Göğüs estetiği birçok farklı işlemi ifade etmektedir. Göğüs burada meme ile ayni anlamda kullanılmıştır. Normalde biz cerrahlar bu organa meme adını veriyoruz. Ancak halk arasında kulağa daha hoş geldiği için veya memelerin göğüs bölgesinde yerleşmeleri nedeniyle memelere göğüs denilmektedir.

Göğüs Estetiği Nedir?

Dişilik ve kadınlığın önemli simgelerinden olan göğüsler; tarih boyunca kadınların odağında olan bir konudur. Orantılı bir şekilde büyük ve dik göğüslere sahip olan kadınlar hem psikolojik olarak hem de sosyal yaşamlarında hissettikleri özgüven açısından kendilerini iyi hissetmektedir. Ancak günümüzde birçok kadın göğüslerinin boyutundan ve şeklinden şikayetçi olmaktadır.

Göğüslerini küçük bulan kadınlar; meme protezleri ile istedikleri formda göğüslere sahip olabilirken; çok büyük olan göğüslere sahip olan kadınlar ise küçültme ameliyatı ile bu sorunu çözebilmektedir. Aynı zamanda sarkmış göğüslere sahip olan kadınlar ise dikleştirme ameliyatı ile istedikleri şekilde göğüslere sahip olabilmektedir. Bütün bunlarla birlikte erkeklerde görülen büyük göğüs problemleri ise Jinekomasti uygulaması ile giderilebilmektedir.

meme-estetigi

Meme estetiği; estetik operasyonlar arasında en çok ihtiyaç duyulan işlemlerdendir. Vücut hatlarını belirleyen göğüslerin istenilen forma getirilmesi; teknolojik gelişmeler sayesinde konforlu bir şekilde gerçekleştirilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Göğüs büyütme operasyonları; vücuduna oranla küçük göğüslere sahip olan kadınların tercih ettiği uygulamadır. Bu uygulama sırasında kullanılan protezler insan vücudu ile tam uyumlu olması sayesinde komplikasyon riski çok düşüktür.

Göğüs Estetiği Ameliyatlarında Hangi Teknikler Kullanılmaktadır?

Göğüs büyütme estetiği genellikle silikon yapıdaki meme benzeri protezler kullanılarak yapılmaktadır. Bu silikon materyalin içi jel kıvamında başka bir silikon malzeme ile doldurulmuştur. Oldukça dayanıklı ve deformasyon etkilerine direnç gösterebilir bir yapıya sahiptirler. Yüksek basınç, künt ve delici travma sonrasında delinse bile akışkan olmadığı için dışarıya sızarak dokular arasına yayılmaz. Yuvarlak ve damla şeklinde modelleri vardır. Yuvarlak olanlar hemisferik, damla şeklinde olanlar ise anatomik şekilli; yani yukarısı boş, altı dolgundur. Yüzeyleri düz, pürüzlü, pürüzsüz veya poliüretan gibi başka bir materyal ile kaplı olabilir. Bu implantlar, farklı kesiler yapılarak meme altı konuma yerleştirilirler.

Meme altı, meme başı etrafı veya koltuk altından kesiler yapılarak implantlar konabilir. Her hastada tercih edilecek iz yerleşimine göre uygulanan farklı giriş yolları olabilir. Bu silikon implantlar farklı katmanlara yerleştirilebilir. Kas altı, fasia altı , meme dokusu altı gibi farklı protez veya implant planları kullanılmaktadır. Vücudun yağ dokusu fazla olan bölgeleri olan basenler, karın veya bacaklardan yağ dokusu alınarak memelere büyütme amaçlı olarak enjekte edilmektedirler. Bu yağın bir kısmı dokular tarafından emilemkte ancak kalıcı olan yağ dokusu sürekli bir dolgunluk yapmaktadır. Yabancı bir cisim kullanılmadan hastanın kendi yağı ile göğüsleri büyütülmektedir.

Göğüs Estetiği Ameliyatlarında Uygulanacak Teknikler Nasıl Belirlenmektedir?

Memelerde yapısal olarak, doğum sonrası, kilo kaybı nedeniyle ve artan yaşla beraber sarkma görülebilir. Meme ucunun aşağıya bakması, sarkması, derinin gevşemesi ve içinin boşalması şeklinde deformasyonlar olabilir. Meme başı çevresi, radyal ve horizontal kesilerle memelerde diklestirme yapılmaktadır. Memelere şekil verilerek meme uçları yukarıya kaldırılmaktadır. Gevşeyen derinin fazlası kesilip deri dikilmektedir. Çok fazla sayıda dikleştirme ameliyatı tanımlanmıştır. Bu ameliyatlar arasında bazıları daha popüler olmuştur.

Kesi yerleri ve uzunluklarına göre genellikle meme başı ve aşağıya uzanan bir kesi ile vertikal mamoplasti yapılmaktadır. Biz, meme altında yapılan horizontal ek kesi ile birlikte ters T kesisi oluşturulmaktadır. Meme şeklini verirken en az iz bırakan ve meme genişliğini azaltma potansiyeli olan vertikal mamoplastiyi kullanıyoruz. Meme dokusu küçülmüşse eş zamanlı silikon implant konularak augmentasyon mamoplasti tarzında bir yaklaşımla memenin şekillendirilmesi tamamlanır. Memelerin arzu edilenden büyük ve dolgun olması durumunda küçültme ameliyatları uygulanır.

