Meme Dikleştirme Ankara

Meme Dikleştirme Nedir?

Ankara meme dikleştirme; meme dokusunun gevşemesi ve yumuşaması sonucunda sarkıklık yaşanması durumunda tercih edilen meme estetiği yöntemlerinden biridir. Meme bölgesinin güzel ve ölçülü görünmesi her kadın için büyük önem taşımaktadır. Meme ölçüsü normalden büyük olanlara küçültme, normalden küçük olanlar büyütme işlemi yapılırken; memede sarkma yaşanması durumunda da meme dikleştirme ameliyatı uygulanmaktadır.

Amaç daha şekilli, güzel ve vücuda orantılı memeler oluşturmaktır. Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon altında yapılabilmektedir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak işlemle orantılı olarak yaklaşık 2 saat sürer. Çoğu zaman hastanede kalmak gerekmez ancak hasta konforu ve bakımı için arzu ederse 1 gün hastanede kalabilir.

Ameliyat izi ve tekniği meme sarkıklığının derecesine göre değişmektedir. Aşırı büyük memeler haricinde uygun olan tüm hastalarda bizim tercih ettiğimiz yöntem en az iz bırakan meme başı çevresi ve vertikal (dikey) bir iz bırakan ‘Vertikal Mastopeksi’ yöntemidir. Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Meme dikleştirme için kullanılan diğer kesi yerleri meme başı, meme altı, L ve Ters T kesileridir.

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında uygulanan işlemleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Genel anestezi uygulanmaktadır.
 • Hafif sarkma gözlemlenen meme yapısında meme altına silikon protez uygulanmaktadır. 
 • Belirgin nitelikte sarkma bulunan meme yapılarında, öncelikle meme bezi yeterliliği değerlendirilmektedir. Meme bezi yeterli düzeyde olan ve belirgin sarkma bulunan durumlarda, meme bezi küçültülmemekte, meme küçültme operasyonuna benzer nitelikte işlemler uygulanmaktadır. Meme bezi miktarının yetersiz ve meme sarkmasının belirgin olduğu durumlarda, meme altına silikon protez yerleştirilmekte, beraberinde derideki bolluk toplanmaktadır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat öncesinde sarkma oranı belirlenmekte ve uygulanacak cerrahi yönteme karar verilmektedir. Genel anestezi altında uygulanan ankara meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması hem ameliyat sürecini hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Ankara meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yerleştirilen drenler 48 saat içerisinde çıkarılmaktadır. Dikişlerin alınması işlemi için ise 15 gün beklenmelidir. Memenin son şeklini görebilmek için ise yaklaşık 10 hafta beklemek gerekmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı; meme küçültme ya da meme büyütme ameliyatları ile kombine şekilde de uygulanabilmektedir. Bu süreçte ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanması ve risk faktörlerinin önüne geçilmesi amacı ile hekim seçimi oldukça önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Ankara meme dikleştirme ameliyatı; fiziksel olarak sağlıklı ve 18 yaşından büyük olan her kadına uygulanabilmektedir. Meme sarkmasında ameliyata ihtiyaç olup olmadığına hekim muayenesi sonrasında karar verilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

