Kol Germe Ankara

Kol germe ameliyatı, genellikle yaşlanma, cilt elastikiyetinin azalması sonucunda sarkması gibi durumlar nedeniyle yapılan bir işlemdir. Kol bölgelerindeki sarkmaların düzeltilmesi ameliyat ile sağlanabilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol germe ameliyatı diğer adıyla brakioplasti olarak da bilinir. Kol germe ameliyatı sayesinde kollardaki sarkmalar giderilmektedir. Yaşlanma sonucu cildin esnekliği azalır ve sarkmalar meydana gelebilir. Kilo kaybının fazla olduğu ya da sık kilo alıp verme durumunda sarkma oluşabilir. Genetik faktörlerde kollardaki sarkma durumu için önemli rol oynar. Bu durumlarda sarkma meydana gelmesi durumunda ameliyatla kollardaki fazlalıklar alınır ve daha gergin kollar elde edilmiş olur.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatında yapılan anestezi genel ya da olarak olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat esnasında kolun iç veya arka kısmındaki fazla cilt ve yağ dokusu çıkartılır. Estetik dikiş atılarak ameliyat sonrasında fazla iz kalmamasına dikkat edilir. Ameliyat esnasında kasları sıkılaştırma işlemi de yapılabilir. Cilt ve yağ dokusu çıkartıldıktan sonra kol kasları sıkılaştırılabilir ve böylece kol daha şekilli görünür. Atılan dikişler ise genelde çözülebilir iplerdendir ancak bazı durumlarda çözünmeyen ameliyat sonrası alınması gereken ipler kullanılabilir.

kol-germe-ameliyati-nedir

kol-germe-ameliyati-nasil-yapilir

Kol Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Kol germe ameliyatı riskleri bulunur. Bu riskler şu şekilde sıralanabilir;

  • Genel anestezi riski; anesteziye bağlı komplikasyonlar oluşabilir.
  • Enfeksiyon riski; her ameliyatta olduğu gibi kol germe ameliyatında da enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu durum nadirdir.
  • Kanama riski; ameliyat sırasında ya da ameliyat sonrasında kanama riski bulunur.
  • Yara iyileşmemesi; ameliyat sonrasında yara takibi iyi yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde yara açılması ya da iyileşmemesi görülebilir.
  • Keloid veya iz oluşumu; nadirde olsa kol germe ameliyatı sonrası izler keloid şeklinde büyüyebilir.
  • Asimetri veya estetik sonuçlar; kollar eşit şekilde gerilmemiş olabilir ya da ameliyat sonrası kolların şekillenmesi farklılaşabilir. Bu da kollarda asimetriye neden olmaktadır.
  • Duyu kaybı ya da sinir hasarı yaşanması; oldukça nadir görülen bir durum olmakla birlikte ameliyat esnasında sinirlere ya da dokulara zarar verilebilir. Bu da kalıcı duyu kaybına neden olur.

Kol Germe Ameliyatından Sonrası

Kol germe ameliyatı sonrası şişlik ve morluklar meydana gelebilir. Şişlik ve morluk görülmesi normal bir durumdur ve soğuk kompreslerle şişlik ve morlukların azaltılması hızlandırılabilir. Ağrı ve rahatsızlık hissi oluşması da oldukça normaldir ancak ağrının fazlalaştığı durumlarda mutlaka doktora danışmak gereklidir. Ameliyat sonrasında sargı ve bandaj kullanımı gerekebilir. Sargı ve bandajlar kolu destekleyerek şişliğin azalması sağlanabilir.

kol-germe-ameliyati-riskleri-nelerdir

kol-germe-ameliyatindan-sonrasi

Kol Germe Ameliyatı Ne Zaman İyileşir?

Kol germe ameliyatı iyileşme süreci kişiden kişiye değişir ancak genelde 1-2 hafta sonra kişi günlük yaşamına devam edebilir. Tam iyileşme ise birkaç haftadan daha fazla sürmektedir. Ameliyat sonrası ağır kaldırmamak ve kollara yüklenmemek gerekir. Genelde ameliyattan 2 hafta sonra sargılar çıkarılır. Sargıların çıkartılması bile iki hafta sonunda sargı değişimi gerekir. Doktorun önerisine göre hafif kol egzersizlerine başlanabilir.

Ameliyattan bir ay sonrasında ise morluk ve şişlikler yüksek miktarda azalarak cilt ve doku iyileşmesi de başlar. Üç ay sonrasında ise kol artık iyileşmiş şeklini almaya başlar. Kollar normal şekilde kullanılmaya başlanabilir. Fakat yine de ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Kol germe ameliyatı sonrası tamamen iyileşme 6-12 ay arasında değişiklik gösterir.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları

Kol germe ameliyatı yaptırmadan önce doktor araştırmasını iyi yapmak önem taşır. Kol germe ameliyat fiyatları ise birçok faktöre bağlı olarak farklılık gösterir. Doktorun deneyimine, ameliyatın karmaşıklık seviyesine, kullanılan tekniğe bağlı olarak fiyatta farklılık görülebilir. Kol germe ameliyatı estetik cerrahi operasyondur. Bu sebeple tıbbi zorunluluk olarak görülmez ve genelde sigorta kapsamına girmez

Popo Dikleştirme Ankara hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vucut-estetigi-nedir
Vücut Estetiği Nedir?

Vücut estetiği ameliyatları genellikle danışanlar tarafından zayıflama ameliyatları g…

Devamını Oku
liposuction-yag-alma
Liposuction Yağ Alma

Liposuction ile yağ alma, vücuttaki yağ dokusu artışıyla birlikte vücut şeklinin bozu…

Devamını Oku