Göğüs Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs estetiği hemen her zaman genel vücut şekline katkıda bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki; büyütme, dikleştirme veya küçültme hastanın özgüvenini artırıcı, toplum içinde daha aktif olma şansını veren ameliyatlardır.

Meme büyütme, dikleştirme veya küçültme ameliyat teknikleri kullanılarak göğüs asimetrileri de düzeltilebilmektedir. Tek tarafa büyütme, karşı tarafa küçültme; tek tarafa dikleştirme, karşı tarafa büyütme; her iki tarafa farklı oranlarda büyütme veya küçültme işlemleri yapılabilmektedir.

Göğüs Büyütme Estetiği

Meme dikleştirme yönteminde uyguladığımız kesiler uygulanarak doku çıkarımları yapılarak meme hacmi küçültülmektedir. Meme boyutlarını belirlerken vücut ölçülerini de göz önünde bulunduruyoruz. Göğüs büyütme estetiği ile, meme başı seviyesi ve dolgunluk istenilen seviyelere getirilebilmektedir.

Göğüs Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme estetiği yani vertikal mamoplastide biz meme başı çevresi ve aşağıya doğru inen bir kesi yapıyoruz. Bu halk arasında lolipop şeklinde kesi izi olarak biliniyor. En az iz bırakarak en iyi meme şeklini elde etmek bu yöntemle mümkün hale gelmektedir. Çok büyük memelerde ters T kesisi de kullanılarak meme şekillendirilmesi yapılmaktadır. Ameliyattan sonra 3 hafta sıkı korse sütyen giyidirlmekte bve meme ödeminin geçmesi hızlandırılmaktadır. Ortalama 1 hafta ile 10 gün içerisinde yaralar iyileşmekte ve hastalar normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs küçültme operasyonları ise; vücuduna oranla büyük göğüslere sahip olan kadınların tercih ettiği uygulamadır. Büyük göğüsler sebebi ile boyun ve sırt ağrısı şikayetleri, terleme, kıyafet bulamama gibi sorunlar yaşayan kadınlar bu uygulama ile şikayetlerinden kurtulabilmektedir.

Vücuda oranla büyük yapıda olan memeler, göğüs küçültme operasyonları ile yeniden şekillendirilebilmekte ve hem gündelik hayatı zorlaştırmayan meme yapıları oluşturulabilmekte hem de daha estetik meme görünümü elde edilebilmektedir. 

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık olarak 2,5- 4 saat süren işlemler ile, meme başı istenilen ve olması gereken seviyeye getirilebilmektedir. Genel anestezi ile yapılan göğüs küçültme operasyonlarında, uygulanan teknikler sonucu iz kalması muhtemeldir. 

Göğüs Dikleştirme Estetiği

Göğüs dikleştirme ameliyatı ise; sık doğum yapan, uzun süre emziren, fazla kilo alıp veren ya da hormonal sorunlar yaşayan kadınların tercih ettiği bir uygulamadır. Bu işlem ile birlikte göğüs büyütme işlemi de gerçekleştirilmektedir. Erkeklerde genetik faktörler ya da hormonal sebeplerden dolayı göğüs problemi yaşayan erkekler ise jinekomasti yöntemi ile büyük göğüs problemini aşabilmektedirler.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı; Periareolar, Lolipop ve Ters T şeklinde 3 farklı yöntemle uygulanabilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatları, genel anestezi uygulanarak yaklaşık 2-3 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. 

Göğüs Estetiği Ameliyatı Sonrası Yaşam

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası yaşamda kadınların özgüvenleri önemli derece artacaktır. Özellikle meme dikleştirme ameliyatı sonrasında boyun sırt ağrıları ortadan kalkacak, pişik problemi yaşanmayacaktır. İstedikleri kıyafeti giyebilmeleri sebebi ile kadınlar kendilerini çok daha güzel hissedeceklerdir.

Göğüslerin Estetik Görünümü Niçin Önemlidir?

Kadınlar yüz güzelliğine önem verdikleri kadar vücut estetiklerine de önem vermektedir. Orantılı, genç ve dinç görünen bir vücuda sahip olmak kadınların özgüvenlerini önemli oranda arttırmaktadır. Aynı zamanda kıyafet seçiminde de büyük katkı sağlamaktadır. 

Göğüsler, kadın vücudunun dişilik sembolü olarak görülmesinin yanı sıra, kadınların kendi vücutlarının estetik bütünlüğü açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir kadının aynaya baktığı zaman, vücudunda estetik bütünlük bakımından görmek istediği temel unsurlardan birini, hacimli ve vücutla orantılı göğüsler oluşturmaktadır. 

Ankara Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği, vücut sağlığı ve fiziksel estetik bütünlük bakımından oldukça hassas operasyonlar uygulanarak gerçekleştirilmektedir, dolayısıyla göğüs estetiği doktor seçimlerinde titiz hareket edilmesi önemlidir.

Ankara göğüs estetiği seçenekleri arasında bize yönelik başvuru ve sorularınız için müşteri ilişkilerimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Meme Estetiği Ankara hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler