Hüseyin Borman

Ameliyatsız İşlemler

Ameliyatsız Yüz Germe

Son zamanlarda ‘ameliyatsız yüz germe’ kavramından sıklıkla bahsedildiğine rastlıyoruz. Bu tanımlama, yüz germe işleminin ameliyat olmadan nasıl mümkün olduğu ile ilgili pek çok kişide merak uyandırmaktadır. Ameliyatsız denince, öncelikle bu işlemlerin cerrahi olarak herhangi bir kesi yapılmadan sonuca ulaşmamıza yardımcı olan birtakım yöntemler olduğunu belirtmek gerekir.

Bilindiği gibi yüz birçok farklı anatomik ünitelerden oluşmaktadır. Kişinin yüzünü değerlendirirken alın ve kaşları göz çevresiyle, göz çevresini yüzün orta kesimiyle, yüzün orta kısmını alt çene bölgesiyle ve yüzün alt kısmını da boyun bölgesi ile birlikte değerlendirmeliyiz. Aksi durumda uygulanan işlemler sonucunda arzu edilen hedefe tam olarak ulaşamayız ve bir bütün olan yüz bölgesinde algıda kopukluklar oluşması kaçınılmazdır.

Ameliyatsız gözkapağı estetiği, ameliyatsız yüz germe, ameliyatsız doku sıklaştırma ve yüz kırışıklıklarını giderme gibi birçok terminolojiler kullanılmaktadır. Soğuk plazma, radyofrekans, lazer ve odaklanan ultrason teknolojisi kullanılarak bu bahsedilen işlemleri yapıyoruz.

Ameliyatsız gözkapağı germe, göz çevresindeki kaz-ayağı benzeri çizgilerinin giderilmesi, yüz sarkması ve deri gevşemesine yönelik işlemleri ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşturmadan 15-30 dakika gibi bir sürede yapmak mümkündür. Böylelikle kişiler, iş – güç kaybı olmadan gündelik yaşamlarına hemen geri dönebilmektedirler. Yüzdeki sarkıklıklar ve lekeler hemen fark edilebilecek düzeyde giderilmektedir. Bu yöntemlerin etkileri ve sonuçlar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Deformasyonun düzeyine göre bu işlemler farklı düzeyde iyi sonuçlar verebilmektedir.

Kaşlar, alın, yüz ve boyun bölgelerinde odaklanmış ultrason teknolojisi kullanarak dokularda sıkılaşma ve gerilme sağlıyoruz. HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) olarak adlandırılan bu yöntem ile yüksek yoğunluktaki ultrason dalgaları deriye hiçbir hasar vermeden derin dokulara inmekte ve belirli seviyelere odaklanarak dokuların sıkılaşmasını sağlamaktadır. Bunu yaparken kollajen dediğimiz çok özel bir molekülün dokular arasında artmasını sağlamaktadır. Uygulanan bölgelerde dokuların kalitesi ve elastikiyetinin arttığını, sarkıklıkların giderildiğini görebilmekteyiz. Kişinin yüz yapısına göre senede 1 veya 2 kez uygulanan bu yöntemle doğru kişilerde ve uygun endikasyonla uygulandığı takdirde çok iyi sonuçlar almak mümkündür. Etkisi hemen ortaya çıkmakta ve işlem sonrasında aylar içerisinde olumlu etki artarak devam etmektedir. İşlem sonrasında 1-2 senede bir kez idame tedavi yapmak sonuçların kalıcılığını uzatmaktadır.

Bu işlemlerden sonra ince kırışıklıklarda azalma veya tamamen kaybolma gibi etkiler de ortaya çıkmaktadır. Yüzün kas hareketleri ile tekrar ortaya çıkmamaları için de Botulinum toksin uygulaması ile bu etkilerin süresini uzatmak mümkündür. Yüzdeki doku hacim kayıplarında yine enjeksiyon yöntemlerinden yararlanıyoruz. Hyaluronik asit içeren dolgu malzemeleri ile hacim eksiklikleri giderilmekte ve yüzün dolgunluğu sağlanmaktadır. Özel iplikler kullanılarak dokuların gerdirilmesi ve asılması da yine cerrahi aşamasına gelmeden uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu ipliklerin germe kuvveti veya emilim sırasında oluşan kollajen sayesinde cilt gerginliği sağlanmaktadır.

Gerdirme işlemleri yaparken amacımız asla doğal olamayan ve gergin bir yüz elde etmek değildir. Hedefimiz her zaman dokuların gençlikte olması gereken yerlerine iade etmek ve kişinin yüz özelliklerini bozmadan sorunu çözmektir. Ameliyatsız yöntemler bu anlamda çok ileri yaşlanma olmayan olgularda çok doğal sonuçlara ulaşmamızı sağlamaktadır.

Mezoterapi uygulamaları, değişik moleküler yapılar içeren ve farklı etkiler yaratan solüsyonlar sayesinde dokularda gerginlik ve gençleşme oluşturan yardımcı yöntemlerdir. Roller uygulamaları ile ciltte gözle görülemeyen yüzlerce minik delik açarak moleküler çözeltilerin deri içine nüfuz etmesini sağlıyoruz. Yüzün ölü tabaklarını soyucu solusyon uygulamalarıyla cildi yeniliyoruz. Peeling dediğimiz bu işlemlerle de yeni doku oluşumu sağlıyoruz. Gözaltlarına morlukları giderici ve yanakla olan ilişkiyi düzenleyici ileri düzey ışık dolguları uyguluyoruz.

Gözkapaklarındaki deri fazlalığı ve göz çevresindeki çizgiler ise yine yeni bir teknoloji olan soğuk plazma radyofrekans cihazlarıyla herhangi bir kesi yapmadan deriyi büzüştürücü ve sıkılaştırıcı etki ile giderilmektedir. Ameliyatsız gözkapağı germe ve göz çevresi estetiği de bu anlamda cerrahi düşünmeyen kişilerde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Her işlemde olduğu gibi burada da doğru kişiye doğru işlemi yapma prensibi ile hareket edilmeli ve hangi işlemin hangi durumda uygulanması gerektiği konusunda titiz davranılmalıdır.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği nasıl yapılıyor?

Lokal anestezik kremlerle veya enjeksiyonla bölge uyuşturulduktan sonra özel bir cihazla derinin üst katmanları büzüştürülerek sarkan deri miktarı azaltılmakta ve göz çevresindeki deri kalitesi gençleştirilerek gerdiriliyor.

Hangi Hasta İçin Hangi Yöntem ?

HIFU Ultrasonik Yüz Sıkılaştırma

 • Yüz dokuları gevşek olanlar
 • Yanakları sarkanlar
 • Yüzey düzensizlikleri
 • Derin yarıklar
 • Oluklar
 • İnce kırışıklıklar

Bu yöntem ayrıca bu sorunlar oluşmadan önce koruma amaçlı olarak da kullanılmakta ve ileri yıllarda oluşacak olan yüz yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır.

Dolgu Uygulamaları

 • Yüzdeki volum kayıplarında
 • Doku hacim eksikliklerinde
 • Dokulardaki çökmelerde
 • Yüzde meydana gelen çukurlar ve oluklarda

Botulinum Toksini

 • Göz çevresindeki kaz ayakları
 • Alın çizgileri
 • Kaşlar arasındaki dikey çizgiler
 • Ağız kenarlarındaki çizgi ve oluklar

Dikişle Asma

 • Çene altı sarkmaları
 • Yanak sarkmaları
 • Kaş sarkmaları
 • Boyun sarkmaları

Soğuk Plazma

 • Her türlü derin ve yüzeyel çizgilenmeler
 • Yüzdeki lekeler, siğiller, kabarıklıklar
 • Göz kapaklarındaki fazlalıklar
 • Göz kapağı düşme ve sarkması
 • Yara izleri
 • Amatör dövmeler
Ameliyatsız Yüz Germe
Ameliyatsız Yüz Germe

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cerrahi yapılmadan cilt gençleştirme ve sıkılaştırma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

GÖRÜNTÜLE
Ameliyatsız Gözkapağı Estetiği
Ameliyatsız Gözkapağı Estetiği

Bu yöntemle deri yüzeyindeki doku buharlaştırılarak yüzeysel katmanlarda termal hasar oluşturulmaktadır.

GÖRÜNTÜLE
Botulinum Toxin
Botulinum Toxin

Gülme, kızma, gözleri kısma gibi mimik yüz hareketleri yüzümüzdeki mimik kasların hareket etmesi sonucunda gerçekleşir. Buna bağlı olarak üzerindeki ciltte…

GÖRÜNTÜLE
Dolgu
Dolgu

Yaşlanan ciltte sarkmalar, çökmeler ve kırışıklıklar oluşur. Dokuların hacmi azalır. Dolgu maddeleri kullanılarak ciltteki kırışıklıklar ya da kaybedilen yapılar yerine…

GÖRÜNTÜLE
Askı Yöntemleri
Askı Yöntemleri

Özel tırtıklı veya koni şeklinde askı ipleri kullanılarak kaş, yanak ve boyun derisi sarkmaları yer çekimine karşı bir askı olarak…

GÖRÜNTÜLE
Peeling, Cilt Soyma, Gençleştirme
Peeling, Cilt Soyma, Gençleştirme

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, pürüzsüz bir hale getirmek, lekelerden kurtulmak ve görünüşünü güzelleştirmek için kimyasal solüsyonların uygulaması işlemidir. Cildin yüzeyel tabakalarını…

GÖRÜNTÜLE
Mezoterapi
Mezoterapi

Mezoterapi, orta deri tedavisi anlamındadır. En sık yapılan uygulamalardan birisidir. Mezoterapi karışımı içerisinde cildi yenileyici maddeler, aminoasitler, vitaminler, büyüme faktörleri,…

GÖRÜNTÜLE
Cilt Canlandırma
Cilt Canlandırma

Mezoterapi uygulamaları, değişik moleküler yapılar içeren ve farklı etkiler yaratan solüsyonlar sayesinde dokularda gerginlik ve gençleşme oluşturan yardımcı yöntemlerdir.

GÖRÜNTÜLE
PRP (Platelet Rich Plasma) Enjeksiyonu
PRP (Platelet Rich Plasma) Enjeksiyonu

Plateletten zengin plazma uygulamasıdır. Bu uygulama kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işleme tabi tutulduktan sonra tekrar enjeksiyon yoluyla…

GÖRÜNTÜLE