Burun estetiği ameliyatları her geçen gün yaygınlaşarak devam ediyor olsa da hala ameliyat olup olmama arasında kararsızlık yaşayan birçok kişi mevcuttur. Yapılacak olan burun estetiği kişinin yüz hatlarını değiştireceği ve yeni bir ifade kazandıracağı için aslında bir değişim kararıdır. Sonuçtan memnun olunabileceği gibi pişman da olunabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarında yaşanabilecek riskler göz önüne alınınca kişilerin tereddütleri artar ve cerrahi bir müdahale ile radikal bir değişime girmek yerine ameliyat olmadan estetik bir görünüme kavuşmanın yolları aranmaya başlanmaktadır. 15 dakikada burun estetiği ya da basit burun estetiği olarak tanımlanan bu operasyon hem hasta hem de doktor açısından oldukça konforlu bir süreç sağlamaktadır.

Ameliyatsız (Basit) Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiğinin ameliyatsız yapılması aslında elde edilen sonucun kalıcı olmaması anlamına da gelmektedir. Görüntüsü ile ilgili radikal bir karar almaktan çekinenlerin çoğunlukla tercih ettiği burun estetiği ameliyatı basit burun estetiğinden yana olmaktadır. Enjeksiyon rinoplastisi olarak da ifade edilen bu yöntem için ameliyatsız burun estetiği ve kalıcı minimal invaziv dışı uygulama isimleri de verilmektedir. Yapılan uygulamada hastaların burnuna dolgu işlemi ile düzeltme yapılmakta ve istenilen şeklin verilmesi sağlanmaktadır. Hızlı burun ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem sayesinde kişiler doğuştan var olan ya da daha sonra çeşitli nedenlerle ortaya çıkan burun ile ilgili sorunlarına çare bulmaktadırlar. Kişilerin yeni bir profile sahip olmalarını sağlayan bu yöntem hızlı bir şekilde risk faktörlerinin önüne geçilerek istedikleri burun şekline kavuşmaktadır.

Ameliyatsız burun estetiğinde hastaların talebi ve yüzlerine olan uyumları dikkate alınarak düzeltmeler yapılabilmektedir. Bu düzeltmeler burun eğriliklerinin düzeltilmesi, sarkık burun ucunun kaldırılması, burnun dolgunlaştırılması gibi işlemlerdir. Bu uygulama burunda küçültme işlemi yapılamamaktadır. Küçültme işlemi dışında istenen sonucun başarılı bir şekilde alınabilmesini sağlayan bu yöntem dolgu malzemesinin düzeltilmek istenen bölgeye enjekte edilmesi disiplinine dayanmaktadır. Enjekte edilen madde hyalüronik asit veya hastaların kendi vücutlarından alınmış olan dermal dolgu için uygun olan malzemeler olur. Kalıcı olmayan bu uygulama sonrasında estetik görünümün ne kadar süre devam edeceği kullanıcının vücut yapısına ve işlem sırasında kullanılan malzemelerin türü ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimler İçin Uyundur?

Ameliyatsız burun estetiği olmayı seçen kişilerde belirli bir sınırlama bulunmamaktadır. Kendisini bu işleme hazır hisseden herkes uyulama için alanında uzman olan bir doktor ile görüşebilir. Bu aşamada önemli olan ve uygunluk kriterine giren burun yapısı ve çözülmek istenen sorundur. İlk olarak belirtmek gerekir ki bu işlem burun şeklini kalıcı olarak değiştirmek istemeyen kişiler için uygun olan bir yöntemdir. Ayrıca kalıcı bir burun estetiği düşünen kişiler ameliyat öncesinde bu yöntemi kullanarak deneme yapmayı tercih etmiş de olabilirler. Aşağıda hangi burun sorunları ameliyatsız burun estetiği ile çözülebilir konusuna değinilmiştir;

• Yapılan ameliyatsız burun estetiği, burun yapısında hacim eksiliği mevcut olan kişiler için uygundur. Dolu malzemesi enjekte edilerek göze hoş gelmeyen burun kısımlarına şişkinlik verilir ve güzel bir burun şekli sağlanmaktadır.

• Yine burnun sırt kısmında ya da kemer olan kısımda bir çöküntü var ise bu yöntemle çözülebilmektedir.

• Burun yapısında göze çarpan eğrilik, yamukluk kısacası asimetrik bir durum varsa da dolgu ile eşitlik sağlanabilmektedir.

• Daha önce burun estetiği ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonrasında ihtiyaç duyduğu ufak düzelteler de bu yöntemle yapılabilmektedir.

• Ufak düzeltmeler dışında başarısız bir burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan kişilerin revizyon ameliyatları da yine bu yöntemle yapılabilmektedir.

• Düşük burun ucunun kaldırılması ya da burun ucu düzeltme işlemleri bu şekilde yapılabilir.

• Burun deliklerinin eşit olmaması sonucu ortaya çıkan asimetrik sorunlar da bu yöntem sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Sonrası Doğal Bir Görünü Elde Etmek Mümkün müdür?

Estetik ameliyat sonrasında doğal bir görünüm kazanmak tüm estetik türleri için önemli bir husustur. Ameliyatsız burun estetiğinde süreç kısa olduğundan ve sonuç hemen göründüğünden iyileşme süresi bekleme gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır. Diğer burun estetiği ameliyatlarında da olduğu gibi bu işlem türünde de öncesinde tasarım yapılması daha doğrudur. Hasta ve doktorun birlikte karar verdikleri düzeltme şekli sonrasında hastanın nasıl bir buruna sahip olacağı önceden görülebilmektedir. Bu şekilde hasta açısından da bir sürpriz yaşanmamış olur ve en doğal olan şekil elde edilmeye çalışılır. Burun estetiği ameliyatlarında doğal sonuç elde edilesi için hastaların kendi yüz hatlarına uyun burun yapısı yönünde tasarım istemeleri gerekmektedir. Burnu çok güzel olan başka bir kişinin burnuna özenerek doktora başvurulması ve o sonuca ulaşmak istenmesinin çok yanlış olacağı unutulmamalıdır. Doktorların da bu konuda hassas davranması ve kişiye uyun olacak özel burun düzeltmeleri yapmaları gerekmektedir.

Burun Estetiğinde Cerrahi Teknikler hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler