Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği

Birçok kadın için çok hassas bir konu olan cinsel organ sorunları, hastanın hem psikolojik olarak, hem de cinsel anlamda etkilenmesine neden olur. Genellikle başkalarıyla paylaşılması zor olan bir sorun olması nedeniyle hasta tek başına kalmakta ve bunun zorluğunu yaşamaktadır. Günümüzde genital bölgede estetik uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Genital Sistem Nedir?

Anne karnında 7. aylarda genital sistem organları oluşmaktadır. Erkek ve kadın olarak farklı şekillerde gelişen genital sistem organları; gebelik, menstrüasyon dönemi ve doğum gibi fonksiyonlar sebebi ile kadınlarda çok daha karmaşık bir yapıdadır. Bu durumda kadın genital sistemi; yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim ve rahim ağzı, vajen girişi ve vajinadan oluşmaktadır.

Özellikle vajina ve vajina vajen girişinin bulunduğu bölge; kadınlarda psikolojik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Dış genital bölge çeşitli nedenler ile deformasyona uğrayabilmektedir. Bu nedenle de kadınların birçoğu genital bölge estetiği olarak tanımlanan uygulamalara başvurmaktadır.

Genital Bölge Estetiği Nasıl Yapılır?

Vajenin daraltılması cinsel yaşam açısından her 2 taraf için oldukça önemlidir. Cinsel yaşamdaki memnuniyet çiftlerin mutlulukları için oldukça önemlidir. Vajen girişi ve içerisindeki gevşeme cerrahi olarak giderilmekte ve vajen daraltılmaktadır. Yara iyileşmesi ile ilişkili olarak 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye izin verilebilmektedir. Hastanın 1 gün hastanede kalması ve 3-5 gün içerisinde normal yaşam rutinine dönmesi beklenir.

En sık karşılaşılan sorunlardan olan iç dudaklardaki deformite ve asimetriler ise lokal anestezi altında yarım saatlik bir işlemdir ve kişinin hastanede kalmasını gerektirmez. En sık karşılaşılan sorunlar asimetrik ve uzun iç dudakların mevcudiyetidir. Bazen oldukça kabarık bir hal almakta ve kişiyi rahatsız etmektedir. Mayo giyince belli olması kişiyi rahatsız etmektedir. İki hafta sonra cinsel ilişkiye izin verilebilir. Bu dönemde kayganlaştırıcı kremler önerilerek kişinin herhangi bir rahatsızlık duyması engellenir.

Yaşlanmaya bağlı genital bölgede buruşma, kırışma ve renk koyulaşması ise deride gerdirme ve yağ enjeksiyonu yöntemleriyle giderilmektedir. Bölge gençleştirilmekte ve kişinin bu anlamda rahat olmasına katkıda bulunmaktadır. Dış dudakların gerginliğinin azalması ve bölgenin yağ dokusunda azalma meydana gelmesi kişinin genital anlamda yaşlı bir görünümde olmasına yol açmaktadır. Bu sorunların tümü cerrahi yöntemler ve yağ enjeksiyonları ile düzeltilmektedir. Genital bölge estetiği sağlandıktan sonra hastaların kendilerine olan güvenleri artmakta ve karşı cins ile daha kolay ilişki kurmaktadırlar.

Genital Bölgede Neden Estetik Uygulamalara İhtiyaç Duyulur?

Genital bölgede özellikle de dış kısımda yer alan; dış dudaklar ve iç dudaklar şekil itibari ile deformasyona uğrayabilmekte, vajen girişi genişleyebilmekte ve vajina renginde kararmalar yaşanabilmektedir. Bu durumlar aşağıdaki şekilde çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklanabilmektedir;

- İç çamaşırı ve kıyafet seçiminde kimyasal madde içeren kumaşların tercih edilmesi ya da genital bölgede yanlış kozmetik ürünlerin uygulanması gibi nedenler ile genital bölgede kararmalar açığa çıkabilmektedir. Bu durum aynı zamanda genetik faktörler sonucunda da yaşanabilmektedir. Genital bölgenin estetik görünümüne engel olan bu durumda kadınlar vajina beyazlatma uygulamasına başvurmaktadır.

- Ağır ya da sık doğum, fazla cinsel ilişki ya da genetik faktörler nedeni ile vajen girişinde genişleme meydana gelebilmektedir. Bu durum ileri yaşlarda idrar kaçırma gibi problemlere de neden olmakla birlikte cinsel birliktelik sırasında zevk almanın da önüne geçebilmektedir. Hem kadında hem de partnerinde olumsuzluklara yol açan vajen girişinde genişleme problemi; vajina daraltma uygulaması ile tedavi edilebilmektedir. Bu uygulama vajinoplasti olarak tanımlanmaktadır.

- Vajinada bulunan iç dudaklar ve dış dudaklar; çeşitli nedenler ile hacim kaybederek elastik yapısını kaybedebilmektedir. Bu durumda sarkmalar ve şekil bozuklukları açığa çıkmaktadır. Vajinada bulunan iç ve dış dudakların estetiği labioplasti olarak tanımlanmaktadır.