Burun dolgusu; burun şeklinden mutlu olmayan ancak ameliyat olamayan, olmak istemeyen kişilere uygulanan bir tür ameliyatsız estetik uygulamasıdır. Fonksiyonel özellikleri bir yana estetik açıdan da oldukça önemli olan burun; yüzün tam merkezinde çıkıntılı ve kemikli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kişinin yüz ifadesini doğrudan etkilemektedir. Burun düşüklüğü ya da burun kemerinin çıkıntılı olması durumunda daha çok tercih edilen burun dolgusu kişinin burun görünümü ila ilgili şikayetlerini gidermek için uygulanmaktadır.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu; ameliyatsız burun estetiği olarak da tanımlanmaktadır. Genellikle cilt dolgu malzemelerinin kullanılarak uygulandığı burun dolgusu, burundaki asimetrilerin giderilmesi, boşlukların doldurularak kontur açığa çıkarmak amacı ile uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği; dolgu malzemelerinin ilgili bölgelere enjekte edilmesi disiplini ile uygulanmaktadır. Genellikle genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan 20 ila 30 dakika arasında süren bir işlemdir.

Uygulama öncesi planlama sürecinde doktor ve hasta işlem sonrasında açığa çıkacak burun görüntüsüne karar vermekte ve dolgu noktaları saptanmaktadır. Uygulama öncesince anestezik krem ile bölgenin uyuşması sağlanmakta ve belirlenen noktalara dolgu işlemi uygulanmaktadır. Herhangi bir kesi ya da dikişe ihtiyaç duyulmadan uygulanabilen burun dolgusu; ameliyat olmak istemeyen kişilerin yanı sıra ameliyata karar verme aşamasında olan kişilerin de tercihi olmaktadır.

Burun Dolgusunun Avantajları ve Dezavantajları

Burun dolgusunun başlıca avantajı ve dezavantajı aynıdır ve bu nokta; kalıcı olmamasıdır. Uygulanan dolgu maddesi eridikçe burun orijinal şeklini almaktadır. İşlem sonrası burun şeklinden mutlu olmayan kişiler için avantaj olurken mutlu olan kişiler için dezavantaj olarak algılanmaktadır. Burun dolgusunun bir diğer avantajı ise; burnun fonksiyonel özelliklerine herhangi bir müdahalede bulunulmaması ve bu noktada risk faktörü oluşturmamasıdır. Burun dolgusunda ise herhangi bir risk bulunmamaktadır.

Dolgu hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Burun Dolgusu S.S.S Soruları

İlgili Makaleler