Meme Büyütme Ankara

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme estetiği, çeşitli faktörlerin etkisiyle memelerde yeterince büyüme gözlemlenememesi ya da memede hacim kaybı yaşanması sonucu, vücut estetik bütünlüğü gereği daha dolgun ve hacimli göğüsler tasarlanıp uygulanabilmektedir. 

Bununla beraber, meme yapısındaki asimetrik bozukluklar ve çeşitli sebeplerle oluşan deformasyonlar da meme büyütme uygulamalarıyla ortadan kaldırılabilmektedir. 

Meme büyütme uygulamaları ile, memenin boyutu, görünüşü değiştirilebilmekte ve dış hatları yeniden şekillendirilebilmektedir. Bu amaçla meme büyütme işlemleri sırasında, göğüs kaslarının altına veya üstüne implantlar yerleştirilmektedir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatlarında günümüzde sık uygulanan iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki; meme protezlerinin kullanıldığı yöntemdir. İkincisi ise; hastanın kendi vücudunundan alınan yağın enjeksiyon yöntemi ile meme bölgesine yerleştirilmesidir. Kalıcı ve etkileyici yöntem olan meme protezleri günümüzde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. 

Göğüs kasının altına veya üstüne uygulanması açısından değerlendirilen meme büyütme amaçlı implantlar, kol ile omuzun birleştiği koltuk altı bölgesine, meme ucu çevresine ya da göğsün hemen altına yapılan kesiler yoluyla uygulanmaktadır. En fazla 3 cm uzunluğunda olan bu minimal kesiler, ameliyat sonrası kolayca fark edilemeyecek şekilde kaybolmaktadır. 

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı öncesinde alanında uzman bir doktor seçilmesi büyük öenm taşımaktadır. Meme büyütme ameliyatı öncesinde total sağlık durumunun değerlendirilmesi, meme ölçüsünün belirlenmesi ve kullanılacak protezin seçilmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesinde doktorun öneri ve talimatlarına uymak, ameliyatın başarılı geçmesi için önem taşımaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrasında doktorun önerdiği ilaçlar ve özel bandaj ve sutyenler kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde ağır sporlardan kaçınılmakla birlikte ameliyat sonrasında herhangi bir enfeksiyon riskine karşı dikişlerin bakımına maksimum derecede önem verilmelidir. 

Birçok kadın meme büyütme ameliyatı sonrasında bebeğini emzirip emziremeyeceğini merak etmektedir. Yerleştirilen protezler süt kanallarına oldukça uzak bir bölgededir bu nedenle meme büyütme ameliyatı olmuş kadınlar emzirme dönemlerini kolay bir şekilde emzirebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Meme hassas bir yapıya sahiptir ve her cerrahi müdahale sonrası çeşitli yan etkiler oluşabileceği gibi meme büyütme estetik ameliyatı sonrası da yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkileri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Kapsül oluşması; memeye yerleştirilen silikon protezin vücut tarafından yabancı madde olarak algılanıpi çevresinde koza benzeri bir tabaka örmesidir. Kapsül oluşumunun çok kalın  ya da şeklinin bozuk olması durumunda ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda, oluşan kapsül ve silikon protezin cerrahi operasyon yapılarak temizlenmesi gerekmektedir. 
 • Silikon protezin kayması; bu gibi yan etkilerin meydana gelmesinin önlenmesi amacıyla pürüzlü yüzeye sahip silikon protezler uygulanmaktadır. 
 • Kan birikmesi; erken fark edilmesi durumunda hızlıca müdahale edilerek önüne geçilebilmektedir. 
 • Boyut farklılığı; ameliyat öncesi meme boyutları farklı olan hastalarda, ameliyat sonrası bu boyut farkının tekrar gözlemlenmesi durumudur.

Meme Büyütme Estetiğine Başvurma Sebepleri Nelerdir?

