Vücut Estetiği Nedir?

Vücut estetiği ameliyatları genellikle danışanlar tarafından zayıflama ameliyatları gibi algılansa da zayıflama işlemi gerçekleştirmeden kontür ve geçişleri düzelten, oranlarınızı korumaya çalışan cerrahi işlemlerdir. Vücut estetiği ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik ameliyatlar sınıfına girmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda vücut şekillendirme ameliyatları en çok tercih edilen estetik ameliyatlar olmuştur. Vücut estetiği ameliyatlarında; fazla olan, kontür problemi yaratan yağlar alınır, vücut şekillendirilir ve oran sorunları giderilir.

Özellikle liposuction ve karın germe ameliyatları en sık uygulananlardır. Kol germe, uyluk germe, popo kaldırma veya germe gibi işlemlerde vücut estetiği uygulamaları arasındadır ancak bu cerrahi müdahalelerin liposuction dışında ki tüm germe ameliyatları iz ile bitmekte ve uygun hasta seçimine gerek duymaktadır.

Vücut Estetiği Yöntemleri

Vücut estetiği yöntemleri günümüzde oldukça farklı teknikler ile gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu uygulamalar öncesinde kişinin genel sağlık durumu değerlendirilmekte ve hangi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğine karar verilmektedir.

Karın Germe

Göbek ve karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları toparlamak, daha genç görünen bir vücuda sahip olmak için karın germe işlemi sıkça tercih edilir. Bir estetik cerrahi yöntemi olan karın germe işlemi genellikle kadınların hamilelikten sonra yaptırdığı bir operasyondur. Ancak son yıllarda kadınlar kadar erkekler de bu karın germe operasyonunu tercih etmeye başlamışlardır.

Kol Germe

Aşırı kilo kaybı ve yaşlanma neticesinde, kollardaki doku elastikiyeti azalır ve sarkma meydana gelir. Kollarımız özellikle yaz aylarında giydiğimiz giysiler ve dar kıyafetleri tercih etmemiz ile beraber daha görünür hale gelir ve danışanların en çok şikâyeti olan kısım burada başlar. Sarkmanın giderilmesi ve kolun gerilmesi amacıyla fazla deri ve yağ dokusu kesi ile çıkarılır. Kol iç kısmında kalan ince kesi izi vücuda bakan tarafta olduğu için gizli kalır.

Bacak Germe

Genetik olarak, zamanla kilo alıp vermekle ve hareketsizlik gibi nedenlerle bacaklarda şekil bozuklukları oluşmaktadır. Bacakların kasık bölgesi ile birleştiği yerde, ortasında, alt bölgesinde veya tümünde genellikle sarkma ve yağ dokusu birikimi birlikte görülmektedir. Germe yöntemi ile bacaklardaki sarkıklık ve şekil bozuklukları giderilmektedir. Bazı durumlarda liposuction ve liposhaping ile ek işlemler yapılarak daha ince bacaklar hedeflenmektedir.

Bacak Kalınlaştırma

Bacaklarımızın en görünür kısımları halk arasında baldır diye adlandırdığımız alt bacaklardır. Bacak kalınlaştırma işlemi yapmak aslında danışanlarımızın psikolojik ve fiziksel yani estetiksiz bir görünüm şikayetlerine çare bulmaktadır. Bacak kalınlaştırma işlemi için günümüzde en çok tercih edilen yöntemler; “silikon protez ile bacak kalınlaştırma (baldır protezi)” ve “yağ enjeksiyonu ile bacak kalınlaştırma” ameliyatlarıdır.

“Çöp bacak estetiği”, “Çarpık bacak ameliyatı” isimleri ile de anılan bacak kalınlaştırma ameliyatları bu başlık altında yapılmaktadır.

liposuction-yag-alma

bacak-kalinlastirma

Popo Estetiği

Popo estetiği kişilerin kalçaları üzerinde yapılan estetik operasyonlarına verilen genel isimdir. Popo estetiği ile güzel ve çekici bir vücuda sahip olmanın en önemli yolu aynı zamanda yuvarlak vücut hatlarına sahip olmaktan geçer. Popo estetiği bel kıvrımının oluşturulması, popo çıkıntısının ve oval popo görüntüsünün oluşturulması, kalçaların vücut ile orantılı büyüklüğe getirilebilmesi amacıyla daha güzel ve daha iyi bir kalçaya sahip olmak için yapılan tüm işlemlerdir diyebiliriz.

Lipödem

Lipödem, bacaklarda anormal nitelikte yağ tutulması sonucu ortaya çıkan estetik ve vücut fonksiyonlarına olumsuz etkiler oluşturan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Lipödem, genetik olarak geçiş gösteren bir sorundur. Lipödem, ağrılı bacak sendromu olarak da adlandırılmakta, özellikle kalça ve bacak bölgelerinde aşırı şişlik oluşturarak kendini göstermektedir.

Abdominoplasti

Abdominoplasti uygulaması sağlıklı beslenme ve egzersiz yaptıkları halde karın bölgesindeki yağlardan kurtulamayan kadınların tercih ettikleri bir uygulamadır. Abdominoplasti uygulaması sonrasında vücutları istedikleri orantıya sahip olan kadınların özgüvenleri yükselecek ve çok daha güzel görüneceklerdir.

Liposuction, Yağ Alma

Sağlıksız ve sık beslenme yanında bir de hareketsizlik varsa, vücut şeklinin yağ dokusu artışı sonucunda bozulacağı açıktır. Bu durumda vücut kitle endeksinde bozulma ve cilt altı dokularda yağlanma kaçınılmazdır. Liposuction işleminde asıl hedef vücut hatlarını güzelleştirmek ve vücudu şekillendirmektir. Bu bölgelerdeki yağ dokularının liposuction yöntemiyle alınmasıyla daha estetik ve zarif bir vücut yapısı ortaya çıkmaktadır.

Lipoenjeksiyon

Karın ve basen gibi yağ dokusu depo görevi gören yerlerden alınan yağlar, ihtiyaç olan yerlere ince kanüller ve iğneler aracılığıyla verilmektedir. Yağ enjeksiyonu (lipoenjeksiyon) uygulaması yapmayı sevdiğimiz yerler arasında yüz ve meme bölgelerini sayabiliriz. Yüzde çökmüş alanların restorasyonu ve estetik oranların oluşturulması amacıyla yağ enjeksiyonu yapılmaktadır.

Vücut Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Kilosu stabil duruma gelmiş olan her yaştan yetişkin kişiler bu ameliyata uygundur. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde iyileşmeyi engelleyen ya da ameliyata risk oluşturacak olan tıbbi rahatsızlığı olmayan kişiler de bu ameliyata uygun kişilerdir.

Vücut Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta ameliyat sonrası ameliyat olduğu bölgelere göre önerilen şekilde hareket etmelidir. Ameliyat kesilerinin tamamen iyileşene kadar aşırı zorlanmamasına, sürtünmeye veya aşınmaya maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Vücut Estetiği Yaptırmak Zararlı mıdır?

Estetik ameliyatlar tabi ki sağlığımız için yapılan müdahalelerdir. Doğru kişiye ve doğru bir uygulama ile yapılmış vücut estetiği operasyonları, vücutta olması beklenmeyen bir sonuç doğurmaz. Bazıları fiziksel görünüm simetrik düzelmesi gibi görünse de psikolojik etkileri de azımsanmayacak kadar çoktur.

Vücut Estetiğinden Sonra Vücudumda Kesin Bir Farklılık Olur mu?

Birçok estetik cerrahi uygulamalarından farklı olarak vücut estetikleri sizin de desteğinizi gerektiriyor. Ne liposuction, ne karın germe, ne de kombinasyonlarını bir zayıflama tekniği olarak düşünmemelisiniz. Vücut estetiği sizin vücut şekillendirmenizde faydalı olacaktır. Vücut estetiğinden sonra ise sizi bekleyen önemli görev var: “zayıflamak”. Vücut estetiği sonucunda elbette eskisinden daha iyi bir görünümünüz olur ve yağ kaybedersiniz ama bununla yetinmemeli sağlıklı bir hayata geçiş yapmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genital Bölge Estetiği
Genital Bölge Estetiği

 Birçok kadın için çok hassas bir konu olan cinsel organ sorunları, hastanın hem…

Devamını Oku
abdominoplasti-ankara
Abdominoplasti Ankara

Abdominoplasti; orta ve alt karın bölgesine uygulanır. Bölgede yer alan yağların ve k…

Devamını Oku