İdeal Meme Küçültme

İdeal Meme Küçültme

Prof. Dr. Hüseyin Borman

Estetik ve Plastik Cerrahi, Ankara

Hürriyet Gazetesi’ndeki Yazısı – Hürriyet Haber

Memelerin büyük olması kadınlar arasında en sık görülen sorunlardan birisidir. Bu sorun estetik ve sağlık anlamında birçok sıkıntıya neden olmaktadır. Giysilerin yakışmaması, memeleri gizlemek amacıyla bol giysiler giyilmesi ve yaz döneminde mayo giymekten çekinme gibi birçok sosyal soruna da yol açmaktadır. Meme altında terlemeye bağlı olarak kızarıklık ve mantar enfeksiyonları görülmektedir. Hijyen bozuklukları nedeniyle oluşan kötü koku kişiyi rahatsız etmektedir. Boyun, sırt ağrısı ve dik duruş bozuklukları oldukça sık rastlanan diğer problemlerdir.

Tüm bu sorunların çözümü meme küçültme ameliyatlarıdır. İdeal meme küçültme denince de memelerin vücut boyutlarına uygun ebatlarda planlanması, güzel bir şekil elde edilmesi, dikleştirilmesi ve belirgin olmayan ameliyat izleri akla gelmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarını yaparken, meme başı ve kanalları korunarak memeler şekillendirilmektedir. Daha sonra emzirmeyi düşünen genç yaştaki kadınların bu konuda rahat olabilmeleri için birçok ameliyat yöntemi geliştirilmiştir. Her kişiye aynı ameliyat yapılmamakta, meme boyutu, şekli ve sarkıklığına göre farklı türden ameliyatlar planlanmaktadır. Cerrahi kesiler her yöntemde değişmekle birlikte temelde meme çevresi, vertikal, horizontal, ‘L’ ve ters ‘T’ şeklinde kesiler kullanılmaktadır. Değişik tercihler olmakla birlikte en az iz kalan yöntem olan vertikal meme küçültme ameliyatı günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Sarkıklık da aynı planlama içerisinde giderilmekte ve meme dikleştirilmesi de yapılmaktadır. İzler genellikle sütyen içinde kalacak şekilde planlanmakta ve belirginliği zaman geçtikçe kaybolmaktadır. Meme küçültme ameliyatları meme büyüklüğü ve yapılacak işlemin cinsine göre 2-3 saat sürmektedir. Daha çok genel anestezi altında yapılan bu ameliyatlardan sonra önemli bir ağrı olmamaktadır. Kullanılan ağrı kesiciler sayesinde de oldukça rahat bir iyileşme dönemi geçirmektedirler. Meme küçültme ameliyatlarından sonra aynı gün içerisinde kişiler evlerine gidebilmekte ve yaklaşık 4-5 gün içinde normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Yağ ve meme dokusu fazla olan kişilerde dokuların hacmi azaltılarak deri buna göre şekillendirilmektedir. Deri fazlası neticesinde aşırı sarkık olan memelerde deri şekillendirilmesi ile birlikte meme dikleştirilmesi yapılmaktadır.

İdeal bir meme ölçüsünü tanımlamak oldukça zordur. Bu daha çok kişilerin zevkleri ve tercihleri ile alakalıdır. Aktif spor yapan kadınlar küçük boyutta memeler tercih ederken, modaya önem veren ve giydikleri giysilerin daha dikkat çekici olmasını arzu edenler iri memelere sahip olmayı istemektedirler.

Meme küçültme sonrasında kişinin vücuduna uygun boyut ve şekilde meme planlanmakta ve küçültülmesi yanında estetik bir görünüm de elde edilmektedir. Memeler dikleştirilmekte ve kişiler gereksiz bir ağırlıktan kurtulmaktadır. Vücut duruşu kendiliğinden düzelmekte ve buna bağlı boyun ve sırt ağrıları yok olmaktadır. Bu motivasyonla kadınlar vücutlarının diğer bölgelerine de özen göstermek amacıyla spora başlamakta ve fit bir vücuda sahip olabilmektedirler. Her giydiklerinin yakıştığını fark eden kişiler daha sosyal ve aktif bir yaşam sürmektedirler. Yaşam kalitesinin oldukça anlamlı bir şekilde arttığını fark eden kadınlar daha mutlu ve üretken bir statüde yaşamlarını sürdürmeye başlamaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir