Yıllar geçtikçe yanaklar sarkar, alt göz kapakları uzar, burun kenarından başlayan oluklar derinleşir, çene hattı belirginliği kaybolur ve ağız kenarları aşağıya doğru dönerek kıvrımlar oluşur.

Yüz germe ameliyatı ve askı yöntemleri sayesinde yaşlanan yüzdeki değişiklikleri düzeltebilmek mümkündür. Daha genç ve daha canlı bir yüz dramatik bir şekilde hastanın dış algısını olumlu yönde değiştirir. Buradaki amaç, doğal ve estetik bir görünüm kazandırmaktır. Hedef, kesinlikle yapay görünümlü olmayan ve dozunda yapılan bir germe sonucunda gerçek siması değişmemiş bir yüz elde etmektir. Yaşlanınca kare şekline dönen yüz, tabanı yukarıya bakan bir üçgen şekline dönüştürülmektedir.

Üst, orta ve alt yüz bölümlerinde incelenen yüz yaşlanması birçok yöntemin harmanlandığı ve kendi bulduğumuz yöntemlerle birleştirdiğimiz modifiye bir uygulamayla gerçekleştirilmektedir. Buradaki temel hedefimiz her bölge dokusunun aslında olması gereken yere kaydırılmasıdır. Sadece germe işlemine dayandırılmayıp çevre bölgelerin uyumu gözetilmekte ve bir yüz uyumu sağlanmaktadır. Ameliyat izleri kulak arkası ve kulak ön-iç bölgelerine gizlenerek saklanmaktadır.

Yüzdeki dokuların kalınlığı burada oldukça önemli rol oynamaktadır. Kalın etli yanaklarda doku volumü iyi olduğu için daha farklı bazı işlemler yapılması gerekmektedir. Böylelikle daha uzun süren sonuçlar elde edebilmekteyiz. Fazla yağ dokusu olan kişilerde liposuction işlemi de uygulanarak dokulara şekil verilmektedir. İnce dokusu olan kişilerde ise bazı durumlarda doku volumünü artırıcı teknikler uygulanması gerekmektedir. En çok korkulan komplikasyon olan yüz sinir hasarına bağlı yüz felci, modern anatomi çalışmaları ve ameliyat yöntemleriyle hemen hemen yok denecek kadar az sıklıkta görülmektedir. Tecrübeli ellerde hiç görülmemektedir bile diyebiliriz.

Ameliyat süresi yapılacak uygulamaya göre 1 ile 4 saat arasında değişmektedir. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyattan sonra hasta arzu ediyorsa evine gidebilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz bölgesi insan vücudunda hava ile temasın en sık olduğu bölge olmasının yanı sıra aynı zamanda sürekli güneş ışınlarına marız kalan bölgedir. Bu nedenle yüz bölgesindeki cilt elastik yapısını zamanla kaybetmekte ve birtakım deformasyonlar gelişmektedir. Gerek kozmetik cilt bakım ürünlerinin gerekse ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarının fayda sağlayacak şekilde oluşan cilt kusurlarında yüz germe ameliyatı tercih edilmektedir. Yüz germe ameliyatı; çene çizgisinde ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklık ve sarkmalarda oldukça etkili bir yöntemdir.

Yüz bölgesini estetik anlamda bir bütün olarak kabul etmek gerekmektedir. Yüz bölgesinde tek bir noktada gerçekleştirilen uygulamalar diğer kısımlarda şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle genellikle kadınlar  tercih ettiği yüz germe ameliyatının planlaması nitelikli bir şekilde yapılmalıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Yüz germe ameliyatı genetik faktörlerle, yaşlılıkla ya da fazla kilo alıp verme ile sarkmalar meydana gelmiş yüzlerde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte kimi cilt tipleri çok çabuk deformasyona uğramakta ve herhangi bir ameliyatsız yöntem ile tedavi edilememektedir. Bu kişilerde de yüz germe ameliyatı uygulanabilmektedir. 

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

İleri yaş, sağlıksız beslenme ya da çevresel faktörler nedeni ile özellikle kadınlarda cilt yapısı bozulmaya uğrayabilmektedir. Özellikle alt yüz bölgesi, çene ve gıdık bölgeleri sarkma ve hacim kaybına uğramaktadır. İleri derecede sarkmalar ise yüz germe ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir. 

Yüz germe ameliyatı öncesinde doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte ameliyat öncesi planlama aşamasında hastanın bu uygulamadan beklentilerini doktoruna bildirmesi gerekmektedir. Yüz germe ameliyatının etkisi ve iyileşme süreci kişiden kişiyeve cilt yapısına göre farklılık göstermektedir. Genellikle 1 ay sonra yüz germe ameliyatının olumlu sonuçları görülmeye başlanmaktadır. 

Yüz germe ameliyatı yaklaşık 2 ila 3 saat sürmektedir ve genel anestezi altında uygulanmaktadır. Yüz germe ameliyatının bi kırışıklık tedavisi olmadığı unutulmamalı sarkma problemlerinde etkili olduğu hatırlanmalıdır. Minimal düzeydeki kırışıklıklar için dolgu ve botox gibi yöntemler uygulanabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Yüz germe ameliyatı tecrübeli cerrahlar tarafından uygulandığında ameliyat izleri en az şekilde kalacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ameliyat izleri saçlı deride kalacağı için uygulama izleri fark edilmeyecektir. 

Yüz germe ameliyatı sonrasında buz uygulaması iyileşme sürecinde yardmcı olmaktadır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yüz bölgesi herhangi bir sert temastan çok iyi bir şekilde korunmalıdır. 

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatının başlıca riskleri; kanama, enfeksiyon, saç kaybı, sinirlerde hasar oluşması, ameliyat izinin kozmetik olarak kötü bir şekilde kalmasıdır. Bu risklerin gerek doktor seçiminde gerekse ameliyat sonrası bakımda geçilebilmektedir. 

Ameliyatsız Yüz Germe

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile tıp ve estetik alanında birçok gelişme yaşanmakta ve bu gelişmeler tanı ve tedavi yöntemlerinde hayata geçirilmektedir. Ameliyatsız yüz germe uygulamaları da son yıllarda sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında olup kalıcı etkisi kısa sürmesi nedenniyle tekrarlanabilmektedir. 

Yüz Germe ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Yüz gençleştirme ameliyatlarında hedeflediğiniz sonuçlara ulaşabiliyor musunuz?

Hemen her zaman hedeflediğimiz sonuçlara ulaşıyoruz. İyi bir muayene sonrasında ortaya konulan sorunlu bölgeler tek tek düzeltilerek yüz genelinde genç ve dinamik bir görünüm elde ediyoruz. Orta yüz, alt yüz ve boyun kendi içerisinde değerlendirilerek gerekli işlemler yapılmakta ve genç görünüm elde edilmektedir.

Ne tür ameliyatlar var?

Çok çeşitli yöntemler var. Derin dokulara yapılan müdahale çeşitleri ve kesi uzunlukları gibi birçok parametrede yapılan farklı işlemlerle değişik yöntemler geliştirilmiştir. Bizim kendi geliştirdiğimiz orta yüz germe ile birlikte yaptığımız ve çok az kesi uyguladığımız yöntemlerimizle oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

İple yüz germe sonuçları nasıl?

İple yüz germe başlangıç düzeyindeki sarkmalarda iyi sonuç verir. Sarkmanın şiddetinin artmasıyla elde edeceğimiz sonuç göreceli olarak azalır. Bu durumda yüz germe ameliyatı yapmak gerekir.

İple yüz germe sonuçlarının kalıcılığı nasıl?

Sarkmanın şiddeti ve uygulanacak ip miktarına göre sonuçların kalıcılığı değişir. Doğru endikasyon konan kişilerde ortalama 3-5 yıllık kalıcılık beklenir.

Yüz germe ameliyatı daha mı kalıcı olur?

Kişinin sarkma ve yaşlanma durumu ameliyat olmasını gerektiriyorsa ameliyat daha kalıcı ve uzun süreli germe sağlar. Başlangıç durumlarında ameliyat yerine iple germe yöntemini tercih edttiğimiz durumlar mevcut. Bu nedenle hastanın iyi bir muayeneden geçmesi şarttır.

Ameliyatsız yüz germe yöntemi HIFU – Ultrason nedir ve hangi durumlarda tercih edilir?

İleri düzeyde olmayan sarkma ve gevşemelerde HIFU çok iyi sonuçlar verir. Sarkmanın derecesi arttıkça etkinliği azalır.

Ne kadar sıklıkta yapılıyor?

Senede 1 veya 2 kez yapmak gereklidir.

En iyi sonuçlar hangi hastalarda elde ediliyor?

Yüzdeki yaşlanmanın erken dönemlerinde en iyi sonucu verir. Senede 1 kez tekrarlanırsa bu etkiyi koruruz.

Ya istediğim gibi sonuç alamazsak?

Çok düşük bir ihtimal. Sonuçta hayatın içinde en basit işlemde bile risk alıyoruz. Risk almadan yaşamak istememiz çok doğal ama bu istek doğa yasalarına uygun değil. Yaşamın kendisi risk. Dolayısıyla bununla kıyaslandığında verdiğimiz her kararın arkasında bir miktar risk olacaktır.

Boyun Germe Ankara hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kas-kaldirma
Kaş Kaldırma

Yaşlandıkça kaşlar yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirir. Saçlı der…

Devamını Oku
alin-germe
Alın Germe

Üst yüz bölgesi yaşlandıkça alında kırışıklıklar, kaşlarda sarkma ve üst gözkapakları…

Devamını Oku
cene-dolgusu-nedir
Çene Dolgusu Nedir?

Ankara çene dolgusu; çene şeklinin yeniden yapılandırılması işlemi olarak açıklanan s…

Devamını Oku