Popo Dikleştirme

Popo Dikleştirme, Gluteal Augmentasyon

Popo Dikleştirme

Gluteal bölge yani popo bölgesi özellikle kadınlarda en fazla dikkat çeken bölgelerden birisidir. Bu bölge vücut bütünlüğü açısından estetik anlamda olmazsa olmaz düzeyinde bir önem arz etmektedir. Özellikle spor yapan kişilerde genetik altyapı da iyiyse genellikle ideal ölçülere sahip olabilirsiniz. Ancak genetik temel dışında dış faktörlere bağlı olarak bu bölge uygun bir tabirle sönmekte ve sarkmaktadır.

Kilo almış ve şişmiş popo yapısı başka bir bölümde ele alınmıştır. Yaşlanma ve kilo alınması sonrası popo bölgesindeki yağ dokusu dağılımı bozulmakta ve poponun estetik kavisi kaybolmaktadır. Bu bölge deforme olmakta, aşağıya sarkmakta ve bir yağ dokusu yığını haline gelmektedir.

Bu bölgenin şekillendirilmesi amacıyla, liposuction, lipoenjeksiyon ve kesi yapılarak yukarıya kaldırılması işlemlerinden birisi veya birkaçı kombine edilerek yapılmaktadır. Silikon implantlar kullanılarakta bu bölgenin dikleştirilmesi mümkün olmaktadır. Sarkma olan durumlarda bel bölgesinde külot içinde kalacak şekilde yapılan kesilerle yukarıya doğru germe ve dikleştirme işlemi yapılmaktadır. Bu bölgedeki atılması planlanan dokuların da kullanılmasıyla silikon protez kullanılmadan popo dolgunluğu sağlanmakta ve dikleştirme işlemi uygulanmaktadır.

Liposuction uygulanan bölgelerden alınan yağın enjeksiyon yöntemiyle popo bölgesine uygulanması da bu bölgenin dolgun ve dik bir hale gelmesini sağlamaktadır. Giysilerin üzerinize oturması tahmin edebileceğiniz üzere çok sevdiğiniz bir durum olacaktır.

Popo Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Bu işlemler genel anestezi altında yapılmakta olup, hastanede 1 gün yatış gerektirmektedir. Genellikle ilk 2 günden sonra ağrı giderek azalmakta ve ağrı kesici ilaç alma gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Sadece yağ enjeksiyonu gereken olgularda aynı gün eve gitmek mümkün olmaktadır. Kesi yaparak dokuları kaldırmamız durumunda 1-2 gün yatış gerekmektedir. Silikon protez uyguladığımız olgularda da 1 gün hastane bakımı yapılıp hasta eve gönderilmektedir. Cerrahi olarak kesi gerektiren yöntemler uygulandığı zaman erken dönemde hareket izni vermemize rağmen ağır sporları 1-2 ay yasaklıyoruz.

Popo Dikleştirme Ameliyatına Kimler Başvurabilir?

Popo vücut kontürünün oluşturulmasında oldukça önemlidir. Yuvarlak ve kalkık bir popo şekli kadının çok daha dişi ve çekici görünmesini sağlamakla birlikte vücut hatlarının daha belirgin görünmesini de sağlamaktadır. Ancak bazı kişilerde popo şekli düz olabilmektedir. Ya da basen - popo oranı ve şekli estetik açıdan kusurlu olabilmektedir. Bu durumlarda popo dikleştirme ameliyatı uygulanabilmektedir. Popo dikleştirme ameliyatına başvuran kişiler genellikle şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • İdeal kilonun altında olan kişiler
  • Düz popo şekline sahip olan kişiler
  • Büyük ortanda kilo alıp veren kişiler
  • Popo bel açısı geniş olan kişiler

Popo dikleştirme ameliyatında iki farklı seçenek söz konusudur. Bu seçeneklerden biri ve en sık tercih edileni; hastanın kendisinden alınan yağ dokusunun popo cilt altında açılan cepler içerisine doldurulmasıdır. İkincisi ise; (genellikle ideal kilonun altında olan kişilerde) silikon materyaller kullanılmaktadır. 

Popo şekli yaş ilerledikçe elastik yapısını kaybetmektedir. Bu süreçte popo seklinde asimetriler oluşmakta ve yer çekimi ile sarkmalar yaşanmaktadır.