Alın Germe

Alın ve kaşlar yüz ifadesinde yüzün en etkili parçalarıdır. Sadece gözler ve alin, bir insanın mutlu, meraklı, şüpheli, endişeli, kızgın ve özenli olup olmadığını gösterir. Yüzün başka hiçbir kısmı bu kadar sessiz şekilde iletişim için bağ kuramaz. İnsanlar yaşlandıkça, alın ve kaşlar stres veya yüz ifadeleri nedeniyle asılır, alnın çizgileri ve kırışıklıklar görünür. Yerçekiminin uzun yıllar üzerindeki etkileri ve yüz kasları kasılmaları, alın ve kaşlarda, yüzün üst kısmı olarak tanımladığımız bir dizi deformasyona neden olur.

Yorgun ve neşeli bir ifadeye ve eski bir görünüme neden olur. Bu görünümü, alnın ve kaşların sarkan derisini esneterek ve kırışıklıklarını eski haline getirerek ortadan kaldırabilirsiniz. Sonuç daha yumuşak kaslar ve daha genç bir görünümdür. Alnın sonunda ne olacağını görmek istiyorsanız, iki elinizi kaşların ve gözlerin üzerine koyun ve cildi yukarı çekin. Bu işlem ayrıca kaşları ve göz kapakları az olan hastalar için de faydalıdır. Plastik cerrahınız size durumunuz için en iyi seçeneği verecektir.

Alın ve Kaş Gerdirme İşlemi

Alnın gerilmesi işlemleri iki şekilde gerçekleştirilir; Alın germe ve endoskopik alın germe olarak ayrılır.

Klasik Alın Germe İşlemi: Alın, kafa derisinde iki tapınağın (tepedeki) arasında bir kesik ile çıkarılır. Ameliyat genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Kulağın arkasında bir kesi yapılır veya daha kesin olarak, kesi diğer tarafta başın etrafında yapılır. Kaş lekesi daha fazla cilt çıkarılması gerektiğinden sonra belirlenir, dikişler alınır. Kanama süresi, dirençler tarafından kontrol edilir. Uzun süre devam eden teknik bu yöndedir. Alnın gerilmesi işlemi sırasında kaşlara bir müdahale yapılır. Bazen işlemler yalnızca kaşları çıkarmak için yapılabilir. Kaşlar çok yüksek veya çok düşük olmamalıdır. Yeni ve modern bir estetik görünüme sahip kaş estetiği yapılır.

Alnın Endoskopik Olarak Gerilmesi: Bu, yüz gençleştirme ve plastik cerrahi alanında son 10 yıldaki en büyük gelişmelerden biridir. Avantajları, işlemlerin uzun olanlar yerine küçük kesikler yoluyla gerçekleştirilmesidir, bu da daha az iz bırakır ve hızlı iyileşme ve hassaslık kusurları gibi kalıcı kusurlara karşı korur. İşlem 1.5 saat sürer. Genel anestezi altında yapılır. Alın germe ameliyatı sonrası cerrahi belirtileri olmaz. Aslında görünmez. Saçtaki dikişlerdeki küçük dikişler fark edilmez. Bu işlem, kafa derisine yapılan 2-3 cm'lik kesilerden yapılır.

Tüm işlemler bu küçük kesimlerden geçirilen aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Kesiklerden birinin içine küçük bir optik kamera yerleştirilmiş ve çalışma alanı TV ekranında gösteriliyor. Alnın ve kaşların derisi başın kemiklerinden özel endoskopik aletler ve disektörlerle serbest bırakılır ve asılı dikişlerle daha yüksek noktalara sabitlenir. Hasta aynı gün ameliyattan birkaç saat sonra evine dönebilir. 48-72 saat boyunca alnına ve saç derisine elastik bandaj uygulanır.

alin-ve-kas-gerdirme-islemi

alin-germe-sonrasi-islemler

Alın Germe Sonrası İşlemler

Postoperatif dönemde ağrı küçük olsa da özellikle 24 saat sonra göz çevresinde şişlik ve morarma görülür. Bu ödemler genellikle bir hafta içinde kaybolur. Günlük hayatınızı etkilemez. Biraz sızlayabilirsin. Bu karıncalanma hissi ile ağrıyı hafifletmek. Cerrahınızın isteklerini yerine getirmeniz, genellikle on günü geçmeyen normal yaşama dönmeniz önemlidir. Ek olarak, dokular iyileşene kadar saç kimyasallarla boyanmamalıdır. Kendine güveninizi olumsuz etkileyebilecek erken yüz değişiklikleri plastik cerrahlar tarafından düzeltilebilir. Nasıl ve hangi yaşta hissedersiniz, belki bu böyle görünmenize yardımcı olur.

Estetik Cerrahi

Yüz ifadesinin odağı gözler ve kaşlar üzerindedir. Operasyonun yüzün üst kısmını gençleştirir ve güzelleştirir olduğuna inanıldığı yüzün ilk kısmı, genellikle göz kapaklarıdır. Kaşlar ve alın estetik açıdan sorunlu ise, göz kapaklarındaki bir ameliyat hastaya beklentilerin aksine, yorgun bir ifade verir. Alın sarktığında, alnın derisi gerilir, kaşlar çıkarılır, üst göz kapağının derisinin bolluğu büyük ölçüde giderilir.

Çoğu durumda, üst göz kapaklarında ameliyat olmaya gerek yoktur. Yaşlanma ile alın derisi, hem yüz derisinde hem de mevcut çizgilerde yaşa paralel olarak zayıflamaya ve sarkmaya başlar. Zamanla, kaşlar düşer ve yorgun ve üzgün bir ifade ortaya çıkar. Kötü beslenme, sigara içmek, düzensiz yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, yerçekimi ve yüz ifadeleri bu estetik açıdan rahatsız edici sonucu kolaylaştırır. Bazen genç hastalarda bile, alında derin kırışıklıklar olmasa bile, alnın derisi yapısal olarak sarkıyor ve kaşları az olur.

Kaş Kaldırma hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Alın germe kalıcı mıdır?

Alın germe işleminde kişinin cilt yapısına bağlı olarak kalıcılığı 5-10 yıl

arasında değişiklik gösterir.

Alın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Alın germe ameliyatında genelde genel anestezi tercih edilir. Ameliyat süresi 1- 2 saat arasında değişiklik gösterir.

Alın germe kaç günde iyileşir?

Alın germe ameliyatından sonra 1-3 hafta sonra iş hayatına dönüş sağlanabilir. Dikişler 1-2 hafta sonra alınır.

Alın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Alın germe ameliyatı endoskopik ya da açık şekilde yapılabilir. Endoskopik olarak yapılan işlemde saçlı derinin 3-5 noktasından girilerek alın gerilir. Açık şekilde ise alın tüm saç derisinden gerilir.

Alın germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Alın germe ameliyatı saçlı deriden yapıldığı için izler gözükmez. Endoskopik işlemde daha az iz oluşur.

Alın germe kaç yaşında yapılır?

Alın germe genelde 40-60 yaş arası kişilere uygulanır. Alnın sarkmasıyla birlikte göz kapaklarında düşme yaşanır. Alın germe sayesinde bu durum da giderilmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz-kapagi-estetigi-ankara
Göz Kapağı Estetiği Ankara

Yaşlanma göz etrafında başlayınca üst göz kapakları derisi gevşer ve sarkar. Bazen gö…

Devamını Oku
kas-kaldirma
Kaş Kaldırma

Yaşlandıkça kaşlar yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirir. Saçlı der…

Devamını Oku