Karın Germe

Göbek ve karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları toparlamak, daha genç görünen bir vücuda sahip olmak için abdominoplasti tercih edilir. Bir estetik cerrahi yöntemi olan bu işlem genellikle kadınların hamilelikten sonra yaptırdığı bir operasyondur. Ancak son yıllarda kadınlar kadar erkekler de bu estetik müdahaleyi yaptırmaktadırlar. Karın duvarındaki gevşeyen yağ dokusunun alınması olarak tarif edebileceğimiz karın germe işlemi, spor ve diyetle çözülemeyen kötü görünümü ortadan kaldırır. Düz bir karına sahip olmak isteyenler ve ameliyat olmasında bir sağlık sakıncası bulunmayanlar bu işlemi yaptırabilir.

Karın bölgesi, kilo alındığı zaman en fazla yağ dokusu artışı meydana gelen bölgedir. Aşırı kilo alıp vermek ve hamilelik sonrasında karın duvarında bombeleşme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu olayların sonucunda ortaya çıkan şekil bozuklukları değişik derecelerde olabilir. Hastalar hiçbir elbisenin kendilerine yakışmadığını ifade ederler. Farklı derecelerdeki sarkmalarda, farklı ameliyat yöntemleri uygulamayı uygun buluyoruz.

Sadece alt karın bölgesinde düşük derecede sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti ya da diğer adıyla (mini karın germe) uygulayarak, bu bölgede bulunan iz ve çatlaklar da giderilmektedir. Göbek deliğinin etrafı kesilmez. Karın kasları hafif düzeyde sıkılaştırılabilir. Karın alt bölgesinde sezaryan izine benzeyen bir iz kalır.

Beraberinde liposuction ile liposhaping yani yağ dokusu şekillendirme yöntemi de uygulanarak bel ve basen bölgelerindeki fazlalıklar da alınmaktadır.

Çoğu hastada abdominoplasti ile birlikte liposuction da gerekmektedir. Aksi taktirde karın dışındaki bölgelerde düzeltme yapmadan sadece karın bölgesinde şekillendirme yapmak tek başına arzu edilen sonuçları vermemektedir. Vücut bütünlüğünü genel anlamda ele almak ve diğer bölgelerdeki şekil bozukluklarını da düzeltmek kişinin ortaya çıkan sonucu daha çok beğenmesine yardımcı olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Abdominoplasti olarak da adlandırılan bu ameliyattan önce doktorun detaylı bir analiz yapması gerekir. Sezaryen izi seviyesinde sarkan ve çatlayan deri bölgesi çizilir. Ardından göbek deliğine kadar olan sorunlu deri alınır. Yukarıda kalan deri kısmı ise aşağıya doğru gerdirilir. Yeni görünüme uygun olarak da göbek deliği yeniden oluşturulur. Eğer kişide fazla yağlanma da mevcut ise bu işlemden sonra liposuction da uygulanabilir. Karın germe ameliyatı sırasında karın kasları, karın duvarına yerleştirilen dikişlerle toparlanır. Ayrıca estetik dikiş atıldığı için ameliyat sonrası bölgede dikiş izi görünümü olmaz.

Deri altında fazla yağ olması durumunda abdominoplasti ameliyatından önce hastaya liposuction uygulanmaktadır. Liposuction ardından hastaya kasık kemiklerinin hizasından, iç çamaşırının içinde kalacak şekilde bir kesi atılmaktadır. Karın derisi, göğüs kafesine kadar kaldırılır ve gevşemiş olan karın kasları birbirine dikilerek sıkılaştırılır. İşlemden sonra göbek deliği yeniden konumlandırılır. Hastanın durumuna göre tam karın germe ya da mini karın germe işlemi uygulanabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Egzersiz ve diyet programları bazı kişilerde vücutta toplanan fazla yağlardan ve deri sarkmasından kurtulmak için yeterli olmamaktadır. Bu durumda karın germe ameliyatına başvuran kişiler gerek genetik faktörler gerekse fazla kilo alıp verme ya da gebelik sonucunda oluşan vücut kontür deformasyonlarını düzeltmeyi amaçlamaktadır. 

Karın germe ameliyatı nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yaşlanma
 • Gebelik sonrasında oluşan şekil bozuklukları
 • Genetik
 • Fazla kilo alıp verme
 • Vücuttaki yağın diyet yolu atılamaması
 • Deri sarkmalarının egzersiz ile giderilememesi

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatları hastanın fizyolojik yapısına en uygun ve ihtiyacına yönelik olarak belirlenmektedir. Günümüzde karın germe ameliyatı üç farklı şekilde uygulanabilmektedir. Abdominoplasti yöntemleri şu şekildedir;

 • Abdominoplasti (Tam karın germe): Bu yöntemin de iki çeşidi bulunmaktadır. Göbek deliğinin yerinin değiştirildiği ve değiştirilmediği olarak sınıflandırılmaktadır. Abdominoplasti ameliyatı uygulandığı bölge ve gerçekleştirilen işleme göre farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Bu çeşitler kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;
 • Mini-Abdominoplasti (Kısmi karın germe): Hastanın ihtiyacına yönelik olarak uygulanmaktadır. Mini Abdominoplasti Göbek deliği altında yağ fazlalığı olan hastalara kesi açılarak uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında göbek deliği yer değiştirmemektedir.
 • Full Abdominoplasti; Sezaryen bölgesi denilen kısımda kesi açılarak cilt ve yağ fazlalıklarının alınması, çatlak olan bölümlerin çıkarılması işlemidir. Bu operasyon sürecinde göbek deliğinin yeri çok iyi planlanmalıdır. Uzmanlar full abdominoplastiuygulaması ile birlikte liposuction işlemini de önermektedir.
 • Fleur-de-lis Abdominoplasti; Aşırı kilo verimi ya da doğum sonrasında aşırı cilt fazlalığı bulunan hastalara uygulanmaktadır. Bu işlem sezaryen bölgesinde kesi atılarak uygulanmaktadır.
 • Pannikülektomi; Estetik ameliyatın yanı sıra daha çok tıbbi ihtiyaçlar sonucunda gerçekleştirilmektedir. Fazla cilt dokusu ve sarkmış derinin enfeksiyona maruz kalması sonucunda ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle göbek altı bölgesinde uygulanarak hastaların şikayetleri giderilmektedir.
 • Reverse (Ters karın germe): Ameliyat izinin göğüs altında bulunduğu uygulamadır. 

karin-germe-abdominoplasti-ameliyati-cesitleri-nelerdir

mini-abdominoplasti

Mini Abdominoplasti

Bazı kişilerde ise sadece göbek altında doku sarkması mevcut olabilir. Bu kişilerde mini karın germe (mini abdominoplasti) yöntemiyle doku fazlası çıkarılmakta ve alttaki kas tabakası gerdirilmektedir. Ardından deri gerdirilerek daha düz bir görüntü yakalanır.

Tüm karın bölgesinde sarkma ve şekil bozukluğu olan kişilerde göbek deliği etrafından ek bir kesi yapılarak göbek deliği de daha güzel bir görünüme kavuşturulmaktadır. Mini karın germe ameliyatı, 1-2 saat arasında gerçekleştirilmektedir. Mini karın germe ameliyatları, genel anesteziye ek olarak lokal anestezi altında da yapılabilir fakat hastanın psikolojik olarak olumsuz anlamda etkilenmemesi için sıklıkla tercih edilmez

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı, diğer adıyla total abdominoplasti genel olarak 3 ila 3 buçuk saat arasında sürer. Ancak bu süre kişiye göre değişebilir. Kişinin karın genişliğinde bağlı olarak ameliyat süresi, 4 saate kadar çıkabilir. Ameliyat sonrası hasta birkaç gün hastanede gözetim altında tutulur.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Abdominoplasti ameliyatı öncesi ve sonrasında doktorun önerilerini uymak büyük önem taşımaktadır. Aksi halde birtakım ciddi sağlık problemleri açığa çıkabilmektedir. Yaraların iyileşememesi ve enfeksiyon oluşumu, seroma oluşması, göbek deliğinin yanlış yerde konumlandırılması, yaralarda açılma gibi problemlerin görülme riski yüksektir. Ancak sterilizasyonu tamamlanmış, alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanan abdominoplasti ameliyatlarında risk faktörleri en aza indirgenmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Ameliyat günü hastanın kendini rahat hissetmesi açısından duş alması önerilmektedir. Aksesuar, parfüm, deodorant kullanılmaması ve makyaj yapılmaması gerekmektedir. Ameliyat gününde hasta ile ilgilenebilecek bir yakının olması ve ameliyata zamanında gelinmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hastane girişindeki rutin işlemlerin tamamlanmasının ardından odanıza geçebilirsiniz. Odanıza yerleşmeniz ve hazırlık yapmanız noktasında tıbbi personel sizlere yardımcı olacaktır. Odanızda bir hemşire bazı kontrolleri gerçekleştirecektir. İdrar ve kan örneği alınacak, kilonuz, boyunuz ve kan basıncınız ölçülecektir. Hastane tarafından sizlere bacaklarda kan pıhtılarının oluşmasını engellemek için özel olarak tasarlanan çoraplar verilecektir.

