Meme büyütme, memeler pubertede, genetik ve hormonal faktörlerin etkisiyle büyümeye başlarlar ve yıllar içerisinde erişkin boyut ve şekillerine erişirler. Bu dönemde bazı kişilerde memeler yeterince büyümez ve küçük kalır. Bazen de aşırı kilo alıp verme veya hamilelik sonrasında memelerin içi boşalabilir ve deri büzüşerek küçülme meydana gelir. Bu gibi durumlarda bazı yöntemlerle memeleri büyütmek ve dolgunlaştırmak gerekir. Bu girişimler sayesinde estetik olarak daha dolgun memeler elde etmek mümkündür.

Meme büyütme estetiği, çeşitli faktörlerin etkisiyle memelerde yeterince büyüme gözlemlenememesi ya da memede hacim kaybı yaşanması sonucu, vücut estetik bütünlüğü gereği daha dolgun ve hacimli göğüsler tasarlanıp uygulanabilmektedir. 

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme estetiğinde temel ölçüt, memelerin vücut yapısına oranla küçük, hacimsiz ya da istenilen niteliklerde olmamasıdır. Çeşitli etkenler ve faktörlerin etkisiyle vücut estetik bütünlüğü açısından beklentiyi karşılayamayan meme yapıları, meme büyütme işlemleriyle yeniden şekillendirilebilmektedir. Bununla beraber, meme yapısındaki asimetrik bozukluklar ve çeşitli sebeplerle oluşan deformasyonlar da meme büyütme uygulamalarıyla ortadan kaldırılabilmektedir. 

Meme büyütme uygulamaları ile, memenin boyutu, görünüşü değiştirilebilmekte ve dış hatları yeniden şekillendirilebilmektedir. Bu amaçla meme büyütme işlemleri sırasında, göğüs kaslarının altına veya üstüne implantlar yerleştirilmektedir. 

Meme Büyütme Estetiğine Başvurma Sebepleri Nelerdir?

Meme yapısı, bütün bir vücut estetiğinin odak noktasını oluşturmaktadır, dolayısıyla çeşitli etkenler sonucu bu odak noktasının beklentilerimizi karşılamadığı durumlar meme büyütme estetiğine başvurma sebeplerini oluşturmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Dolgun ve hacimli meme yapısına sahip olma isteği 
 • Vücut ölçülerinin ornatılanması isteği
 • Doğuştan küçük memelere sahip olunması
 • İki meme arasında boyut veya simetri farkı bulunması
 • Gebelik ya da emzirme sonrası meme yapısında yaşanan deformasyonlar
 • Meme kanseri tedavisi sonrası meme yapısının tekrar oluşturulması

Meme Büyütme Amacıyla Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Meme büyütme amaçlı kullanılan yöntemlerin başında implant cerrahisi gelmektedir. Bu yöntemde, silikon yapıda meme benzeri yapay malzemeler kullanılarak memelerin boyutu büyütülmektedir. Bu silikon protezler kas, fasiya veya meme bezi arkasına ya da dual plana konulabilmektedir.

Meme büyütme amacıyla uygulanan implantlarda genellikle, içi tuzlu su ya da silikon jel solisyonuyla dolu olan ve dışı silikonla kaplı protezler kullanılmaktadır. Hastanın beklentisi ve istediği meme büyüklüğü doğrultusunda implant seçimi yapılmaktadır. 

Bu yapay memeler, anatomik yani damla şeklinde veya yuvarlak olabilir. Dış yüzeyi pürtüklü ya da düzgün yüzeyli olabilir. Bazıları poliüretan denilen bir tabaka ile kaplıdır. Bu implantlar silikon bir kılıf içerisinde jel kıvamında silikon içeren yapılardır. Oldukça dayanıklı ve ciddi bir ağırlık ve basınç uygulansa dahi patlamayacak sağlamlıktadırlar. Ancak delici bir cisimle hasar oluşması halinde delinme söz konusu olabilir. Böyle bir durumda bile jel kıvamındaki silikon dışarıya çıkarak dokular arasına yayılmaz. Bu silikonlar akıcı olmayan, ana maddeden ayrılmama özelliğindedir.

Meme Büyütmede Kullanılan Silikon Protez Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme sırasında uygulanan silikon protezlerin öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli özelliğini, FDA onaylı ve güvenli niteliklere sahip olmasının gerekliliği oluşturmaktadır. Bu bakımdan meme silikon protez çeşitlerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

 • Damla protez; yapısı meme şekline benzeyen damla protezler, daha doğal görünümlü meme yapısı talep edenler için bir seçenek oluşturmaktadır. 
 • Yuvarlak protez; meme üst kısmına daha dolgun bir görünüm kazandıran yuvarlak protezler, hacimli ve belirgin meme yapısını tercihe edenler için bir seçenek oluşturmaktadır. 

Meme Büyütmede En Uygun Teknik Nasıl Belirlenmektedir?

Meme boyutları hastanın beklentileri ve uzman doktorun detaylı muayenesinin ardından yapılan değrlendirmeler sonucunda belirlenmektedir. Bu noktada cerrahın, hastanın beklentileri ile kişinin sahip olduğu temel vücut yapısına uygunluğu dengeli ve estetik bir şekilde değerlendirmesi oldukça önemlidir. 

Meme büyüklüğünü belirlemek için bazı yöntemler mevcuttur. En kullanışlı ve pratik olanı, hasta sütyeni içine farklı boyutta silikon implantlar koyarak ayna karşısında en beğenileni seçme yöntemidir. İkincisi ise bilgisayar yardımlı bazı programlar kullanarak saptama yöntemidir. Burada görsel olarak bilgisayarda yeni memenin görünümü elde edilmekte ve boyut seçilmektedir. Yeni boyut, kişinin isteği, vücut ölçüleri ve meme derisinin elastikiyeti göz önünde tutularak belirlenmelidir.

Vücudumuz silikon etrafında oluşturduğu kapsül denilen dokuyu örerek vücudu korumaya almaktadır. Bu kapsülün sertleşip implant şeklini bozma ve ağrı yapma gibi bir riski vardır. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınıp bu durumun gerçekleşme ihtimali en aza indirilmelidir. Herhangi bir sorun olmadıkça bu implantların değiştirilmesi gerekmemektedir. Yeterli deri ve doku kalınlığı olan hastalarda meme dokusu veya fasiya denilen kas üzeri yapı arkasına yerleştirilebilmektedir. İnce dokusu olanlarda kas arkasına yerleştirme tercih edilmektedir. Ne kadar kalın bir doku arkasına yerleştirilirse oluşan kapsülün implant şeklini bozma etkisi azalmaktadır. Oluşturulan boşluk içerisine silikon implant yerleştirilerek meme boyutu ve gerginliği artırılmaktadır.

Hangi yöntem ve implant çeşidini kullanacağımızı hastaya göre belirleriz. Meme başı çevresi, meme altı ve koltuk altından yapacağımız 4 cm kesilerden girerek bu silikon implantları yerleştiriyoruz. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Ameliyattan sonra hasta genellikle aynı gün evine gidebilmektedir. Hastaya 3-4 hafta boyunca baskılı sütyen uygulayarak erken dönemde ödemin inmesi ve şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilmektedir. İlk 1-2 ay hafif şiş bir görünüm olabilir ama ödem geçtikten ve dokular iyileştikten sonra memeler orijinal büyüklüklerine ulaşırlar.

Yağ enjeksiyonu ile de meme büyütme yapılabilmektedir. Karın veya basenlerden alınan yağ dokuları özel kalın iğne ve kanüllerle meme içerisine verilmekte ve kişinin kendi yağ dokusu ile meme büyütme yapılabilmektedir. Yağ enjeksiyonu sonrası kalıcı olan yağ hücreleri bölgede tutunarak meme hacminde büyüme sağlanmaktadır. Hem fazla yağlardan kurtulmuş, hem de alınan bu yağlarla meme büyütme yapmış oluyoruz.

Jel kıvamında bazı geçici dolgu materyalleriyle de meme büyütme yapmak mümkündür. Cerrahi ve genel anestezi arzu etmeyen hastalarda rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme bölgesi kadınların büyük önem verdiği bir bölgedir. Bunun sebebi memenin doğurgan özelliğin ve dişiliğin bir simgesi olarak kabul edilmesi ve vücut kontürünü önemli ölçüde belirlemesi şeklinde düşünebiliriz. Bu nedenle meme ölçüsünüm vücutla orantılı olması her kadının arzu ettiği bir durumdur. 

Günümüzde teknolojik imkanların tıp alanında da kullanılması ile birlikte meme estetiği uygulamaları da oldukça konforlu ve tatmin edici şekilde uygulanmaktadır. Meme ölçüsü vücuda oranla küçük olan kadınların tercih ettiği meme büyütme ameliyatları doku uyumlu özel protezler ile uygulanmaktadır. Aynı zamanda ameliyat öncesinde planlama da ameliyatın başarısında büyük öne taşımaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatlarında günümüzde sık uygulanan iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki; meme protezlerinin kullanıldığı yöntemdir. İkincisi ise; hastanın kendi vücudunundan alınan yağın enjeksiyon yöntemi ile meme bölgesine yerleştirilmesidir. Kalıcı ve etkileyici yöntem olan meme protezleri günümüzde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. 

