bazı kadınlarda meme küçültme ile birlikte meme dikleştirme işlemine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum ameliyat planlamasında öngörülmeli ve kararlaştırılmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Biz meme küçültme ameliyatlarını birçok farklı kesi ile yapabilmekteyiz. Meme boyutu ve cerrahın en iyi sonucu elde edeceğini düşündüğü yönteme göre uygun bir ameliyat yapılabilir. Bu kesilerin bıraktığı izler kişinin yara iyileşme tarzına ve dikiş tekniğine göre farklılıklar gösterebilir. Bu kesilerin nerelerden yapıldığına genel olarak bakarsak; meme başı, dikey, meme altı yatay ve diğer kesiler olarak sayabiliriz. İzlerin bir süre sonra silikleşeceği ve yaklaşık 1.5 yıl içerisinde belirsiz bir hale geleceği düşünülürse izlerden çok meme şeklinin güzel olması ön planda tutulacaktır. Fazla meme dokusu çıkarılarak meme tekrar şekillendirilmektedir. Vücut boyutları ile orantılı ve hasta isteği doğrultusunda bir ameliyat planlanır.

Meme küçültme yöntemleri sırasında şüpheli görülen kitlelerin alınmaları da mümkün olmaktadır. Fonksiyonel ve estetik açıdan yapılan bu ameliyatların ileriye dönük sağlık anlamında koruyucu birçok avantajları vardır. Memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesi aynı ameliyatta gerçekleştirilmektedir. Dik ve daha küçük bir meme elde edildikten sonra 7-10 gün içerisinde kişi normal yaşantısına dönebilmektedir. Meme başını ve buradan geçen kanalları ameliyatta koruduğumuz için doğum sonrasında kişiler teorik olarak süt verme sorunu yaşamazlar. Ancak pratikte ameliyat olmayan kişilerin bile bazen süt veremediği düşünülürse bu konudaki olası bir durumun başka bir nedenle gerçekleşmesi de imkan dahilindedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Meme estetiği, vücut yapısıyla orantılı olduğu zaman estetik bütünlüğü de beraberinde getirmektedir. Vğcut yapısına oranla daha büyük nitelikteki meme yapıları, estetik kaygıların yanı sıra fiziksel sorunlara sebep olmakta ve meme küçültme estetiğine başvurma sebebi oluşturmaktadır.

Meme küçültme ameliyatının uygulandığı kişileri ve durumları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Meme büyüklüğünden memnun olunmaması
 • Sarkık meme yapısı
 • Meme büyüklüğünün sebep olduğu sırt ağrısı
 • Büyük memelerde kullanılan sütyenler sebebiyle oluşan doku eziklikleri ya da deri iritasyonları

Meme Küçültme Estetik Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Meme küçültme estetiğinin avantajları şu şekildedir;

 • Göğüs bölgesinin şekillenmesi neticesinde kişinin giydiği giysiler yakışmaya başlar.
 • Vücut hafifler.
 • Vücut ve meme yapısı daha hareketli bir yaşama izin verir.
 • Sırt ağrıları kaybolur. 
 • Vücut daha dik durabilecek yapıya kavuşur ve en önemlisi kişinin sosyal yönden daha aktif olmasına yol açar.
 • Büyük memelerden kaynaklı olan deri iritasyonları, doku eziklikleri ve postür bozuklukları ortadan kalkmaktadır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatı, yaklaşık 2 ila 3 saat sürmektedir. Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyat sırasında kesi açılarak meme dokusundaki fazlalıklar alınmaktadır. Meme dikleştirme işlemi planlandı ise uygulanmakta ve bölgeye simetrik ve estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Ankara Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

Uygulanacak teknik ve kalacak izler hastanın meme sarkıklığı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Temel hedef en az iz bırakarak istenilen boyutta ve vücut geneline orantılı güzel bir meme elde etmektir.

Meme küçültmede tedavi seçeneklerinin başında cerrahi uygulama gelmektedir. Ancak son yıllarda lazer liposuction yöntemi ile de meme küçültme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Lazerle Meme Küçültme Nedir?

Lazerle meme küçültme cerrahi dışı bir işlemdir. Genellikle az oranda meme büyüklüğü yaşayan kadınlarda ya da asimetrik meme problemi yaşayan kadınlarda tercih edilmektedir. Bununla birlikte erkeklerde görülen jinekomasti probleminin tedavisinde de lazerle meme küçültme işlemine başvurulabilmektedir. Uygulama sonrasında meme küçültme egzersizleri ile meme ve meme çevresindeki kasların güçlendirilmesi gerekebilmektedir.

ankara-meme-kucultme-teknikleri-nelerdir

vertikal-meme-kucultme

Lazerle Meme Küçültme Fiyatları Nelerdir?

