Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesi veya saç kalitesindeki düşüş, çevresel ve genetik faktörlerin doğrudan etkili olduğu ülkemizdeki en yaygın problemlerden biridir. Dış görünüşün en önemli unsurlarından biri saçlardır. Dolgun ve hacimli saçlara sahip olmak, kişideki özgüvenin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Saçlarda seyrelme veya tamamen dökülmesi ve saç tellerinin aşırı ince, hacimsiz oluşu genellikle genetik faktörlere bağlıdır. Saç mezoterapisi yöntemi, saç köklerinde bulunan hücreleri besleyerek bu soruna sahip kişiler için çözüm olmayı hedefliyor.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Ankara saç mezoterapisi ile saçlı olan deriye gerekli vitamin ve mineraller verilmektedir. Ufak iğneler aracılığı ile verilen vitamin ve mineraller, saç köklerinin daha çok güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kişinin saçında aktif olmayan saç hücreleri bulunuyorsa bunlar da aktif hale getirilmektedir.

Sadece saç köklerinin güçlenmesini sağlamakla kalmayarak ince saç ve kepek sorunlarının da ortadan kaybolmasına neden olmaktadır. Kişinin saçları için faydalı olabilecek tüm maddeler karıştırılarak saça enjekte edilmektedir. Saç mezoterapisi yöntemi hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilenler arasında yer almaktadır. Ayrıca saçların daha parlak görüntüye kavuşmasını sağlarken deri enfeksiyonlarının da oluşmasına engel olmaktadır.

Orta deri katmanı olan mezoderm, saç mezoterapisinin adını aldığı bölgedir. Saç derisinin mezoderm katmanına saç kökleri ve deri için gerekli tüm vitamin, mineral, enzim, protein gibi maddelerin enjekte edilmesi işlemine saç mezoterapisi denir. Deriye uygulanan ilaçlı besin karışımı sayesinde hücre yenilenmesi sağlanır. Lokal olarak bir bölgeye veya tüm saç derisine uygulanabilir.

Saç mezoterapisi sayesinde saç kökleri güçlenir, saçlar bu sayede deriye daha sağlıklı tutunabilir. Saçların parlak ve dolgun görünmesini sağlar. Var olan saçlar daha sağlıklı çıkar ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelir. Yani sadece saç dökülmesi için değil, saçların güçlendirilmesi ve saçlara hacim kazandırılabilmesi için de saç mezoterapisi uygulanabilir. Böylece dökülmelere karşı önlem alınmış olur.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Saç mezoterapisi cinsiyet ve yaş fark etmeksizin yetişkin tüm bireylere uygulanabilir. Özellikle stres gibi dış faktörler sonucunda saç kaybı yaşayan kişiler ve hormonsal değişimlerin etkili olduğu hamilelik ve menopoz dönemi sonrası saç dökülmesi yaşayanlara tavsiye edilmektedir.

Saç dökülmesi sorunuyla erkekler genellikle daha erken yaşlarda karşılaşmaktadırlar. Bu durum sosyal yaşantıyı ve dolayısıyla kişinin psikolojisini etkilemektedir. İlk seyrelmelerden sonra saç mezoterapisi uygulanırsa hem dökülmelerin önüne geçilir hem de seans daha az olacağından maliyet bir hayli düşer.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

‘’Ankara saç mezoterapisi nasıl yapılır?’’ sorusu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu işlemde saç kökünün ihtiyaç duyduğu maddeler, saç derisine enjekte edilmektedir. Burada enjekte edilen maddeler ise vitamin, mineral, demir, çinko, kalsiyum vb. maddelerdir.

İlk olarak saç mezoterapisi uygulanmadan önce saç derisi buhar banyosu ile yumuşatılmaktadır. Bu işlem ile tüm hücrelerin açık bir hale gelmesi sağlanmaktadır. Daha sonra ise saç mezoterapisi uygulanmaktadır. Ağrısız bir işlem olmakla beraber kişiye özel bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü her saç derisinin farklı ihtiyaçları bulunmaktadır. Kişinin saç derisinin ihtiyacına göre işlem gerçekleştirilmektedir. Yapılan karışım her seansta uygulanmakta ve böylelikle kişinin saç kökleri zamanla güçlendirilmektedir. İşlem sonrasında ise kişi günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilmektedir. Cerrahi bir işlem olmadığından dolayı ağrısızdır ve yan etkileri oldukça azdır.

Saç mezoterapisinde saçın büyümesini sağlayan ve dökülmenin önüne geçecek olan çeşitli vitamin ve kalsiyum, manganez, iyot, bakır, selenyum, çinko, potasyum ve demir gibi mineraller başta olmak üzere, çeşitli enzimler ve aminoasitler ve ilaçlar enjektör yardımıyla saç derisine enjekte edilir. Saç mezoterapisi işlemi yaklaşık 20-30 dakika sürer. Saçın durumuna bağlı olarak seans sayısı 4 ile 12 arasında değişmektedir. Uzmanlar genellikle saç mezoterapisinin ayda 2 kez yapılmasını önermektedir.

Saçlarda gürleşme veya yeni saç çıkması gibi gelişmeler ise genellikle 2 veya 3. seanstan itibaren görülmektedir. Saç derisinin nispeten kalın yapıda olmasından dolayı işlem sırasında küçük bir acı hissetmek normaldir. Eğer bu sizi kaygılandırıyorsa işlemi uygulayacak olan uzman hekiminiz anestezik sprey ile işlemi gerçekleştirebilir.

Yapılan karışım kişinin saç köküne gönderilmektedir. Böylelikle kişinin saçlarının dökülmesi ve bununla birlikte aktif olmayan saç hücrelerinin uyandırılması hedeflenmektedir. Güçsüz olan saç hücreleri böylelikle daha güçlü bir hale dönüşmektedir.

sac-mezoterapisi-sac-cikarir-mi

sac-mezoterapisi-nasil-yapilir

Saç Mezoterapisi Ne Kadar Sürer?

Saç mezoterapisi ortalama 7 ile 11 seans arasında sürmektedir. Ancak bu durum tamamen kişiye özeldir. Çünkü işlem kişiye özel olarak gerçekleştirilmektedir. Buna yönelik yapıldığından dolayı da her birey için farklı bir süre oluştuğu görülmektedir. İlk seanslarda haftada bir defa uygulanmaya başlanmaktadır. Diğer seanslarda ise ayda bir defa uygulandığı görülmektedir. Saç mezoterapisi tedavisi bittiğinde ise yılda bir defa uygulanması önerilmektedir. Yılda bir yapılan bu seanslar ile kişinin saç köklerinin gücü korunmaya devam ettirilmektedir.

Saç Mezoterapisi Saç Çıkarır mı?

Ankara saç mezoterapisi, saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayan kişilerin saç köklerini güçlendirmektedir. Bundan dolayı da saç çıkarmaktadır. Ayrıca aktif olmayan saç köklerini de uyandırdığından dolayı saç çıkmasına neden olmaktadır. Kişinin saç dökülme seviyesini en aza indirmektedir. Genelde olumlu sonuçlar alınmasından kaynaklı olarak çok sık tercih edilmektedir. İşlem yapıldıktan sonra ise büyük değişim yaşandığı görülebilmektedir. Ancak gerektiğinde tekrar uygulanması gereken bir işlemdir. Pek çok sebepten kaynaklanabilen saç dökülmesi sorununa kökten bir uygulama ile çözüm getirilmektedir. Saç köklerine verilen mineral ve vitaminler, daha güçlü bir saça sahip olunmasına neden olmaktadır.

Saç Mezoterapisinin Avantajları ve Dezavantajları

  • Saç mezoterapisinin avantajları oldukça fazladır. Saç derisi ve saç kökleri için gerekli olan her şey doğrudan enjekte edildiği için oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Yalnızca uzman hekimler tarafından ve klinik ortamlarında gerçekleştirilen bu işlem, oldukça güvenilir.
  • Tedavi sonuç verdikçe şüphesiz özgüven artışı gözlenecektir.
  • Sosyal hayatın bu süreçte olumlu etkilenmesi de kaçınılmaz olacaktır.
  • Ayrıca peruk veya takma saçlara mahkûm olmak yerine kişi kendi saçını kullanma fırsatı elde etmektedir.
  • Saç mezoterapisinin dezavantajları elbette bulunuyor. Hiçbir tıbbi uygulamanın kesinlikle olumlu sonuç garantisi veremeyeceği gibi saç mezoterapisinde de durum aynıdır.
  • Bunun yanında cildiniz çok hassassa ve acıya dayanamıyorsanız, saç mezoterapisi sizin için zorlu bir sürece dönüşebilir.
  • Direkt olarak cilde enjekte edilen bu ilaçlardan birine alerjiniz olabilir veya cildiniz bu uygulamaya şiddetli bir reaksiyon gösterebilir.
  • Kızarıklık, ağrı, yanma, cilt hassasiyeti gibi problemler yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

aski-yontemleri
Ankara Askı Yöntemleri

Özel tırtıklı veya koni şeklinde askı ipleri kullanılarak kaş, yanak ve boyun derisi …

Devamını Oku
fraksiyonel-radyofrekans-mikro-altin-igne
Mikro Altın İğne

Fraksiyonel Radyofrekans Mikro Altın İğne…

Devamını Oku