Popo Dikleştirme Ankara

Gluteal bölge yani popo bölgesi özellikle kadınlarda en fazla dikkat çeken bölgelerden birisidir. Bu bölge vücut bütünlüğü açısından estetik anlamda olmazsa olmaz düzeyinde bir önem arz etmektedir. Özellikle spor yapan kişilerde genetik altyapı da iyiyse genellikle ideal ölçülere sahip olabilirsiniz. Ancak genetik temel dışında dış faktörlere bağlı olarak bu bölge uygun bir tabirle sönmekte ve sarkmaktadır.

Kilo almış ve şişmiş popo yapısı başka bir bölümde ele alınmıştır. Yaşlanma ve kilo alınması sonrası popo bölgesindeki yağ dokusu dağılımı bozulmakta ve poponun estetik kavisi kaybolmaktadır. Bu bölge deforme olmakta, aşağıya sarkmakta ve bir yağ dokusu yığını haline gelmektedir.

Bu bölgenin şekillendirilmesi amacıyla, liposuction, lipoenjeksiyon ve kesi yapılarak yukarıya kaldırılması işlemlerinden birisi veya birkaçı kombine edilerek yapılmaktadır. Silikon implantlar kullanılarakta bu bölgenin dikleştirilmesi mümkün olmaktadır. Sarkma olan durumlarda bel bölgesinde külot içinde kalacak şekilde yapılan kesilerle yukarıya doğru germe ve dikleştirme işlemi yapılmaktadır. Bu bölgedeki atılması planlanan dokuların da kullanılmasıyla silikon protez kullanılmadan popo dolgunluğu sağlanmakta ve dikleştirme işlemi uygulanmaktadır.

Liposuction uygulanan bölgelerden alınan yağın enjeksiyon yöntemiyle popo bölgesine uygulanması da bu bölgenin dolgun ve dik bir hale gelmesini sağlamaktadır. Giysilerin üzerinize oturması tahmin edebileceğiniz üzere çok sevdiğiniz bir durum olacaktır.

Popo Dikleştirme Ameliyatına Kimler Başvurabilir?

Popo vücut kontürünün oluşturulmasında oldukça önemlidir. Yuvarlak ve kalkık bir popo şekli kadının çok daha dişi ve çekici görünmesini sağlamakla birlikte vücut hatlarının daha belirgin görünmesini de sağlamaktadır. Ancak bazı kişilerde popo şekli düz olabilmektedir. Ya da basen - popo oranı ve şekli estetik açıdan kusurlu olabilmektedir. Bu durumlarda popo dikleştirme ameliyatı uygulanabilmektedir. Popo dikleştirme ameliyatına başvuran kişiler genellikle şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İdeal kilonun altında olan kişiler
 • Düz popo şekline sahip olan kişiler
 • Büyük ortanda kilo alıp veren kişiler
 • Popo bel açısı geniş olan kişiler

Popo Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu işlemler genel anestezi altında yapılmakta olup, hastanede 1 gün yatış gerektirmektedir. Genellikle ilk 2 günden sonra ağrı giderek azalmakta ve ağrı kesici ilaç alma gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Sadece yağ enjeksiyonu gereken olgularda aynı gün eve gitmek mümkün olmaktadır. Kesi yaparak dokuları kaldırmamız durumunda 1-2 gün yatış gerekmektedir. Silikon protez uyguladığımız olgularda da 1 gün hastane bakımı yapılıp hasta eve gönderilmektedir. Cerrahi olarak kesi gerektiren yöntemler uygulandığı zaman erken dönemde hareket izni vermemize rağmen ağır sporları 1-2 ay yasaklıyoruz.

Popo şekli yaş ilerledikçe elastik yapısını kaybetmektedir. Bu süreçte popo seklinde asimetriler oluşmakta ve yer çekimi ile sarkmalar yaşanmaktadır.

Popo Dikleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Ancak bu süreçte vücutta meydana gelen ve olumsuz kabul edilen değişimlere müdahale edilebilmektedir. Vücut bütünlüğünü estetik anlamda tamamlayan popo bölgesinde yaşanan değişimlere, detaylı ön değerlendirmeler gerçekleştirildikten sonra kişiye en uygun yöntemler belirlenerek müdahale edilebilmektedir.

Liposuction Tekniği (Brezilya Popo Estetiği)

Liposuction tekniği olarak da adlandırılan bu yöntem, belli başlı bölgelerden yağ alınması ve kalçaya uygulanması temeline dayanmaktadır. Bu amaçla öncelikle ciltte küçük kesiler oluşturulmakta ve oluşturulan kesilerden kanüller aracılığıyla cildin alt kısmına girilmektedir. Detaylı ön değerlendirmeler doğrultusunda belirlenmiş olan bölgelerden, yine belirlenen oranlarda yağ alınmaktadır. Ardından alınan yağlar popo bölgesine enjekte edilerek, popo şekillendirilmekte ve dolgunlaştırılmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Yöntemi

Popo dikleştirme amacıyla gerçekleştirilen işlemlerden biri olarak karşımıza çıkan yağ enjeksiyonu yöntemi, kişinin kendi vücudundan alınan belli orandaki yağların popo bölgesine transferini amaçlamaktadır. Kişinin basenleri ya da göbeğinden alınan yağların çeşitli işlemlerden geçirilmesinin ardından ilgili popo bölgesine uygulanması temeline dayanan yağ enjeksiyonu yöntemi, en sık tercih edilen popo dikleştirme işlemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yağ enjeksiyonu yöntemiyle popo dikleştirme işlemi, lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılmakta ve yaklaşık 1 saat süren operasyonlarla popo bölgesi şekillendirilmektedir. Bu yöntemle enjekte edilen yağların bir kısmının doğal olarak erimesi sebebiyle, yağ transferi işlemi ayda birkaç kez olmak üzere tekrarlanarak gerçekleştirilmektedir. Yağ enjeksiyonu yöntemi ile, hem kişinin zayıflaması hem de popoda istenilen estetik görüntünün sağlanması doğal yöntemlerle mümkün olmaktadır.

Popo Germe ile Dikleştirme Yöntemi

Popo germe yöntemi ile, çeşitli sebeplerle sarkma gözlemlenen kalça yapılarının toparlanması amaçlanmaktadır. Popo germe işlemi sırasında, cilt katmanları ilgili uzmanlar tarafından kat kat olacak şekilde kesilmekte ve gerekli görülen alanlar kesilerek alınmaktadır. İşlem sonrası, kalça bölgesindeki cilt gerilerek sabitlenmektedir.

Popo germe yoluyla dikleştirme yöntemi, kalça bölgesindeki sarkmaları ortadan kaldırarak poponun şekillendirilmesini sağlamakta, ancak gerekli özenin gösterilmemesi durumunda etkisi zaman içinde yok olabilmektedir.

Askı Yöntemi

Popo dikleştirme ameliyatlarında askı yöntemi, tıpkı popo germe işlemi gibi kalça bölgesinde sarkma gözlemlenen hastalar için uygun bir yöntemdir. Askı yönteminde kullanılan özel ipler yoluyla, kalçanın aşağı doğru sarkmış kısımlarının yukarı kaldırılması amaçlanmaktadır.

Askı yöntemi ile, kasların altından özel askı ipleri yoluyla sarkmış olan basenler yukarı çekilmekte ve ortalama 1-2 saat süren bu işlem sonrası popo bölgesinde, daha dik ve diri bir görünüm elde edilebilmektedir. Oldukça pratik olan askı yöntemi, iplerin işlevini yitirmesiyle etkisini kaybedebilmekte ve tekrarlanması gerekebilmektedir.

Popo Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Popo dikleştirme işleminin daha etkili sonuçlar sağlaması açısından, uygulama öncesi genel bazı test ve tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Kan tahlili
 • Bilgisayarlı görüntüleme
 • Hastanın fiziki muayenesi ve tedavi geçmişinin incelenmesi
 • Gerekli ölçümlerin yapılması
 • Anestezi kontrolü

Popo dikleştirme ameliyatı öncesi, kişinin kullandığı ilaçların ve geçmişte uygulanan tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bununla beraber, popo dikleştirme ameliyatı öncesi sigara ve alkol tüketimine dikkat edilmesi, beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Popo Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Operasyon sonrası yaklaşık olarak 1 gün gözetim altında kalınması ve ayağa kalkılmaması gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası ağrı oluşumu normaldir, doktor tarafından verilen ağrı kesicilerin kullanılmasıyla ağrıların hafiflemesi sağlanabilmektedir.
 • İşlem sonrası geçici bir süre hareketlerde kısıtlanma yaşanabilmektedir.
 • Ameliyat sonrası doktor tarafından verilen ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir. Bununla beraber, C vitamini takviyesi yapılması ve B vitamini alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Ameliyattan hemen sonra dengeli ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir.
 • Enfeksiyon ve kişide alerjik reaksiyon riskine karşı dikkatli olunmalı, istenmeyen bir durumla karşılaşıldığında uzman kontrolüne başvurulması gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası ödem, şişlik ve hastanın hassas cilt yapısından kaynaklı morarmalar gözlemlenebilmektedir. Morluklar genellikle kendiliğinden geçmekte, zamanla geçmemesi halinde doktor kontrolüne başvurulması gerekmektedir. Ödem ve şişlik oluşumuna karşı, ameliyat sonrası beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lipoenjeksiyon, Yağ Enjeksiyonu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kalça dikleştirme nasıl olur?

Kalça dikleştirme için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler; brezilya popo estetiği, yağ enjeksiyonu, popo germe ile dikleştirme, askı yöntemi olarak sıralanabilir.

Askıyla popo nasıl dikleştirilir?

Askıyla popo dikleştirilmesi özel ipler yoluyla gerçekleştirilir. Özel askı iplerle kasların altından sarkmış olan basenler yukarı kaldırılır.

Brezilya poposu nedir?

Brezilya poposu liposuction yöntemi olarak da bilinir. Vücudun bazı bölmelerinden yağ alınması ve popoya enjekte edilmesi işlemine brezilya poposu adı verilir.

Popo dikleştirme sonrası ağrı olur mu?

Popo dikleştirme sonrasında ağrı olması normaldir. Bu ağrı ameliyat sonrasındaki birkaç gün içinde geçecektir.

Popo dikleştirme ameliyatında uyutulur mu?

Popo dikleştirme ameliyatında genel anestezi yöntemi uygulanır. Bu sayede hasta hiçbir şey hissetmez.

Popo dikleştirme öncesi ne yapmak gerekir?

Popo dikleştirme öncesinde; hastanın fiziki muayenesi ve tedavi geçmişinin incelenmesi, kan tahlili, bilgisayarlı görüntüleme ve anestezi kontrolü yapılır. Ayrıca ameliyat öncesi sigara ve alkol tüketimine bir süre ara vermek gerekir.

Popo dikleştirme sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Popo dikleştirme sonrasında; 1 gün boyunca ayağa kalkmamak, B ve C vitamini takviyesi yapmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genital Bölge Estetiği
Genital Bölge Estetiği

 Birçok kadın için çok hassas bir konu olan cinsel organ sorunları, hastanın hem…

Devamını Oku
karin-germe
Karın Germe

Göbek ve karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları toparlamak, daha genç görünen bir …

Devamını Oku