Meme estetiği kadınların kendi istekleri doğrultusunda başvurdukları uygulamalardır. Meme estetiği ameliyatı öncesinde planlama ve doktor seçimi arzu edilen görüntüye kavuşulmasında önemlidir.

Bununla birlikte ameliyat sonrasında sağlık açısından herhangi bir problem yaşamamak adına doktor önerilerine eksiksiz uyulmalıdır. Kadınların birçoğu meme estetiği ameliyatı olmak istemektedir ancak birtakım sorunlar yaşayabilecekleri düşüncesi ile ameliyattan vazgeçmektedir. 

Meme protezlerinin kansere yol açtığına dair herhangi bir kanıtlanmış sonuç bulunmamaktadır. Meme büyütme ameliyatı olan kadınlar emzirme dönemlerinde herhangi bir problem yaşamamaktadır.  Aynı zamanda ameliyat izleri bikini altında kalacağı için herhangi bir kozmetik soruna neden olmamakla birlikte zamanla fark edilmeyecek kadar küçülmektedir.

Göğüsler kadınlar için hem görsel hem de işlevsel açıdan oldukça önemli olan organlardır. Ergenlik çağından itibaren başlayan göğüs gelişimi, ilerleyen zaman içerisinde hamilelik ve yaşlanmayla beraber, değişime devam eder. Göğüslerin boyutu, ailesel nedenlere bağlı olarak büyük ya da küçük olabilir.

Meme estetiği ameliyatları günümüzde oldukça yaygındır. Özellikle meme büyütme operasyonu, en çok tercih edilen meme estetiği ameliyatlarından biridir. Meme büyütme estetiği daha dik, dolgun ve büyük memeler olmasını amaçlayan işlemlerdir. Ayrıca sarkıklık olan memelerin daha dik olması, iki meme arasındaki asimetrinin giderilmesi gibi tedaviler için de meme estetiği yapılabilmektedir.

Kimlere Meme Estetiği Yapılabilir?

  • Memeler arasında asimetrisi olanlar
  • Memeleri yeterince gelişmemiş olanlar
  • Meme yapısı ve büyüklüğünü beğenmeyenler
  • Memede oluşan kanser nedeniyle doku kaybı yaşayanlar
  • 18 yaşından büyük olanlar
  • Ameliyat olmaya engel sağlık durumu olmayanlar

Meme estetiği yaptırmak isteyen kadınlar, eğer 40 yaşın altındaysa mutlaka meme ultrasonografisi kontrolünden geçmelidir. 40 yaştan yukarı olanlar ise mamografi rutin kontrolünü yaptırmalıdır. Meme estetiği genel anestezi altında, tam donanımlı bir hastanede yapılmaktadır. Operasyon toplamda 1 ya da 2 saat sürmektedir. Operasyon sonrasında kişinin hissettiği ağrı çok az seviyededir. Dikişler vücutta eriyenlerden kullanılırsa, alınmasına da gerek olmaz. Ameliyattan sonraki erken dönemde, kişilerde şişlik ya da morluk görülebilir. Bu görüntü 10 gün içerisinde düzelir.

Meme büyütme estetiğinden sonra hastalar genelde 3 ya da 5 gün içerisinde günlük yaşam tempolarına geri dönebilirler. Bu süreçte 1 ya da 2 ay boyunca kişiler ağır antrenmandan kaçınmalıdır. Ayrıca 3 ay boyunca yüz üstü yatma pozisyonu da tavsiye edilmemektedir.

Meme ameliyatlarından sonra sanılanın aksine uçakla seyahati ağır sporlar, yüzme – derin dalma gibi aktiviteler yasak değildir. Meme protezi olan bayanlarda uçak yolculuğu, dövüş sporları, derin dalış gibi aktiviteler engel değildir. Ayrıca meme büyütme operasyonundan sonra meme dokusu muayene, ultrasonografi, tomografi, mamografi ya da manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle kişiler rutin kontrollerini yaptırabilir. Yapılan işlem sağlıklı bir şekilde meme kontrolü yapılmasına engel olmaz.

Meme Silikonu ve Kanser İlişkisi

Yapılan araştırmalar ve hasta deneyimleri de göz önünde bulundurularak, bilimsel olarak meme estetiklerinin kanser yapma olasılığı olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca bazı çalışmalara silikonun meme dokusuna uyguladığı baskı nedeniyle, meme kanserini önlediği ifade edilmektedir.

Göğüs Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Makaleler