PRP (Platelet Rich Plasma) Enjeksiyonu

PRP veya trombosit bakımından zengin plazma, bir kişiden alınan kanın vücutta tedavi edilmesi planlanan dokulara enjekte edilerek alınması için bir yöntemdir. Saç dökülmesi ve cilt gençleştirme gibi estetik problemlerin yanı sıra hasarlı tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılabilir.

PRP ile Nasıl Tedavi Edilir?

Yaklaşık 30-40 dakika süren PRP tedavisi, hastanın kanı bir test tüpünde toplandığında başlar. Trombosit bakımından zengin plazma, tam kanın diğer bileşenlerinin santrifüjleme ile ayrılmasıyla kullanılır. Çünkü trombositler, hasarlı dokuyu onarmak için gerekli olan büyüme faktörlerinin doğal bir rezervuarı görevi görür. Trombositler tarafından salgılanan büyüme faktörleri, doku iyileşmesini teşvik eder, kollajen üretimini ve tendon kök hücrelerinde genlerin ve proteinlerin ekspresyonunu arttırır. Bu büyüme faktörleri ayrıca kan akışını hızlandırır ve kıkırdakları daha sert ve elastik hale getirir.

PRP enjeksiyonları farklı şekillerde yapılabilir. Örneğin, gerekirse enjeksiyondan önce kafa derisine saç dökülmesi için lokal bir ilaç çözeltisi lidokain enjekte edilir. Bunun için biraz daha erken bir tedavi seansı gerekebilir. Tipik olarak, lokal anestezik, enjeksiyonun neden olduğu ağrıyı azaltmak için PRP ile karıştırılır. Bazen PRP enjeksiyonu ameliyatla yapılabilir.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP enjeksiyonları, bu alanda eğitilmiş tıbbi uzmanlar tarafından yapılır. İşlem birkaç ardışık aşamada gerçekleştirilir. PRP uygulaması sırasında kullanılan yol aşağıdaki gibidir;

İlk olarak, PRP enjeksiyonuna hazırlanmak için hastadan kan alınır. Alınan kan miktarı PRP'nin nereye uygulanacağına bağlıdır. Örneğin, saç dökülmesi için saç derisine enjeksiyon için alınan kan miktarı yaklaşık 20 mililitredir.

Bir steril kan numunesi bir santrifüje yerleştirilir. Bir santrifüj, çok hızlı dönen ve kan bileşenlerini ayırmanıza izin veren bir makinedir. Ayırma işlemi yaklaşık 15 dakika sürer. Bu işlem trombositleri diğer kan bileşenlerinden ayırır.

Bileşen plazma daha sonra etkilenen bölgeye enjeksiyon için hazırlanır. Metod ile elde edilen konsantre trombosit içeren plazma verilir.

Ultrason gibi görüntüleme teknikleri, tendonlar gibi enjeksiyonun planlandığı alanları tanımlamak için kullanılır.

Enjeksiyon yeri belirlendiğinde, hazırlanan PRP etkilenen bölgeye enjekte edilir.

PRP'nin iyileşme üzerinde hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır, çünkü enjeksiyon normal kanda 5-10 kat daha fazla trombosit konsantrasyonuna sahiptir. Kan alımından tamamlanmasına kadar geçen süre genellikle yarım saattir.

prp-neden-uygulanir

prp-nasil-yapilir

PRP Neden Uygulanır?

PRP iyileşmeyi hızlandırmak ve enflamasyonu azaltmak için kullanılır. Trombosit bakımından zengin plazma terapisi veya PRP enjeksiyonları, örneğin saç büyümesini teşvik etmek, cildi gençleştirmek ve yumuşak dokuların iyileşmesini hızlandırmak için çeşitli nedenlerle kullanılabilir.

Kişinin kendi kanından elde edilen bir maddeye enjekte edildiğinden ciddi yan etkilere neden olmaz ve PRP'nin uygulanabilirliğini arttırır. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalara göre, yeni bir tedavi yöntemi olduğu için PRP'nin faydaları henüz kanıtlanmamıştır.

PRP Enjeksiyonlarından Sonra İyileşme Ne Kadar Sürer?

PRP yaralanmadan sonra bölgeye enjekte edildiğinde, doktorun etkilenen bölgede dinlenmesi önerilebilir. Bununla birlikte, tatil teklifi yaralanma derecesiyle daha fazla ilgilidir. Çoğu kişi, yaralanmalarına bakmaksızın PRP enjeksiyonlarından hemen sonra günlük aktivitelerine devam edebilir.

PRP enjeksiyonlarından sonra hemen bir fark yoktur, çünkü büyüme faktörleri önce aktif hale getirilmelidir. Bu nedenle, tedaviden birkaç hafta veya ay sonra, hasarlı bölgenin daha hızlı iyileştiği veya saç derisinde beklenenden daha fazla uzadığı görülebilir.

PRP Nasıl Yapılır?

Hastadan yaklaşık 20 cm3 kan, bu amaç için özel olarak hazırlanmış antikoagülan içeren bir tüpe enjekte edilir. Toplanan kan, özel santrifüjlemeye tabi tutulur. Santrifüjlemeden sonra, trombosit olmayan kan hücreleri tüpün dibine parçalanır ve trombosit bakımından zengin sarı plazma sıvısı üzerinde kalır.

Bu süpernatanın altında trombositler, trombositlerin daha yoğun olduğu bir bölgeden, bir enjektöre çekilir ve kübik milimetre başına yaklaşık 1 milyon trombosit ile plazma enjeksiyonu uygulanır. Son olarak, trombositleri aktive etmek için enjeksiyon için plazmaya bir ilaç (kalsiyum klorür) eklenir. PRP şimdi kullanıma hazırdır ve daha sonra Estetik uygulamalarda PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde sıklıkla kullanılır. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

secret-altin-igne-radyofrekans-uygulamasi
Secret Altın İğne Radyofrekans Uygulaması

Deri yüzeyini sıkılaştırarak kollajen yapımını tetikler ve elastik özelliği artırarak…

Devamını Oku
fraksiyonel-radyofrekans-mikro-altin-igne
Mikro Altın İğne

Fraksiyonel Radyofrekans Mikro Altın İğne…

Devamını Oku