Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun estetiği, daha önce burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) geçirmiş ancak birtakım sebeplerden dolayı sonuçtan memnun kalmamış hastaların başvurduğu bir operasyondur.

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti), basit gibi görülen ancak standart bir cerrahi olmaması nedeniyle zor olan ameliyatlardan biridir. Burnun anatomisinin kompleks olması, burun estetiği ameliyatını zorlaştıran başlıca ögelerden biridir.

Burun estetiği operasyonu zorluğu hasta için değil, doktor içindir. Her hasta için farklı bir planlamanın gerekmesi ve cerrahinin yanı sıra hastanın görsel açıdan beklentilerinin karşılanması yani burunda estetik bir görüntü istemesi bu zorlukların başında gelmektedir. Burun estetiği, yaşadığımız çağın gerekliliği olarak çıtayı her zaman daha üste taşımalı ve ağrısız, estetik ve konforlu bir süreç sunabilmelidir. Bahsi geçen bu şartları sağlayamayan cerrahların gerçekleştirdiği işlemler ise istenilen sonuca varamamaktadır.

Revizyon Burun Estetiğine Kimler İhtiyaç Duyar?

Burun estetiği geçirmiş olmasına rağmen kişinin burnunda yaşadığı fonksiyonel ya da şekilsel problemlerin olması sonucunda kişi, revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyabilmektedir.

Operasyon esnasında gerçekleşen en küçük hata bile hem fonksiyonel hem de estetik açıdan problemlerin olmasına yol açabilir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrahın, hastanın burnundan olması gerekenden daha az veya daha fazla doku alması ikinci bir burun estetiği işlemi gerektirebilir.

Revizyon burun estetiği, her zaman ilk yapılan ameliyata göre daha zor ve karmaşıktır. Bu sebepten dolayı revizyon burun estetiği; bilgi, birikim ve yeteneği oldukça önemli kılmaktadır.

Revizyon Burun Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulur?

Kişinin öncesinde geçirdiği burun estetiği ameliyatından çeşitli nedenlerden dolayı memnun kalmaması sonucunda revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyulur.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında çeşitli problemlerin olmasına neden olan birçok faktör vardır.

Bu faktörler arasında sıklıkla karşılaşılanlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Operasyon öncesinde sorunların netleştirilememesi,
  • Bazı cerrahi hatalar,
  • Hastanın burun yapısında bulunan ve ameliyatı karmaşıklaştıran bazı özellikler (burun cildinin çok ince veya çok kalın olması vb...)
  • Operasyon sonrası iyileşme sürecinde hastada oluşan problemler (ameliyat edilen bölgenin enfeksiyon kapması, darbe alması, travma geçirmesi vb...)

Revizyon burun estetiği ameliyatı gerektiren, görsel açıdan sorun teşkil eden faktörler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Hastanın burnunda estetik ve görsel açıdan bariz bir sorun olmamasına rağmen hastanın burnundan hoşnut kalmaması,
  • Burun sırtında bulunan ufak çaplı sayılabilecek düzensizlikler,
  • Burun ucunda asimetrik durumların varlığı,
  • Burnu sadece görsel açıdan değil, fonksiyonel anlamda da olumsuz etkileyen problemlerin varlığı (hastanın solunum problemi çekmesine yol açan asimetriler vb...),
  • Hastanın ciddi boyutta solunum problemi çekmesine neden olabilen majör deformiteler.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Revizyon burun estetiğinde dikkat edilmesi gereken ilk unsur, hastanın daha önce geçirmiş olduğu operasyondan neden memnun kalmadığıdır. Yani revizyon burun estetiği ameliyatının ilk adımı, problemi saptamaktır. Böylece ameliyat planlaması, hastanın yaşadığı ilgili problem doğrultusunda gerçekleştirilir.

Revizyon rinoplasti ameliyatında burun içerisinde konumlanmış kıkırdaklar sıkça kullanılmaktadır. Burnu hedeflenen düzeyde yeniden şekillendirmek için söz konusu kıkırdakların konumları değiştirilir. Ancak bazı vakalarda burnu yeniden yapılandırmaya yetmeyecek kadar az miktarda burun içi kıkırdak dokusu vardır. Bu vakalarda kaburgadan kıkırdak alınır ve revizyon rinoplasti gerçekleştirilir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Bunların haricinde revizyon burun estetiği hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise bu revizyon ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için önceki ameliyatın üzerinden en az 6 ay geçmiş olmasıdır. Burun estetiğinden sonra hastaların iyileşme süresi boyunca sabırla beklemeleri gerekmektedir. Hastalar, iyileşme süresi içerisinde oluşan ödem, morluk ve şişlik gibi oluşumları problem etmemeli ve sabırla beklemelidir. Eğer 6-12 aylık bir bekleme sürecinin ardından sonuç değişmiyor ve hasta burnundan memnun değilse revizyon burun estetiği düşünülmelidir.

Revizyon Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Estetik operasyonlar günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte çok daha konforlu bir şekilde gerçekleşmekte, yaygınlaşmakta ve bu nedenle lüks olarak görülmekten çıkmıştır. Gözlenen başarılı sonuçlar ve basit bir iyileşme süreci, kişileri bu konuda daha da cesaretlendirmiş ve estetik operasyonlara yönlendirmiştir.

Hasta için basit görülen bu süreç, burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek cerrah için çok da basit olmamaktadır. Bu nedenle bu yanılgıya düşerek doktor seçiminde özensiz davranmak yanlış olacaktır. Özellikle de revizyon burun estetiğinde doktor seçiminin önemi iki kat önemli olmaktadır. Başarısız geçen bir veya birden çok operasyonun üzerine kimse aynı şeyi yaşamayı istemeyecektir.

Burun estetiği konusunda ustalaşmak için iyi bir gözlemci ve dinleyici olmak gerekmektedir. Her hasta için ayrı bir planlama sürecini yürütebilmek ve el yatkınlığı ile bu planları işleme dökebilmek uzmanlık istemektedir. Bu nedenle deneyimli bir cerrah seçimi oldukça büyük öneme sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz-kapagi-estetigi-ile-genclesmek-mumkun
Göz Kapağı Estetiği ile Gençleşmek Mümkün

Göz kapağı gerek görme açısını etkilemesi gerekse de yaşlanma belirtilerinin en belir…

Devamını Oku
meme-buyutme-ameliyatinda-protez-secimi
Meme Büyütme Ameliyatında Protez Seçimi

Meme büyütme ameliyatı görüşmelerinde en sık konuşulan konulardan birisi protez seçim…

Devamını Oku