 • Yerçekimi: Memeler, temelde yağ ve bez dokularından meydana gelmektedir. Birtakım bağlar sayesinde göğüs duvarına tutunurlar ve yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkma eğilimindedirler. Bu durum akla şu soruyu getiriyor? Yerçekimi olmayan bir ortamda yani uzayda yaşama şansı olsaydı daha dik memelere sahip olunabilir miydi? Bu tabii ki tartışmaya açık bir konu ancak yerçekimi olmasaydı vektörel bir güç olması nedeniyle sarkma olayının da olmayacağını varsayabiliriz.
 • Beslenme: Yaşamımızda önemli bir unsur olan beslenme şekli de meme sarkmasında rol oynar. Hazır ve pratik gıdalarla beslenen kişilerin şişmanlaması kaçınılmazdır. Şişmanlayınca memelerdeki yağ dokusu artmakta ve meme hacmi büyümektedir. Bununla birlikte meme derisi de genişlemekte ve esnemektedir. Daha sonra kişi zayıflayınca meme derisi eski haline dönememekte ve sarkma meydana gelmektedir. Sebze ağırlıklı beslenmek, bol su içmek ve şeker içeren yüksek kalorili gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak kadınların başlıca hedeflerinden olmalıdır. Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerin tüketimi, aşırı güneş ışınlarına maruz kalmak da dokuların elastikiyetini azaltarak sarkmaya neden olurlar.
 • Hamilelik: Hamilelik döneminde de meme bezleri büyümekte ve yağ doku artışı meydana gelmektedir. Memelerin hacmi ve ağırlığı artmaktadır. Hamilelik dönemi sona erince ve memeler küçülmeye başlayınca deri buna uyum gösteremezse meme sarkması meydana gelir. Memelerin içi boşalır. Kadınların hoşlanmadığı bir durum ortaya çıkar. Burada bahsetmeden geçemeyeceğim şanslı bir grup da vardır. Bunlar deri elastikiyeti iyi olan kişilerdirler. Kilo alıp-verme sonrasında veya hamilelik sonrasında bu kişiler sarkma olayını teğet geçmektedirler.
 • Hormonal Değişimler: Hormonal değişimle seyreden bazı hastalıklar ve genetik rahatsızlıklar da meme dokusu sarkmasında rol oynayabilir. Meme sarkmasının en önemli nedenlerinden biri de yaşlanmadır. Meme bağları zayıflar, elastikiyet azalır ve memeler sarkmaya başlar. Tüm bunlar olmadan da yapısal olarak memeler puberteden itibaren sarkık bir durumda olabilirler.

Sonuç olarak tüm etkenleri kontrol altına alamayacağımıza göre meme sarkması önlenebilir bir durum değildir. Ancak sarkmanın geciktirilmesi mümkün olabilir.

meme-diklestirme-ameliyati-kimlere-yapilir

meme-diklestirme-ameliyati-oncesi-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ankara meme dikleştirme ameliyatı öncesinde bilinmesi gereken noktalar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir

 • Ameliyat öncesinde mamografi ve meme ultrasonu ile değerlendirme yapılmalıdır.
 • Sarkma oranını değerlendirmek ve ne kadar dikleştirileceğini belirlemek için doktorunuza muayene olun.
 • Dikleştirme ameliyatı ile kombine diğer estetik ameliyatlara karar verilmelidir.
 • Bu süreçte kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde alınmalı ve kan sulandırıcı etkisi bulunan ilaçlar kesilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası, hassas yapıdaki meme dokusunun yeni şeklini alması için biraz zamana ve bu zaman içerisinde belli başlı şeylere dikkat edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Ameliyat sonrası buz kompres tedavisi uygulanmalıdır.
 • Yaklaşık olarak 4 hafta süreyle ve sürekli olarak sporcu sütyeni giyilmesi gerekmektedir.
 • Operasyondan ortalama 24-28 saat sonra, ameliyat sırasında yerleştirilen direnler alınmaktadır. 
 • Ameliyat direnlerinin çıkarılmasından 1-2 gün sonra duş alınabilmektedir. 
 • İşlem sırasında uygulanan dikişler 15 gün sonra alınmaktadır. 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası, başlarda ödemli olan memeler zamanla şekillenmekte ve yaklaşık 8-10 hafta içinde son şeklini almaktadır. 

Meme Dikleştirme ile Meme Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durumda tedavi seçeneklerini konuşmak uygun olacaktır. Meme sarkıklığını gidermek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlar temelinde estetik cerrahi prensipleri ile yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar şekil verme, meme başını taşıma yöntemleri ve bırakılan kesi izleri açısından birçok sınıflandırmaya sokulurlar. Bu yöntemleri kesi izine göre sınıflandırabiliriz: Sadece meme başı çevresinden yapılan kesi, meme başı ve dikey kesi (lolipop şeklinde), meme başı ve meme altı yatay kesi, meme başı ve diğer kesiler gibi…

Bu yöntemler meme büyüklüğü, sarkma derecesi ve cerrahın en iyi sonucu elde edeceğini düşündüğü yöntemi seçmesine göre belirlenir. Estetik plastik cerrahinin geldiği aşamada artık sarkık meme sorun olmaktan çıkmıştır. Arzu edilen boyut ve diklikte memeler oluşturabiliyoruz. Birçok kadının ciddi bir sorun olarak gördüğü bu konunun çözümü kişileri toplumda daha mutlu ve özgüvenli bir hale getirmektedir. Yapılan araştırmalarda ameliyat olan kişilerin daha girişken ve iş hayatında daha başarılı olduklarını görüyoruz.