Lazerle meme küçültme fiyatları seans süresi ve meme dokusunun büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyatlandırma için mutlaka muayene olunması gerekmektedir

Meme Küçültme Ankara hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Vertikal Meme Küçültme

Aşırı büyük olmayan memelerde sadece vertikal bir iz bırakan ‘Vertikal Meme Küçültme’ ameliyatı uygulanmaktadır. Bu teknikte meme dik ve estetik bir görünüm kazanmaktadır. Memenin küçültülmesi sonrasında hasta adeta hafiflemekte ve rahatlamaktadır.

Vertikal meme küçültme ameliyatı ile; memeler şekillendirilmekte, dikleştirilmekte ve estetik bir görünüme kavuşturulmaktadır. Ameliyat sonrası hastalar aktivitelerinin arttığını ve giysilerinin daha çok yakıştığını ifade etmektedirler. Spor yapma olanağı da bulan hastalar hızla vücut şekillerinin de bu sayede güzelleştiğini fark ederler.

Ters T Kesi Oluşturularak Yapılan Meme Küçültme

Vücuda göre orantısız nitelikte ve boyutta olan meme yapısına, meme altından ters T şeklinde kesi oluşturulması yoluyla gerçekleştirilen cerrahi müdahaledir.  Meme altında oluşturulan ters T şeklindeki kesi yoluyla, sarkık cilt yapısı ve fazla meme dokusu alınabilmektedir.

Kesinin meme katlantı çizgisine doğru olması, zaten operasyon sonrasında giderek rengi belirginliğini yitirecek olan yara izi gözle görülemeyecek bölgede oluşması sağlanmaktadır. 

Lolipop Kesi Oluşturularak Yapılan Meme Küçültme

Meme ucu ve meme ucu çevresinde, lolipop şekline benzer nitelikte bir kesi oluşturularak sarkmış olan cilt yapısıyla birlikte, memedeki fazla doku alınabilmektedir. Bu süreçte, meme başı kişinin vücut özelliklerine göre düzenlenmektedir. 

Sarkık cilt ve fazla meme dokusunun alınmasının ardından, süt kanallarına özellikle dikkat edilerek deri kapatılmaktadır. Operasyon sırasında biriken kanın vücut dışına atılmasını sağlayan direnler yerleştirilerek işlem sonlandırılmaktadır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Sağlık Taraması

Meme küçültme kararı veren hasta, öncelikle ayrıntılı bir sağlık taramasından geçmektedir. Bununla birlikte hastanın genel sağlık durumu kontrol edilirken kullanılan ilaçlar, var olan hastalıklar da değerlendirilmektedir. Meme küçültme ameliyatı öncesi ameliyat planlamasında, amaçlanan meme ölçüsüne karar verilmektedir. Bununla birlikte hasta ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında bilgilendirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dikleştirme ameliyatı da uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine ameliyat planlaması sırasında karar verilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde doktorun önerdiği bandaj ya da özel sutyen kullanılmalıdır. Hastalar ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra iş yaşamlarına geri dönebilmektedir. Bununla birlikte en az 1 y süre ağır sporlar yapılmamalı ve vücut çok fazla zorlanmamalıdır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında kadınların postürleri düzelecek ve şikayetleri ortadan kalkacaktır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası 3 ila 7 gün süre boyunca evde istirahat önerilmektedir. Bu süreçte hekiminizin önerdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır. Yine aynı süreçte sporcu sutyeni kullanımı ve ameliyat bölgesinin travmatik olaylardan korunması da iyileşme süreci açısından büyük önem taşımaktadır.

Pansuman günleri ertelenmemeli, ağır kaldırılmamalı ve yoğun fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. İyileşme sürecinde ameliyat bölgesinde ağrı ve ödem normal karşılanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında estetik eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrasında zaman geçtikçe bikini altında kalan dikiş izleri görülemeyecek kadar küçülmektedir ve kozmetik anlamda kişiyi rahatsız etmemektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Göğüs küçültme ameliyatının sonrasında ağrı kontrolünün sağlanması için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçların kullanımı ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda uygulama yapılan bölgenin herhangi bir darbeye maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Ameliyat gününden yaklaşık 3 ila 4 gün sonra hasta günlük yaşamdaki aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonra iyileşme sürecinde hastanın beslenmesine dikkat etmesi, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarından uzaklaşması ve doktorun önerilierinin dışına çıkmaması gerekmektedir.