Meme büyütme ameliyatında içi jel dolu meme protezlerinin türü ve ölçüsü belirlenerek açık teknikle meme bölgesine yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu operasyon sürecinde kanama ve enfeksiyon riski göz ardı edilmemeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Göğüs kasının altına veya üstüne uygulanması açısından değerlendirilen meme büyütme amaçlı implantlar, kol ile omuzun birleştiği koltuk altı bölgesine, meme ucu çevresine ya da göğsün hemen altına yapılan kesiler yoluyla uygulanmaktadır. En fazla 3 cm uzunluğunda olan bu minimal kesiler, ameliyat sonrası kolayca fark edilemeyecek şekilde kaybolmaktadır. 

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Meme büyütme ameliyatı öncesinde alanında uzman bir doktor seçilmesi büyük öenm taşımaktadır. Meme büyütme ameliyatı öncesinde total sağlık durumunun değerlendirilmesi, meme ölçüsünün belirlenmesi ve kullanılacak protezin seçilmesi gerekmektedir. 

Meme büyütme ameliyatları memelerinin küçük olmasından şikayetçi kadınların başvurduğu bir uygulama olmakla birlikte; gebelik sornasında sarkma ile birlikte önemli derece hacim kaybeden memeler için de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda meme kanseri ve benzeri hastalıklar sebebi ile meme büyütme ameliyatlarına başvurulabilmektedir. 

ameliyatsiz-meme-buyutme

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sornasında doktorun önerdiği ilaçlar ve özel bandaj ve sutyenler kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde ağır sporlardan kaçınılmakla birlikte ameliyat sonrasında herhangib bir enfeksiyon riskine karşı dikişlerin bakımına maksimum derecede önem verilmelidir. Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan protezler genellikle ömür boyu kullanılabilmektedir ancak bazı durumlarda değiştirilebilmesi ya da çıkarılabilmesi gerekebilmektedir. 

Birçok kadın meme büyütme ameliyatı sonrasında bebeğini emzirip emziremeyeceğini merak etmektedir. Yerleştirilen protezler süt kanallarına oldukça uzak bir bölgededir bu nedenle meme büyütme ameliyatı olmulş kadınlar emzirme dönemlerini kolay bir şekilde emzirebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Meme hassas bir yapıya sahiptir ve her cerrahi müdahale sonrası çeşitli yan etkiler oluşabileceği gibi meme büyütme estetik ameliyatı sonrası da yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkileri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Kapsül oluşması; memeye yerleştirilen silikon protezin vücut tarafından yabancı madde olarak algılanıpi çevresinde koza benzeri bir tabaka örmesidir. Kapsül oluşumunun çok kalın  ya da şeklinin bozuk olması durumunda ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda, oluşan kapsül ve silikon protezin cerrahi operasyon yapılarak temizlenmesi gerekmektedir. 
 • Silikon protezin kayması; bu gibi yan etkilerin meydana gelmesinin önlenmesi amacıyla pürüzlü yüzeye sahip silikon protezler uygulanmaktadır. 
 • Kan birikmesi; erken fark edilmesi durumunda hızlıca müdahale edilerek önüne geçilebilmektedir. 
 • Boyut farklılığı; ameliyat öncesi meme boyutları farklı olan hastalarda, ameliyat sonrası bu boyut farkının tekrar gözlemlenmesi durumudur.

Meme Büyütme Ankara

Meme, kadınlar için vücut bütünselliğinin ve estetiğinin olmazsa olmaz ve bütünsel bir parçasıdır. Dolayısıyla meme büyütme estetiği ile ilgili başvurulacak uygulamaların titizlikle uygulanması ve en başarılı sonuçlar alınarak beklentilerin karşılanması oldukça önemlidir. Meme büyütme Ankara seçenekleri içerisinde, başarılı sonuçlar almak, beklentilerinizi karşılamak ya da soru ve görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz. 

Meme Büyütme SSS Soruları

Meme büyütme estetiği genellikle silikon yapıdaki meme benzeri protezler kullanılarak yapılmaktadır. Bu silikon materyalin içi jel kıvamında başk ...

İlgili Makaleler