Ameliyata girmeden önce cerrah sizi ziyaret edecektir. Sormak istediklerinizi, zihninizde kalanları cerraha iletebilirsiniz. Daha önceden yapmamış olmanız durumunda sizlere onay formu verilecektir. Onay formunu dikkatlice okumak adına yeterince vakit ayırmalı ve aklınıza takılanları kesinlikle çekinmeden sormalısınız.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı oldukça önemli ve ayrıntılı bir operasyon süreci gerektirmektedir. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Güneşe maruz kalınmamalıdır.
 • Aspirin ya da E vitamini takviyesi alınmamalıdır.
 • Ağır diyet programları uygulanmamalıdır.
 • Soğuk algınlığından korunulmalıdır.
 • Enfeksiyondan korunulmalıdır.
 • Karın germe ameliyatı öncesinde kabızlığa yol açabilecek gıdalar tüketilmemelidir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar içilmemelidir.
 • Sigara ve alkol tüketen kişilerin, ameliyattan en az 2 hafta öncesinde bu alışkanlıklarını bırakmaları gerekir.
 • Bunlara ek olarak doktorunuzun verdiği talimatlara eksiksiz bir biçimde uymanız, hem ameliyatınızın sıkıntısız geçmesini hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi kolaylaştırır.
 • Obezite problemi olan
 • Gelecekte gebelik düşünen
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan
 • Kan hastalığı bulunan hastalarda uygulanmaması gerekmektedir.
 • Kabızlığa yol açabilecek gıdalar tüketilmemelidir.
 • Asprin ve kan sulandırıcı özellikteki ilaçların kullanımı kesilmelidir.
 • Aşırı derecede egzersiz, çok düşük kalorili diyet uygulamaları ve güneşlenme gibi aktiviteler yapılmamalıdır.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.
 • Mümkünse açık hava ortamında yürüyüş ve meditasyon yapılmalıdır. Abdominoplasti ameliyatı öncesi psikolojik olarak iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın bölgesinin gergin ve düzgün şekilli olabilmesi için birçok koşul gerekmektedir. Öncelikle arzu ettiğimiz karın bölgesi ve vücut şekli için birçok fedakarlıkta bulunmamız gerekmektedir. Spor yaparak karın kaslarımızı kuvvetlendirmeli ve organlarımızı korse gibi saran sıkı kas-zar sistemini oluşturmalıyız. Uygun beslenmeyle vücut yağ oranımızı azaltmalı ve karın kaslarının yüzeyde belli olabileceği şekilde gergin ve ince bir deri tabakası oluşmasını sağlamalıyız.

Karın germe ameliyatı sonrası genellikle 1-2 gün hastanede kalmak gerekir. İstirahat halindeyken pek ağrı duyulmaz ancak ayağa kalkarken değişen derecelerde ağrı ve kısıtlama hissedilebilir. 7-10 gün sonra hastalar işine dönebilirler.

Karın kaslarına ve üzerindeki zar yapısını şekillendirme sonrasında ilk günlerde karın hareketlerinde ağrı ve şişlik meydana gelebilmektedir. Bunların en az bir şekilde hissedilmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Sadece deri ve deri altı yağ dokusuna yapılan müdahalelerde genellikle ciddi bir ağrı beklenmez.

karin-germe-ameliyati-oncesi

karin-germe-ameliyati-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Abdominoplasti ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde hastanın çok özenli davranması gerekmektedir. Bununla birlikte doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uymalı ve reçetesine sadık kalmalıdır. Abdominoplasti ameliyatı sonrasında herhangi bir enfeksiyon kapma riskine karşı maksimum düzeyde koruma sağlanmalıdır.

Bunları sizlerin de normal karşılaması için karın germe ameliyatı sonrasında sizleri nelerin beklediğini bilmeniz yararınıza olacaktır. Uygulamadan 1 - 2 ay sonra dahi bazen ağrı hissedebilirsiniz. Vücut gün geçtikçe iyileşeceğinden sabırlı olmalısınız. Operasyondan 3 ay sonrasında genellikle yararlar en kötü durumunda olacaktır. Yaraların izlerinin zamanla düzleşeceği unutulmamalıdır.