Meme Küçültme Planlanırken En Önemli Hedeflerimiz Nelerdir?

Memelerdeki büyüklüğün küçültülmesi planlanırken en az kesi izi bırakarak en iyi meme şeklini elde etmek en temel amacımızdır.

Ankara Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Ankara meme küçültme ameliyatının sık başvurulduğu şehirlerden biridir. Ameliyat fiyatını belirleyen faktörler ise; cerrahın tecrübesi, uygulanacak anestezi yöntemi, hastanede kalış süreci ve ihtiyaç duyulan diğer uygulamalardır. Fiyatın belirlenmesi için öncelikle muayene olunması gerekmektedir.

Ankara Meme Küçültme Doktoru Seçimi

Meme küçültme ameliyatında hastanede kalış süresi genellikle 1 gün olmaktadır. Bu süreçte hasta takibi oldukça önemli olmakla birlikte evde istirahat döneminde doktorun önerileri dışına çıkılmaması da büyük önem taşımaktadır. Ankara meme küçültme doktoru hakkında detaylı bilgi için; 0 312 437 07 34 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ağrılarda kurtulacak mıyım?

Büyük meme problemi yaşayan hastalar ameliyat sonrası dönemde boyun ve sırt ağrılarından kurtulmakta ve yaşam kaliteleri yükselmektedir. 

Meme küçültme ameliyatı bebeğim olduğunda emzirmeme engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sırasında bölgeden uzaklaştırılan dokular süt kanallarının oldukça uzağındadır. Bu nedenle emzirme dönemine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Ameliyat öncesinde yara iyileşmesini önleyici veya geciktirici sigara, steroid tipi ilaçlar mümkünse kesilmelidirler. Herhangi bir enfeksiyon varsa tedavi edilmeli ve yarayı riske atacak durumlardan kaçınılmalıdır. Aspirin ve E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi ameliyat sırasında ve sonrasında oluşacak kanama miktarını azaltacaktır. Kanama sonrası oluşabilecek hematom ve seroma gibi komplikasyonların önüne geçilecektir.

Meme Küçültme Ameliyatında Uygulanan Teknik Nedir?

Meme küçültme ameliyatları birçok yöntemi içermektedir. Bu yöntemler cerrahın tercihi ve hastanın kalacak iz konusundaki onayı ile belirlenmektedir. Meme küçültme ameliyatında kullanılacak olan yönteme göre meme başı çevresinde, vertikal, L ve Ters T şeklinde kesiler uygulanmaktadır. Meme başı canlılığını korumak için ise üst, alt, yan ve merkez dokular köprü olarak kullanılmaktadırlar. Uygulanan kesiler zamanla deri rengine dönmekte ve belirsizleşmektedirler. Uygulanacak teknik ve kalacak izler hastanın meme sarkıklığı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Temel hedef en az iz bırakarak istenilen boyutta ve vücut geneline orantılı güzel bir meme elde etmektir. Bu amaçla aşırı büyük olmayan memelerde sadece vertikal bir iz bırakan ‘Vertikal Meme Küçültme’ ameliyatını uyguluyoruz. Bu teknikte meme dik ve estetik bir görünüm kazanmaktadır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Süt Bezlerine ve Kanallarına Zarar Verir mi?

Meme küçültme ameliyatı süt bezleri ve kanallarının da bir miktarının çıkarılması esasına dayanmaktadır. Bunların dışındaki dokular ve kanalların devamlılığı korunarak süt verme mekanizmaları çalışabilecek durumda meme şekillendirilmesi yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında His Kaybı Yaşanır mı?

Sadece meme küçültme ameliyatlarında değil tüm meme estetik girişimlerinde bu tür his değişiklikleri olma ihtimali vardır. Aşırı duyarlılık, histe azalma veya tam kayıp görülebilmektedir. Çok sık karşılaşılmaması ve ciddi bir soruna yol açmaması nedeniyle şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. His kusurları genellikle geçici olmakla birlikte nadiren kalıcı olabilmektedir. Ancak seneler içerisinde çevre sinir dağılımı sayesinde hasta tarafından önemsiz hale gelmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Meme Tekrar Büyür mü?