Meme yapısı, bütün bir vücut estetiğinin odak noktasını oluşturmaktadır, dolayısıyla çeşitli etkenler sonucu bu odak noktasının beklentilerimizi karşılamadığı durumlar meme büyütme estetiğine başvurma sebeplerini oluşturmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Dolgun ve hacimli meme yapısına sahip olma isteği 
 • Vücut ölçülerinin ornatılanması isteği
 • Doğuştan küçük memelere sahip olunması
 • İki meme arasında boyut veya simetri farkı bulunması
 • Gebelik ya da emzirme sonrası meme yapısında yaşanan deformasyonlar
 • Meme kanseri tedavisi sonrası meme yapısının tekrar oluşturulması

Meme Büyütme Amacıyla Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Meme büyütme amaçlı kullanılan yöntemlerin başında implant cerrahisi gelmektedir. Bu yöntemde, silikon yapıda meme benzeri yapay malzemeler kullanılarak memelerin boyutu büyütülmektedir. Bu silikon protezler kas, fasiya veya meme bezi arkasına ya da dual plana konulabilmektedir.

Meme büyütme amacıyla uygulanan implantlarda genellikle, içi tuzlu su ya da silikon jel solisyonuyla dolu olan ve dışı silikonla kaplı protezler kullanılmaktadır. Hastanın beklentisi ve istediği meme büyüklüğü doğrultusunda implant seçimi yapılmaktadır. 

meme-buyutme-ameliyati-nasil-yapilir

meme-buyutmede-kullanilan-silikon-protez-cesitleri-nelerdir

Meme Büyütmede Kullanılan Silikon Protez Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme sırasında uygulanan silikon protezlerin öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli özelliğini, FDA onaylı ve güvenli niteliklere sahip olmasının gerekliliği oluşturmaktadır. Bu bakımdan meme silikon protez çeşitlerini şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

 • Damla protez; yapısı meme şekline benzeyen damla protezler, daha doğal görünümlü meme yapısı talep edenler için bir seçenek oluşturmaktadır. 
 • Yuvarlak protez; meme üst kısmına daha dolgun bir görünüm kazandıran yuvarlak protezler, hacimli ve belirgin meme yapısını tercihe edenler için bir seçenek oluşturmaktadır. 

Başarılı bir meme büyütme operasyonu ve doğal bir görünüm protezin büyüklüğü ve şekli gibi birçok etkene bağlı olarak değişebilmektedir.

Meme Protezi Nedir?

Meme protezi, meme büyütme ameliyatlarında kullanılan özel olarak tasarlanmış materyallerdir. Meme protezlerinin amacı, meme büyütme ameliyatlarında büyüklüğünü kaybetmiş ya da istenilen büyüklükte olmayan meme dokusunun birebir taklit edilmesidir.

Meme protezlerinin iç yapısı ve büyüklükleri ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. Gerek damla gerekse silikon içerikli protezlerin hangisinin kullanılacağına doktor ile birlikte karar verilmektedir. Günümüzde meme protezlerinin kanser yapıcı etkileri konuşulmaktadır ancak protezlerin kansere yol açma riski kanıtlanmış değildir.

Meme Protezi Nasıl Seçilir?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılacak olan protezlerin seçimi, genellikle doktor tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ancak meme protezi seçiminde başarı ve memnuniyeti yakalamak, doktor ve hasta arasında kurulan ortak karar ile mümkün olur.

Meme protezlerinin türleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Şekil yönünden damla içerikli ve yuvarlak protezler; meme anatomisine en yakın şekle sahip olan damla protezler meme şeklinin daha dik bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Yuvarlak protezler ise tamamen yuvarlak bir görünüme sahiptir.

 • İçerik yönünden silikon ve serum fizyolojik içerikli protezler; kişinin anatomisine en uygun tercihi yapmak için gerekli testlerin mutlaka uygulanması gerekmektedir.