 • Karın bölgesinde şişlikler, morluklar ve ağrı olması normaldir. Gerekli ağrı kesiciler doktor tarafından önerilecektir.
 • Ana şişlik ve morlukların iyileşme süresi 1 ay, genel şişliklerin geçmesi ise 6 ay sürmektedir.
 • Ameliyattan sonra bir komplikasyon olmaması durumunda hasta 24 saat sıvı ile beslenmektedir.
 • Ameliyattan sonra 4-6 hafta süresince karın korsesi giyilmelidir.
 • Dikişleri zorlamamak için ilk günler öne eğik bir şekilde yürünmesi önerilmektedir.
 • Giderek pembeleşen ve silikleşen İnce bir iz kalacaktır. Ancak bu iz iç çamaşırı ve bikini altında olmaktadır.
 • Abdominoplasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecini sorunsuz ve en az ağrı ile atlatmak için hastanın, doktorun söylediği talimatların dışına çıkmaması gerekmektedir aksi takdirde enfeksiyon, fazla ağrı, iltihap gibi istenmeyen durumlar görülebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Karın germe ameliyatı sonrasında genellikle hastanede kalma süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişir. İlerleyen zamanda iyileşme süreci ise kişinin metabolizma hızına ve yaşam kalitesine göre de değişiklik gösterebilir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün hafif ağrı ve acı olması gayet normaldir. Bu durumda doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca kaç gün sonra duş alabileceğiniz gibi konularda doktora danışmak iyileşme sürecini de hızlandırır. Cilt altında yer alan dikişler estetik dikiş olduğu için eriyerek kaybolur. Cilt yüzeyindeki dikişler ise ameliyattan 1 hafta sonra kadar alınır. Ameliyattan bir hafta sonra yavaş yavaş yürümeye başlarsınız. Hafif egzersizler ve aktivitelere başlamak hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Kişiler, ameliyat sonrasında bir gün hastane şartlarında kontrol edildikten sonra taburcu olup evlerine gönderilmekte ve ameliyattan yaklaşık bir hafta içerisinde normal hayat aktivitelerine dönebilmektedirler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İnsanlar karın germe ameliyatı sonrasında kilo almamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle; karın germe ameliyatı sonrası kilo almamak adına dikkatle uygulanması gereken beslenme programları bulunmaktadır. Kişi ameliyat sonrasında katı diyet programları uygulamak yerine dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıdır. Bu hem istenmeyen kilo alımlarının önüne geçecek hem de bunu sağlıktan kesinlikle ödün vermenize gerek kalmadan başarmanıza olanak sağlayacaktır.

Operasyon sonrası 1 - 2 gün hasta sadece sıvı tüketimi gerçekleştirmelidir. Küçük hafif yemekler tüketmek için dahi bir süre beklenmelidir. Mide bulantısı ve kusma gibi durumları iki kereden daha fazla yaşamanız durumunda süreci atlatabilmek ve bunları sonradan tekrar yaşamamak adına doktorunuzu arayabilirsiniz. Kişinin operasyon sonrasında aşırı miktarda kusuyor olması cildin alt bölgesine cerrahi müdahale yapılmasına gerek kalacak kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kişinin operasyon sonrasındaki günlerde bol miktarda protein almaya özen göstermesi gerekmektedir. Vücudun iyileşme isteğini desteklemek ve bunu yaparken normal işlevlerini sürdürebilmesi için sıvılara ve proteinlere ihtiyacı olacaktır. İştahın operasyondan hemen sonra normale dönmesi zaman alabilir. İştahın eskisi gibi olmasının zaman alıyor olmasının sebepleri arasında vücudun kullanılan ağrı kesicilere ve yapılan değişikliklere tepki veriyor olmasıdır. İştahınızın kapalı olması yemekten kaçınmanız gerekliliğini ortaya koymaz.

Operasyon sonrasında mutlaka dikkat etmeniz gereken dengeli beslenme konusunda sıkıntı yaşamanız durumunda doktorunuzdan yardım talep edebilirsiniz. Bu süreçte olması gerektiği gibi beslenebilmeniz açısından doktor protein sıvıları içmenizi tavsiye edebilir. Protein sıvılarının iyileşme sürecine olumlu etkileri olmasının yanında hazırlanmasının kolay olması avantajı da bulunmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Diyet Yapılır mı?

Hastanın ameliyat sonrasında diyet yapmayı düşünmek yerine dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulaması gerekmektedir. Günlük olarak uyguladığı diyet programına vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilmek adına protein, sebze ve meyve eklemeyi ihmal etmemelidir.

Operasyon sonrasında bol sıvı tüketilmesi yerinde olacaktır. Mide bulantısı hissediyor olmaları nedeniyle hastalar genellikle bol su tüketiminden uzak durmak isteyebilir ancak bol su tüketimi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Vitaminlerin enfeksiyonla savaşıyor olması nedeniyle bol miktarda A ve C vitamini alımına özen gösterilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı sonrasında beklenenler arasında olan morarmanın az olması vitaminler sayesinde sağlanmaktadır. Tuzlu yemekler vücudun şişmesine neden olacağından ameliyat sonrasında kaçınılması gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Gazlı içeceklerin de şişkinliğe neden olacağı unutulmamalıdır.

Kişinin operasyon sonrasında sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi başarmasıyla karın germe ameliyatının tekrarlanmasına ihtiyacı kalmamaktadır. Fakat kişinin karın germe ameliyatı sonrasında tekrar aşırı miktarda kilo alması ve bunları vermesi durumunda operasyona tekrar ihtiyacı olabilmektedir. Geçirdiğiniz operasyonun etkilerini kilo artışının haricinde gelecek gebelikler de geri alabilir. Daha sıkı göbek derisi ile daha düz bir karın sahibi olan kişilerde karın germe ameliyatlarının sonuçları daha iyi ve daha uzun ömürlü olmaktadır. Tekrarlama olasılıkları da buna bağlı olarak düşmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın germe işlemine dair en sık sorulan sorulardan biri operasyon sonrasında hamilelik yaşanırsa karnın yeniden deforme olup olmayacağıdır. Bu işlem hamilelik sürecini olumsuz etkilemez. Ancak hamilelik için ameliyat sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması gerekir.

Hamilelik ve doğum sürecinden sonra karın germe ameliyatı yaptırmak isteyenlere ise ideal süre olarak doğumdan 1 yıl sonrası önerilir. Bu süreç içinde annenin düzenli beslenme ve emzirmeyle kilo vermesi beklenir. Çünkü doğumdan sonra oluşan çatlak ve sarkık derinin doğru tespit edilmesi gerekir. Doğumun üstünden 1 yıl geçen ve yeni bir hamilelik planı olmayan kadınlar karın gerdirme işlemini yaptırabilir. Yeni bir doğum daha planlanıyorsa estetik operasyonun ertelenmesi gerekir.

Karın germe kaç ayda iyileşir?

Karın germe ameliyatının iyileşme süreci yaş, cilt yapısı gibi faktörlerden dolayı farklıdır. Bu sebeple tam iyileşme 3-9 ay arasında değişiklik gösterir.

Karın germe riskli mi?

Karın germe ameliyatında da her ameliyatta olduğu gibi riskler bulunur. Bu riskler; ameliyat sırasında vücut sıvı birikimi, yara yeri enfeksiyon riski, kan pıhtısı atması, kan birikimi şeklinde sıralanabilir.

Karın germe ameliyatında iz kalır mı?

Karın germe ameliyatından sonra iz kalır. Bu iz göbek deliğinin alt kısmında kaldığı için göbek açık giyildiği zaman gözükmez.

Karın germede korse ne zaman çıkar?

Karın germede korse kullanımı 4-6 hafta kadardır. Ameliyattan sonra 4-6 hafta geçtikten sonra korse çıkarılabilir.

Karın germe ameliyatı kaç saat sürüyor?

Karın germe ameliyatı 3-3.5 saat süren bir işlemdir. Karın bölgesinin geniş olmasına bağlı olarak ameliyat süresi 4 saate kadar çıkabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

Karın germe ameliyatı sonrasında; ani hareketlerden kaçınmak, ağır kaldırmamak, vücuda yeteri kadar sıvı almak, dar kıyafetlerden uzak durmak, karın bölgesini darbeye karşı korumak gerekir.

Karın germe ameliyatı kilo verdirir mi?

Karın germe ameliyatı kilo vermek için yapılan bir işlem değildir. Kilo verme sonrasında fazla deriyi ve yağı almak için uygulanan bir ameliyattır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

liposuction-yag-alma
Liposuction Yağ Alma

Liposuction ile yağ alma, vücuttaki yağ dokusu artışıyla birlikte vücut şeklinin bozu…

Devamını Oku
Genital Bölge Estetiği
Genital Bölge Estetiği

 Birçok kadın için çok hassas bir konu olan cinsel organ sorunları, hastanın hem…

Devamını Oku