Meme Dikleştirme ile Memelerin Boyutları Belirlenebiliyor mu?

En önemli konulardan birisi de budur. Dikleştirme isteyen hastaların çoğunda meme içi de boşalmış olduğu için bir miktar dolgunlaştırma da gerekmektedir. Sonuçta bu ameliyatı bir kez yapacağımızı düşünürsek, en doğru kararı vererek en uygun boyutu belirlememiz gerekiyor. Öncelikle hastanın arzu ettiği ve doktorun uygun göreceği ortak paydada buluşulacak bir boyut üzerinde uzlaşmak gerekir. Bunu yaparken bilgisayar programları aracılığıyla çalışmalar yapılır. Ayrıca maket protezler kullanılarak hastaya ne oranda meme büyütme sağlanacağı gösterilmektedir.

Meme Sarkması Nasıl Anlaşılır?

Meme sarkması; memedeki kas dokusunun gevşemesi, yağ dokusunun yer çekimine yenik düşmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Meme ucu; meme katlantı çizgisinin altında ise memede sarkma söz konusudur. Meme uçlarının tam aşağı doğru bakması da meme sarkması probleminin belirtilerinden biridir. Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde ayrıntılı muayene ile meme sarkma düzeyiniz belirlenmektedir.

Meme sarkması nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Fazla kilo alıp verme
 • İleri yaş
 • Doğum ve emzirme
 • Meme ölçüsünün normalden büyük olması

Protez Kullanılarak Meme Dikleştirme Yapılabilir mi?

Meme başının aşağıya bakmadığı, henüz başlangıç düzeyindeki sarkmalarda memenin implant ile doldurulması neticesinde meme ve meme başı yukarıya kalkmaktadır. Bu etkinin yeterli olabildiği durumlar bulunmakta ve protez kullanılarak meme dikleştirme yapılabilmektedir. 

İzsiz Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ankara izsiz meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalmaması ne yazık ki mümkün değildir. Ancak ameliyatı uygulayacak doktorun tecrübesine bağlı olarak ameliyat izleri minimum düzeye indirilebilmektedir.

Meme Dikleştirme Fiyatları

Meme, hem anatomik yapısı hem de estetik bakımdan özellikle kadınlar için oldukça hassas bir noktayı oluşturmakta ve bu durum kadınların meme dikleştirme operasyonlarına başvurmasına etken oluşturmaktadır. Meme dikleştirme operasyonları, hem öncesinde hasta beklentilerinin anatomik yapıya uygun şekilde değerlendirilmesinin hem de uygulanan işlemlerin titizlikle gerçekleştirilmesinin gerekliliği bakımından oldukça detaylı işlemlerdir. Bu bakımdan meme dikleştirme operasyonlarında, deneyimli ve titizlikle çalışma gerçekleştirecek alanında uzman kişilere başvurulması oldukça öenmlidir. 

Soru ve başvurularınız için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilir, göğüs dikleştirme ameliyatı fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz. 

Meme dikleştirme sonrası sporcu sutyeni kaç hafta kullanılır?

Meme dikleştirme sonrasında yaklaşık 4 hafta sporcu sutyeni kullanılmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası spora ne zaman başlanır?

Meme dikleştirme ameliyatından 2 hafta sonra yürüyüşlere başlanabilmektedir. Koşu ise yaklaşık 3-4 hafta sonra mümkün olabilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası işe dönüş ne zaman olur?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında işe dönüş yaklaşık 3 ila 7 gündür.

Meme dikleştirme ameliyatında hangi anestezi uygulanır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gogus-estetigi
Göğüs Estetiği Ankara

Göğüs estetiği birçok farklı işlemi ifade etmektedir. Göğüs burada meme ile ayni anla…

Devamını Oku
erkekte-meme-kucultme-jinekomasti
Erkekte Meme Küçültme, Jinekomasti

Jinekomasti erkek meme bezinin kadınlardaki gibi büyümesidir. Farklı dereceleri vardı…

Devamını Oku