 • Yüzey yapısı yönünden pütürlü ve düz; Çevresinde kapsül oluşumuna bağlı olarak tercih edilebilmektedir. Pütürlü yüzey, meme protezlerinin etrafında bulunan kapsülün “kapsül kontraktürü”ne sebep olmaması için üretilmiştir. Fakat kapsül kontraktürünün engellenmesi için mevcut olan tek yöntem, pütürlü yüzey yapısı bulunan meme protezi değildir. Söz konusu problemi engellemek veya azaltmak için mevcut olan başka yöntemler de bulunmaktadır.

Meme Protezinin Büyüklüğü Ne Kadar Olmalıdır?

Meme büyütme ameliyatına yönelik bazı yanlış düşünceler mevcuttur. Bunlardan bazıları, meme büyütme ameliyatlarında en küçük protezin en doğal sonucu vereceği ve kişinin göğüslerini dilediği kadar büyütebileceği yönündedir.

Seçilen meme protezinin büyüklüğü; hastanın boyu, kilosu ve vücut yapısına bakılarak ve birtakım ölçümler sonucunda belirlenmektedir. Meme protezinin doğal durmasındaki en önemli unsur, protezin kişinin vücut ölçüleri ile yakalayacağı uyumdur.

Bu nedenle meme protezinin büyüklüğü konusunda cerrah ve hasta, birlikte ortak bir karara varmalıdırlar. Hasta, cerrahın önerdiği protez boyutu ölçülerinin çok üzerine çıkmayacak ya da çok altına inmeyecek taleplerde bulunmalıdır. Sadece meme büyütme ameliyatında değil, diğer estetik cerrahi uygulamalarında da cerrah ve hastanın ortak bir karara varması ameliyatın başarılı geçmesini sağlayacak en önemli unsurlardan biridir.

En İyi Görünecek Meme Protezini Nasıl Seçebilirim?

Her estetik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi meme büyütme ameliyatı öncesinde doktor ve hasta arasında, gerçekçi talepler doğrultusunda ortak bir karar varılması oldukça önemlidir. Hastanın talepleri, cerrahın önerdiği meme protezi boyutu ölçülerinin çok üstünde ve çok altında olmamalı. Bilinçlenmiş, uygun talepleri olan bir hasta ile mesleğinde tecrübeli bir plastik cerrahın ortak karara varmaları sonucunda, en iyi görünecek meme protezi seçimi ve buna bağlı olarak da başarılı bir meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilmiş olur

Meme Büyütmede En Uygun Teknik Nasıl Belirlenmektedir?

Meme büyütme ameliyatında hangi yöntem ve implant çeşidini kullanacağımızı hastaya göre belirleriz. Meme başı çevresi, meme altı ve koltuk altından yapacağımız 4 cm kesilerden girerek bu silikon implantları yerleştiriyoruz. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Ameliyattan sonra hasta genellikle aynı gün evine gidebilmektedir. Hastaya 3-4 hafta boyunca baskılı sütyen uygulayarak erken dönemde ödemin inmesi ve şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilmektedir. İlk 1-2 ay hafif şiş bir görünüm olabilir ama ödem geçtikten ve dokular iyileştikten sonra memeler orijinal büyüklüklerine ulaşırlar.

Yağ enjeksiyonu ile de meme büyütme yapılabilmektedir. Karın veya basenlerden alınan yağ dokuları özel kalın iğne ve kanüllerle meme içerisine verilmekte ve kişinin kendi yağ dokusu ile meme büyütme yapılabilmektedir. Yağ enjeksiyonu sonrası kalıcı olan yağ hücreleri bölgede tutunarak meme hacminde büyüme sağlanmaktadır. Hem fazla yağlardan kurtulmuş, hem de alınan bu yağlarla meme büyütme yapmış oluyoruz.

Jel kıvamında bazı geçici dolgu materyalleriyle de meme büyütme yapmak mümkündür. Cerrahi ve genel anestezi arzu etmeyen hastalarda rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Meme büyütme ameliyatı sonrası göğüslerin silikon olduğu anlaşılır mı?