Meme temel olarak meme dokusu ve yağ dokusundan oluşmaktadır. Normalde küçültme ameliyatı sonrasında meme tekrar büyümez. Ancak aşırı kilo alımlarında geride kalan yağ dokusu artışı bir miktar görülebilmektedir. Bu kesinlikle eski haline yaklaşacak miktarda bir büyüme değildir. Sadece dolgunluk artışı şeklinde bir büyümedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme asimetrileri, kan birikmesi, enfeksiyon ve meme başı kaybına kadar giden, her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlarda da bazı riskler vardır. Önemli olan bu risklerin çok yüksek olmaması ve fazla yaşanmamasıdır. Önemli olan bu riskler gerçekleştiği zaman cerrahın bunların üstesinden gelebiliyor olmasıdır. Sonuçta en iyi meme formunun elde edilebilmesi için gerçekleşen her türlü riskin olumlu bir hale döndürülebilmesidir. Bunların yanında bu risklerin gerçekleşmemesi için alınması gereken tüm önlemlerin alınması da önem arz etmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Her ameliyattan sonra kesi yerlerinde iz kalmaktadır. Bu izler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Uygulanan yönteme göre de farklı kesiler yapılmakta ve bunlara göre bazı izler kalmaktadır. Biz meme küçültme ameliyatlarını birçok farklı kesi ile yapabilmekteyiz. Meme boyutu ve cerrahın en iyi sonucu elde edeceğini düşündüğü yönteme göre uygun bir ameliyat yapılabilir. Bu kesilerin bıraktığı izler kişinin yara iyileşme tarzına ve dikiş tekniğine göre farklılıklar gösterebilir. Bu kesilerin nerelerden yapıldığına genel olarak bakarsak; meme başı, dikey, meme altı yatay ve diğer kesiler olarak sayabiliriz. İzlerin bir süre sonra silikleşeceği ve yaklaşık 1.5 yıl içerisinde belirsiz bir hale geleceği düşünülürse izlerden çok meme şeklinin güzel olması ön planda tutulacaktır. Fazla meme dokusu çıkarılarak meme tekrar şekillendirilmektedir. Vücut boyutları ile orantılı ve hasta isteği doğrultusunda bir ameliyat planlanır.

Meme Küçültme Uygulamaları Kimler İçin Uygundur?

Puberteden sonra aşırı büyüme gösteren memeler beraberinde sarkmayı da getirmektedir. Estetik görünüm bozulmakta, boyun, sırt ve omuz ağrıları ortaya çıkmaktadır. Duruş pozisyonunun bozulmasına, meme altlarında terleme ve mantar enfeksiyonları oluşmasına neden olmaktadır. Hasta, hiçbir giysi içinde rahat edemez ve sosyal – kişisel ilişkilerinde sorunlar yaşar. Meme küçültme ameliyatları vücuda orantısız bir şekilde büyük memeye sahip olan kadınlara uygulanmaktadır. Hormonal ya da genetik sebepler ile normalden fazla büyük olan memeye sahip kadınlar; aşırı terleme problemi, pişik problemi ve kıyafet seçiminde problemler yaşamaktadır. Aynı zamanda toplum içerisinde psikolojik problemler yaşamaktadır. Bu nedenle meme bölgesinde süt kanallarına uzak bölgedeki fazla dokuların alınması işlemi ile meme küçültme ameliyatı gerçekleştirilmektedir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatları meme boyutu ve sarkıklığına göre 2-4 saat arası sürmektedir. Aslında ameliyat süresi birçok hasta tarafından merak edilmekte ancak çok önemi olmayan bir konudur. Burada bizim hedefimiz süre değil sonuçtur. İyi bir sonuç için ne kadar özen ve süre gerekiyorsa bu sonuna kadar kullanılmalıdır.

Meme Küçültme Neden Yapılır?

Büyük memelerde hastanın estetik ve sağlık sorunları olmaktadır. Sırt, boyun ağrıları, beden pozisyonunda bozulma kamburluk ve hareket sınırlamaları oluşmaktadır. Bu sağlık sorunlarına ek olarak memeler ağırlık nedeniyle sarkmakta ve meme altlarında terleme ve deri bozuklukları meydana gelmektedir. Estetik olarakta hasta kilolu görünmekte ve kendi bedenini beğenmemektedir. Dikleştirme işlemlerine ek olarak meme boyutlarında bir küçültme yapılmaktadır. Memenin bir kısmı çıkarılarak meme istenilen boyutlara getirilmektedir

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-diklestirme-ameliyatina-neden-ihtiyac-duyulur
Meme Dikleştirme Ameliyatı Amaçları

Ankara meme dikleştirme; meme dokusunun gevşemesi ve yumuşaması sonucunda sarkıklık y…

Devamını Oku
gogus-estetigi
Göğüs Estetiği Ankara

Göğüs estetiği birçok farklı işlemi ifade etmektedir. Göğüs burada meme ile ayni anla…

Devamını Oku