Bu tamamen nasıl bir ameliyat yapıldığı ile ilişkilidir. Ayrıca dokuların kalınlığı, protezin boyutu ve şekli bunu belirler. Doğal ve küçük hacimde yapılan planlamalar deri gevşekliği ve kalınlığı uygunsa anlaşılmayabilir. Hacmi fazla ve deri elastikiyeti daha az olan durumlarda belli olma ihtimali daha yüksektir. Anlaşılabilirlikten bahsederken kimin anlayacağı konusu da önemlidir. Alışkın olmayan bir göz hiçbir şartta anlayamazken, daha tecrübeli bir göz bazılarını anlayıp bazılarını anlayamamaktadır. Öyle bazı vakalar vardır ki bir estetik plastik cerrah bile bunu anlamakta zorlanabilir. Bu nedenle bir genelleme yapmaktan çok yapılan bir özel olguya göre konuşmak daha uygun olacaktır. Sadece bakmak bazen anlamak için yeterli olmayabilir. Dokunup muayene edince anlaşılabilecek memeler var.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Meme büyütme ameliyatlarında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Sağlık durumu iyi olan bu ameliyatı olmaya uygun her yaşta adaya meme büyütme yapılabilir. Burada önemli olan hastanın anestezi almasına engel olacak herhangi bir sorunu olmamasıdır. Kişiler her yaşta bu ameliyatı olabilmekte ve sorun yaşamadan istenilen sonuçlar alınabilmektedir. İmplant yerleştirilerek veya yağ enjeksiyonu ile uygun boyutta meme dolgunluğu sağlanmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Doktor Muayenesi Gerekir mi?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında düzenli meme kontrolleri yapılmaktadır. Erken, orta ve geç dönem doktor muayenesi önemlidir. Bunun dışında normal meme muayenesi ve kanser taramaları da düzenli olarak yapılmalıdır. Meme büyütme yapılan hastalar normal popülasyona göre daha sık kontrol edildikleri için bu anlamda daha şanslıdırlar. Erken dönemde ödemin inmesiyle birlikte memelerin normal şeklini alması takip edilmeli ve kapsül oluşumunun önlenmesi için bazı masaj teknikleri uygulanmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirmede Problem Yaşanır mı?

Meme büyütme estetiğinin birkaç çeşidi vardır. Bu yöntemlerin hepsinde implantlar meme dokularının arkasına farklı doku tabakalarının arkasına yerleştirilmektedir (Kas arkası, fasia arkası, bez arkası gibi). Bizim kullandığımız ve tercih etiğimiz yöntemler meme kanallarının korunduğu ve emzirme dönemine olumsuz etki etmeyen yöntemlerdir. Böylelikle meme dokusunda üretilen sütün kanallar vasıtasıyla dışarıya çıkmasında mekanik bir engel oluşmamaktadır.

Meme Büyütmede Ameliyatında Yerleştirilen Protezlerin Çıkarılması Zor mudur?

Önceden yerleştirilen meme implantları herhangi bir sorun yaşandığı zaman veya boyut değişikliği arzu edildiği zaman kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Çok kısa bir işlemle bu implantlar çıkarılabilmektedir. Kısa bir anestezi eansıyla hasta uyutularak eski insizyon yani kesi yeri açılmakta ve meme protezine ulaşılarak dışarıya alınabilmektedir. Tekrar başka boyutta bir protez konulması planlanıyorsa alan biraz genişletilerek ameliyat sonlandırılmaktadır. Aksi takdirde kesi yeri kapatılarak işlem tamamlanmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Meme büyütme ameliyatı sonrası işe dönme zamanı kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 5 gündür. Ertesi gün işine gidebilen olabildiği gibi bu süre 7 güne kadar uzayabilmektedir. Bu süre daha çok hastanın ağrı eşiği, yapılan ameliyat türü, dokuların elastikiyeti ve meme büyütme miktarı ile ilişkili olabilmektedir. Hasta sıkı bir sporcu sütyeni giyerek normal aktivitelerini daha konforlu ve güven içerisinde yapabilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında İyileşme Süreci Kaç Gün Sürer?

Meme büyütme sonrasında hasta aynı gün evine dönebilmektedir. İyileşme geniş anlamları olan bir kelime olduğu için konuyu biraz açmak lazım. Ağrı eşiğine bağlı olduğu için kişinin ameliyat sonrası iyileşmesi birkaç gün içerisinde kol hareketlerinin rahatlaması ile başlıyor. Genellikle 1 hafta içinde rahatlama oluyor. İntrensek iyileşme içeriden şişliklerin inmesi ve dokuların gerçek iyileşmesi aylar süren bir süreçtir ancak hastanın farkında olmayabileceği bir dönemdir. Göğüs hareketlerinin yapıldığı ağır sporlar 2-6 ay arasında kişiye göre değişen zamanlarda başlanabilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Protez Çeşitleri Tercih Edilmektedir?

Yuvarlak ve damla şeklinde silikon protez modelleri vardır.   Yuvarlak olanlar hemisferik, damla şeklinde olanlar ise anatomik şekilli; yani yukarısı boş, altı dolgundur. Yüzeyleri düz, pürüzlü, pürüzsüz veya poliüretan gibi başka bir materyal ile kaplı olabilir. Bu implantlar, farklı kesiler yapılarak meme altı konuma yerleştirilirler. Hastanın vücut tipi ve yapısına göre bu protezler seçilmektedir. Kalite belgesi olan iyi marka protezler kullanılmalıdır.

Meme Büyütme Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

Meme altı, meme başı etrafı veya koltuk altından kesiler yapılarak silikon implantlar konabilir.  Her hastada tercih edilecek iz yerleşimine göre uygulanan farklı giriş yolları olabilir. Bu silikon implantlar farklı katmanlara yerleştirilebilir. Kas altı, fasia altı, meme dokusu altı gibi farklı protez veya implant planları kullanılmaktadır. Vücudun yağ dokusu fazla olan bölgeleri olan basenler, karın veya bacaklardan yağ dokusu alınarak memelere büyütme amaçlı olarak enjekte edilmektedirler. Bu yağın bir kısmı dokular tarafından emilemkte ancak kalıcı olan yağ dokusu sürekli bir dolgunluk yapmaktadır. Yabancı bir cisim kullanılmadan hastanın kendi yağı ile göğüsleri büyütülmektedir

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme estetiği genellikle silikon yapıdaki meme benzeri protezler kullanılarak yapılmaktadır. Bu silikon materyalin içi jel kıvamında başka bir silikon malzeme ile doldurulmuştur. Oldukça dayanıklı ve deformasyon etkilerine direnç gösterebilir bir yapıya sahiptirler. Yüksek basınç, künt ve delici travma sonrasında delinse bile akışkan olmadığı için dışarıya sızarak dokular arasına yayılmaz. Yuvarlak ve damla şeklinde modelleri vardır. Yuvarlak olanlar hemisferik, damla şeklinde olanlar ise anatomik şekilli; yani yukarısı boş, altı dolgundur. Yüzeyleri düz, pürüzlü, pürüzsüz veya poliüretan gibi başka bir materyal ile kaplı olabilir. Bu implantlar, farklı kesiler yapılarak meme altı konuma yerleştirilirler.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kucultme
Meme Küçültme Ankara

Meme küçültme ameliyatları birçok yöntemi içermektedir. Bu yöntemler cerrahın tercihi…

Devamını Oku
meme-kucultme
Meme Küçültme

Meme küçültme; ölçüsü normalden büyük olan memede uygulanan bir cerrahi işlemdir. Gen…

Devamını Oku